Manchester United održao lekciju Arsenalu

Marin Vuković • nedjelja, 31.01.2010.

Manchester United je u derbi utakmici 24. kola u potpunosti nadigrao i zasluženo svladao nogometaše Arsenala koji tijekom čitavih 90 minuta nisu pronašli rješenje za fantastične kontranapade Crvenih vragova. Još je jednu sjajnu utakmicu odigrao Wayne Rooney, a njemu se ništa lošijim nastupom pridružio i Portugalac Nani.

Eduarda da Silve zbog ozljede nije bilo u sastavu Arsenala, no pitanje je bi li i on pomogao svom sastavu koji je večeras u potpunosti nadigran od strane Manchester Uniteda. Alex Ferguson ponovno je nadmudrio Arsenea Wengera i sa svojim izabranicima po mnogočemu ponovio prošlogodišnje polufinale Lige prvaka.

Ozljede Robina van Persieja i Eduarda da Silve te nespremnost Nicklasa Bendtnera za čitavih 90 minuta natjerali su Wengera da susret započne bez pravog napadača, koju ulogu je dosta uspješno u početnih desetak minuta tumačio Andrej Aršavin. Brzina ruskog napadača stvarala je dosta problema Wesu Brownu, no iz dvije prilike nije uspio zatresti mrežu Uniteda.

Promašaji su došli na naplatu u 33. minuti kada je Nani prodorom po desnoj strani podsjetio na svoga sunarodnjaka Cristiana Ronalda, pokušao preko Manuela Almunije ubaciti na drugu vratnicu, a Arsenalov je vratar loptu skrenuo u vlastitu mrežu i postigao autogol.

Šokirani Arsenal samo četiri minute kasnije u potpunosti je razmontiran kontranapadom za udžbenike. Loptu je preuzeo Rooney, proslijedio je do Nanija i zatim pretrčao čitavu dužinu terena te dočekao Portugalčevu asistenciju za vodstvo od 2:0. Mogao je United do odmora u potpunosti riješiti utakmicu no stopostotnu priliku Nani je poslao pored domaćeg gola.

Igrom kakvom su završili prvi dio utakmice igrači Uniteda otvorili su i drugo poluvrijeme. Još jedna fantastična kontra gostiju u priliku je gurnula Ji-Sung Parka, koji je pretrčao polovicu terena, ušao u šesnaesterac Arsenala i poslao loptu u bliži kut Almunijina gola.

Tek nakon trećeg pogotka United je povukao kočnicu i Arsenalu dozvolio veći posjed lopte, što je pak rezultiralo i većom gužvom pred šesnaestercem gostiju. Pritisak Arsenala napokon se isplatio deset minuta prije kraja kada je Thomas Vermaelen volejem s ruba kaznenog prostora svladao Edwina van der Sara i smanjio na 3:1.

Uz sve napore da do kraja utakmice postignu još koji pogodak, Topnici u tome nisu uspjeli, a nakon još jednog kontranapada Uniteda mogli su primiti i četvrti. Ovaj put Rooney je bio neprecizan i čistu loptu poslao pored desne vratnice. Posljednji zvižduk glavnoga suca nije bio posljednji za igrače Arsenala, dugim zviždukom u svlačionice su ih ispratili i njihovi navijači nezadovoljni zbog još jednog lošeg nastupa protiv momčadi iz velike četvorke.

Manchester United se uz utakmicu više približio Chelseaju na samo bod zaostatka, dok Arsenal za vodećim gradskim rivalom sada zaostaje pet bodova. Priliku za iskupljenje Topnici će imati u sljedeća dva kola kada ih čekaju još dvije velike utakmice. Sljedećeg vikenda putuju na Stamford Bridge, a samo tri dana kasnije u goste im dolazi Liverpool.

U ranije odigranoj utakmici svoje je navijače usrećio i Manchester City, koji je na svom stadionu svladao najlošiju momčad lige s 2:0. Domaće je u vodstvo doveo Emmanuel Adebayor u 39. minuti, a na kraju prvoga dijela Vincent Kompany glavom nakon kornera udvostručio prednost.

Mogla je pobjeda Cityja biti i veća, a najbolju priliku za to imao je Carlos Tevez u 80. minuti, kada je pogodio vratnicu. Momčad Roberta Mancinija očito je uspješno prebrodila ispadanje iz Carling kupa i sada se nalazi samo dva boda od četvrtog mjesta, uz dvije utakmice manje od Tottenhama.