Kukavički remi Cityja i Liverpoola

Marin Vuković • nedjelja, 21.02.2010.

Derbi utakmica 27. kola Premier lige između Manchester Cityja i Liverpoola, a ujedno i izravni ogled dvaju suparnika za četvrto mjesto, razočarao je navijače obiju momčadi, ali i neutralne promatrače. City i Redsi odigrali su kukavičku, preopreznu utakmicu u kojoj je primarni zadatak bio sačuvati vlastitu mrežu. U tome su na kraju uspjeli i jedni i drugi te susret završili remijem bez pogodaka, a njime su se najviše razveselili igrači Aston Ville.

Važnost utakmice na Eastlandsu obojici je menadžera očito nametnula taktičke zamisli koje su se svele na samo jedan cilj: sačuvati vlastitu mrežu. Krajnji rezultat takvoga nadmetanja je susret bez pobjednika i bez pogodaka u kojemu su najviše patili oni koji su ga morali - gledati.

Obje su momčadi pokazale premalo, a prlike se iz čitavih 90 minuta mogu nabrojiti na prste jedne ruke. Najizgledniju na utakmici imao je Emmanuel Adebayor, čiji je snažan udarac iz donjeg desnog kuta izvadio Pepe Reina. Spomenut ćemo i spornu situaciju kada je Daniel Agger u šesnaestercu prekršajem zaustavio Adebayora i to je bilo sve vrijedno spomena.

Pozitivna nota, barem što se navijača Liverpoola tiče, je povratak Fernanda Torresa, koji je odigrao posljednjih petnaestak minuta utakmice, a Benitez na raspolaganju opet ima i Izraelca Yossija Benayouna. U završnih jedanaest kola obojica će mu biti itekako potrebni.

U nevjerojatno uzbudljivoj utrci za mjesto u Ligi prvaka ostala je i Aston Villa, koja je na svom Villa Parku razbila Burnley s pet pogodaka u mreži, premda su u vodstvo prvi došli gosti i nešto više od pola sata držali prednost u svojim rukama. Gosti se na kraju ipak nisu mogli nositi s daleko kvalitetnijom momčadi, pa su stvari ubrzo sjele na svoje mjesto, a zajedno s njima i nastavak očajnog niza Burnleyja na gostovanjima.

U desetoj minuti poruku upozorenja domaćinu poslao je Steven Fletcher, no u 32. minuti pokušaj ubačaja Ashleyja Younga završava direktno u mreži Burnleyja i na odmor se odlazi neodlučenim rezultatom. U nastavku je pak igrala samo jedna momčad, u samo pet minuta između 56. i 61. Stewart Downing je dvaput, a Emile Heskey jednom svladao protivničkog vratara, a u 68. minuti Gabriel Agbonlahor je povisio na nedostižnih 5:1. Posljednju riječ ipak su imali gosti, u drugoj minuti sudačke nadoknade drugi je pogodak Burnleyja postigao Martin Paterson.

U derbiju sredine ljestvice Fulham je na Craven Cottageu preokrenuo zaostatak od jednog pogotka i na kraju slavio pobjedu nad Birminghamom od 2:1. Ruku na srce, sva su tri pogotka postigli domaći nogometaši, već u trećoj minuti autogol na kakvom bi mu pozavidjeli i protivnički napadači postigao je Chris Baird.

Sjajnim pogotkom u 59. minuti Damien Duff je podsjetio na svoje najbolje dane, a čovjek odluke u prvoj je minuti sudačke nadoknade bio Bobby Zamora. S dvadesetak je metara iz slobodnog udarca prebacio živi zid i postigao svoj 15. pogodak sezone, a s ova tri boda Fulham je na ljestvici Premier lige preskočio upravo - Birmingham.