Premiership, 27. kolo, 21.02.2010, 17:15 h
Wigan 0:3 Tottenham
Tottenham

Tottenham tricom i zaleđem do četvrtog mjesta

Marin Vuković • nedjelja, 21.02.2010.

Na očajnom terenu i po kaljuži primjerenijoj kakvoj farmi Tottenham je izborio drugu ovosezonsku pobjedu nad Wiganom i rezultatom od 3:0 preuzeo četvrto mjesto na ljestvici. Premda uvjerljiva, pobjeda Spursa nije bez mrlje, puno će repova ostati iza vodećeg pogotka Jermaina Defoea, postignutog iz više nego očitog zaleđa.

Svi se vjerojatno sjećaju prvog ovosezonskog ogleda Tottenhama i Wigana i nevjerojatnih devet pogodaka u mreži Chrisa Kirklanda, od kojih je pet bilo djelo Jermaina Defoea. Osim što je prvo poluvrijeme završilo rezultatom 1:0 za Tottenham i što je strijelac ponovno bio Defoe, današnja je utakmica imala malo dodirnih točaka s rapsodijom pogodaka na White Hart Laneu.

Redknapp: "Ne zanima me zaleđe"

Menadžer Spursa Harry Redknapp nije imao previše razumijevanja za Wigan i činjenicu da je Jermain Defoe prvi pogodak postigao iz zaleđa.

"Sjajno izdanje mojih igrača u teškim uvjetima i na teškom terenu. To što je prvi pogodak postignut iz zaleđa uopće me ne dira. Drago mi je zbog Pavljučenkova dva pogotka na kraju, kad želi raditi i kad želi igrati onda je prvoklasan igrač", rekao je Redknapp nakon utakmice.

Naravno, bilo je suvišno očekivati bilo kakvu reprizu jesenske golijade, osobito na terenu koji bi više pogodovao hrvanju u blatu, a ne nogometnoj utakmici. Po takvom travnjaku momčad je sretna ako postigne bilo kakav pogodak, a Spursi su uspjeli postići tri. Prvoga od njih, međutim, u mrežu su smjestili iz vrlo dvojbene situacije.

U 27. minuti utakmice Niko Kranjčar je na lijevoj strani uposlio Garetha Balea, a ovaj ubacio za Defoea koji je iz evidentnog zaleđa skrenuo loptu u mrežu Wigana. Kako i iz kojeg razloga pomoćni sudac nije primijetio zaleđe od dva do tri metra, pitanje je koje će se cijelu večer i sljedećih nekoliko dana pitati menadžer domaće momčadi Roberto Martinez.

Što se hrvatskih reprezentativaca tiče, ponovno ista priča. Harry Redknapp ni ovaj se put nije odlučio za svu trojicu Hrvata. Od prve minute istrčali su Vedran Ćorluka i Niko Kranjčar, dočim je Luka Modrić već po običaju u 69. minuti utakmice odmijenio upravo Kranjčara.

Niko je odigrao vrlo dobru utakmicu, no pravi impuls Spursima dao je upravo Modrić, koji je po ulasku u igru zatresao vratnicu, a potom šest minuta prije kraja jednim potezom nadmudrio obranu Wigana i asistirao Romanu Pavljučenku za drugi pogotak Tottenhama.

Ruski se reprezentativac, inače vrlo nesretan mrvicama od minutaže, nije zadovoljio samo jednim pogotkom. U trećoj je minuti sudačke nadoknade iz vrlo teške situacije postigao svoj drugi, a ukupno treći pogodak na utakmici i svojoj momčadi osigurao visoku pobjedu.

Spursi su tako iskoristili remi Manchester Cityja i Liverpoola i zasjeli na četvrto mjesto, no bitka je tek započela. Od četvrtog do sedmog mjesta razlika je samo jedan bod, a samo jedna će se momčad osladiti Uefinim milijunima. Wiganu pak za utjehu ostaje vijest da će sljedećeg petka travnjak na njihovu stadionu biti u potpunosti zamijenjen.