Pobjeda za psihu

Branimir Korać • utorak, 19.01.2010.

Zadar je stigao do važne pobjede u 17. kolu NLB lige svladavši na svom parketu momčad Širokog 88:65. Nakon smjene trenera pobjeda je uvijek nasušno važna, a Zadar je do nje stigao i to zahvaljujući prije svega odličnoj igri u drugom poluvremenu...

Poraz kod Cedevite donio je novi potres u zadarskim redovima, a novi neuspjeh na gostovanju Zmagu Sagadina je stajao posla. Umjesto Sagadina na klupu je sjeo Tiho Bujan, barem kao privremeno rješenje dok se ne završe pregovori s kandidatima za novog prvog trenera.

U takvoj situaciji Zadar je dočekao Široki, momčad koja je također nedavno promijenila trenera i koju sada vodi Zadranin Danijel Jusup. Široki je u prvom dijelu sezone neočekivano lako u svojoj dvorani svladao Zadrane i domaćin je pod svaku cijenu tražio revanš.

U prvih pet minuta Zadar je igrao u grču, nisu baš ništa mogli pogoditi i samo ih je skok u napadu držao u igri. Brzo su zbog tri osobne pogreške ostali bez Plaisteda, ali su zbog šest napadačkih skokova držali 6:6. Zanimljivo, u tom trenutku Zadar je imao šut iz igre 2/11, a Široki 1/2.

Tu su se Zadrani počeli buditi, na ruku im je išla i treća osobna pogreška Siniše Štembergera također u ranoj fazi i pobjegli su na 13:6. Domaćinima se otvorilo, a za to vrijeme nastavila se konfuzna igra Širokog u napadu uz velike probleme već pri prenošenju lopte za što je zaslužna agresivna obrana domaćina. U devetoj minuti već je bilo 24:10, a prva četvrtina završena je vodstvom Zadra 31:18.

U drugoj dionici Zadar se brzo odvojio i na plus 17, no onda je uslijedilo nekoliko konfuznih napada i u 17. minuti Široki je smanjio na 39:28 naznačivši kako bi se mogao vratiti u utakmicu.

Gosti su nastavili niz i smanjili tricom Štembergera na 41:35, u međuvremenu je i zaiskrilo na terenu nakon čvršće obrane Puljka i udaranja Cara, no obojica su prošli nekažnjeno iako je bilo materijala za sankciju.

Na poluvrijeme se otišlo s vodstvom Zadra 43:35 koje je moralo biti i uvjerljivije uz više koncentracije u drugoj dionici.

U drugom dijelu vrlo brzo je sve riješeno. Razigrao se Hrvoje Perić, Zadar je podignuo prednost na iznad 20 poena razlike i Široki je tonuo sve dublje. Nakon desetak minuta igre domaćin je imao i više od 30 poena prednosti te je ostalo samo pričekati s koliko će u konačnici slaviti.

Završilo je pobjedom Zadra 88:65, a u pobjedničkom sastavu Tomislav Ružić je ubacio 16 poena uz pet skokova dok je 14 poena i šest ukradenih lopti upisao Hrvoje Perić.

Kod Širokog Ivan Grgat je bio najveći problem s 19 poena, a 14 poena je dodao Štemberger.