Lyon na dva boda od Bordeauxa

Maja Giljanović • subota, 27.02.2010.

Nogometaši Lyona u 26. su kolu Le Championnata golom Lisandra Lopeza pobijedili Nicu i vodećem se Bordeauxu približili na dva boda, ali navijače Lavova na zemlju spušta činjenica da su Žirondinci u odnosu na Lyon odigrali dvije utakmice manje.

Odgode utakmica Bordeaux-Auxerre u prošlom kolu zbog obveza Žirondinaca u Ligi prvaka i sutrašnje utakmice Le Mans-Bordeaux zbog orkanskog vjetra uz pobjede Lyona protiv Sochauxa u 25. i protiv Nice u 26. kolu rezultirali su "kresanjem" prednosti branitelja titule ispred Lyona na samo dva boda.

Lyon je u veljači napravio golem posao i ušutkao kritičare koji nisu štedjeli pera u bremenitim danima kluba koncem prošle godine. Lavovi šest utakmica uzastopce nikog nisu pobijedili (Liverpool, Marseille, Grenoble, Fiorentina, Rennes, Lille), izgubili su i od Bordeauxa usred Lyona (0:1), obrana je puštala na sve strane i Gerlandom se sve češće i sve glasnije odjekivali zvižduci.

Izletjeli su i iz Kupa i iz Liga-kupa, ali trijumfom protiv PSG-a posljednjeg dana u siječnju (2:1) okrenuli su novi list. Izvukli su bod u Toulouseu s igračem manje (0:0), pobijedili Lens (1:0), pobijedili i Real (1:0), protutnjali pored Sochauxa (4:0) i večeras protiv Nice slavili i peti put u posljednjih šest utakmica.

Goste su slomili Lisandro Lopez i Hugo Lloris. Argentinac je Lavovima osigurao vodstvo u 9. minuti i izbio na treće mjesto ljestvice strijelaca (11 golova), a Lloris - rođen u Nici i kupljen prije dvije godine od Nice - briljantnom je obranom iščupao slobodnjak Ben Saade u 76. minuti. Apam je u prvoj minuti nadoknade golom svom Ospini samo zapečatio sudbinu Nice u utakmici koju je hrvatski reprezentativac Dejan Lovren odgledao s klupe.

Jerka Leke i Darija Šimića, pak, nije bilo ni na klupi, a njihov je Monaco golom Maazoua u 41. minuti pobijedio Boulogne. Začuđujuće je pobijedio i Grenoble. Fenjeraš je slavio u Nancyju golovima dvostrukog strijelca Reveta u 14. i 78. minuti, a u prvoj ovosezonskoj gostujućoj pobjedi momčadi Meše Baždarevića posljednjih je 20-tak minuta sudjelovao i Josip Tadić.

Svih 90 minuta odigrao je Vedran Runje u Toulouseu i travnjak Municipala napustio praznih ruku. Bivšeg hajdukovca je u 58. minuti svladao Dupuis i Ljubičicama donio prvu pobjedu protiv Sang et Ora nakon 2000.

Tri boda su osvojili i Valenciennes protiv Saint-Etiennea (Audel u 77.), Lorient protiv Sochauxa (Diarra u 34.) i Montpellier protiv Rennesa (Marveaux 2, Camara) čime je dojučerašnji drugoligaš vratio drugo mjesto ispred Lyona i bodovno se izjednačio s Bordeauxom.