Bastos i Niang sami protiv svih

Maja Giljanović • nedjelja, 21.02.2010.

Kritičari proteklih mjeseci nisu štedjeli Michela Bastosa. Brazilac kojeg su ljetos Lilleu platiti 18 milijuna € u svim je natjecanjima za Lyon postigao manje od 10 golova i opći je dojam da je ostao dužan. Bastos je nevjerne Tome ušutkao hat-trickom protiv Sochauxa, a briljirao je i Mamadou Niang koji je sam slomio Nancy.

Lyon je Michela Bastosa kupio za 18 milijuna €, ali brazilski je reprezentativac u ovih sedam mjeseci provedenih na Gerlandu ostao dužan. U Ligi prvaka je postigao dva gola (u šest utakmica), dva je gola dao i u dvije utakmice Coupe de Francea i četiri u Le Championnatu što je u prosjeku jedan svaku petu utakmicu u ligi.

Claude Puel je na gostovanju protiv Sochauxa odlučio odmoriti Ligom prvaka protiv Reala (1:0) iscrpljene Lisandra i Govoua i u špici prigodu od prve minute dati Michelu Bastosu, Gomisu i Edersonu. Bastos je šansu objeručke prihvatio i u 25 minuta utakmice postigao više od polovice golova iz prijašnjih 20 nastupa.

26-godišnjak je briljirao i u 3., 24. i 25. minuti postigao hat-trick, a Richerta je za poker golova Lavova probio i Lisandro u 80. minuti nakon 15-tak minuta koliko je proveo na travnjaku.

Hrvatski reprezentativac Dejan Lovren u sedmoj pobjedi Lyona na Auguste Bonalu uzastopce nije sudjelovao (Puel je u zadnjoj liniji odabrao Reveillerea, Crisa, Boumsonga i Cissokha), a njom su se Lavovi Montpellieru, koji je jučer izgubio od Saint-Etiennea (0:1), približili na dva i Bordeauxu, koji je svoju utakmicu 25. kola protiv Auxerrea odgodio, na pet bodova.

Utakmicu iz snova je odigrao i Mamadou Niang. Senegalac je sam slomio 11-oricu Nancyja i golovima u 9., 34. i 67. minuti (Nancy je privremeno izjednačio u 13. preko Andre Luiza) preuzeo prvo mjesto na tablici najboljih strijelaca Le Championnata (14 golova, gol ispred Monacovog Nenea).

U posljednjoj utrci dana Lille je bez Marka Marića golom Aubemeyanga - 20-godišnji Gabonac na travnjaku nije proveo niti 10 minuta - u 89. minuti iščupao pobjedu u Rennesu i vratio treću poziciju ispred Lyona i Marseillea.