Neuspješan dan Hrvata

Marin Pintur • nedjelja, 24.01.2010.

Odigrano je šest nedjeljnih sureta u španjolskoj Primeri. Villarreal je svladao Zaragozu, Bilićev Sporting je poražen na domaćem terenu, a Valencia je osvojila bod na Tenerifama. Atletico je poražen na gostovanju kod Getafea.

Villarreal je nakon ispadanja iz Kupa Kralja i prvenstvenog poraza od Valencie zabilježio vrijednu pobjedu. Nastradala je Zaragoza koja ove sezone ni igrom ni rezultatima ne pokazuje da zaslužuje ostanak u Primeri. Žuta podmornica je već nakon 25 minuta vodila s tri razlike. Već u trećoj minuti pogodak za vodstvo domaćih je postigao branič Joan Capdevila kome je to bio već četvrti zgoditak u sezoni. Za 2:0 je u 19. minuti precizan bio Nilmar, a treći gol je djelo Rossija samo šest minuta kasnije. Gosti su uspjeli zakomplicirati situacija dvama pogocimaEliseua i Lafitea u 75. i 82. minuti, ali sve je dvojbe riješio Ibagaza tri minute prije kraja. Marko Babić je cijeli susret odgledao s klupe.

Ove sezone rijetko tko može računati na puni plijen na gostovanju kod Tenerifa. Tako će se i trećeplasirana Valencia morati vratiti doma zadovoljna s bodom. 22 tisuće gledatelja nije imalo sreću vidjeti pogodak, ali bilo je dosta prilika s obje strane. Tenerifama je svaki bod velik u borbi za ostanak, dok je Valencia zadržala velikih pet bodova prednosti ispred četvrtoplasiranog Deportiva.

Iako je bilo dosta gol prilika, na utakmici Getafea i Atletica jedan gol je odlučio pobjednika. U 39. minuti krilni veznjak domaćih Manu je postigao pogodak za desetu pobjedu Getafea ove sezone. Zanimljivo, Getafe ove sezone nema niti jedan neriješen rezultat, uz deset pobjeda ubilježio je i devet poraza. Atletico je utakmicu završio s desetoricom jer je u 68. minuti drugi žuti karton dobio Pablo Assuncao.

Racing je priredio malo iznenađenje svladavši Sportinga na njegovom stadionu. Iako su u cijelom susretu uputili samo jedan udarac u okvir Sportingovih vrata, to je bilo dovoljno za pobjedu. U 44. minuti strijelac je bio Geijo. Hrvatski reprezentativac Mate Bilić nije bio u početnoj postavi, u igru je ušao tek u 71. minuti, ali nije uspio pomoći svojim suigračima u pokušaju preokreta.

Espanyol i Mallorca su podijelili bodove. U prvom poluvremenu nije bilo većih uzbuđenja, ali već u samom početku nastavka Espanyol je poveo. Strijlac je bio bivši igrač Fiorentine i Bologne Osvaldo. Mallorca je do izjednačenja došla u 80. minuti kada je iz kaznenog udarca siguran bio Borja Valero.

Nakon polovice prvenstva čini se da se može zaključiti da je Xerez pomalo i zalutao u najbolji razred španjolskog nogometa. Novi poraz mu je na domaćem terenu nanijela Osasuna. Gosti su poveli u devetoj minuti preko Monreala, a Xerez je izjednačio sredinom prvog dijela, strijelac je bio Bermejo. Pogodak odluke je došao u 83. minuti kada je svoj prvi pogodak u sezoni postigao napadač Osasune Camunas.