Marseille se našalio s PSG-om

Maja Giljanović • nedjelja, 28.02.2010.

Derbi utakmicu 26. kola Le Championnata Marseille je u Parizu protiv PSG-a pretvorio u lakši trening Olympiquea. Hatem Ben Arfa u prvom te Lucho Gonzalez i Bruno Cheyrou u drugom poluvremenu tri puta su matirali Edera i izazvali ironični "Ole!" navijača PSG-a svaki put kad bi se njihovi puleni napokon dokopali lopte.

Huligani među navijačima PSG-a pobrinuli su se za neslavnu uvertiru Clasicu. Manje od dva sata prije početka utakmice napali su kordon policije koja je autobusu s igračima Marseillea osiguravala siguran prolaz do Parka prinčeva, letjele su staklene boce i kamenje, a policija je uzvratila suzavcem. Pljusak koji se spustio na Pariz utišao je strasti i ozlijeđenih srećom zasad nema.

Organizatorima je pomogao i bojkot gostujućih Ultrasa koji su otkazali organizirani odlazak u Pariz nakon što su od 1500 ulaznica koliko im po pravilima pripada na raspolaganje ih dobili samo 274. Potporu je svojim navijačima pružio i klub tako da ni predsjednik Jean-Claude Dassier ni Uprava nisu doputovali u Pariz.

Svi oni su propustili šetnju Marseillea. Prvi koji je probušio Edera je debitant na najvećem derbiju Hatem Ben Arfa (protekla tri puta bivši igrač Lyona je bio na raspolaganju, ali nije dobio priliku) u 15. minuti, a u drugom su poluvremenu posao kraju priveli Lucho Gomzalez u 54. i Bruno Cheyrou u 71. minuti.

Marseilleu, koji na Parku prinčeva nije izgubio od 2004., peta je ovo pobjeda u svim natjecanjima uzastopce (Monaco, FC Kopenhagen i na prvoj i na uzvratnoj utakmici 1/16 finala Europske lige, Nancy).

Od večeras su četvrti bod iza Lyona i tri iza Montpelliera i Bordeauxa s tim s tim da su u odnosu i na Lyon i na Montpellier odigrali utakmicu manje (Sochaux na Velodromeu).

Odigravanje utakmice između Lillea i Auxerrea dugo je visjelo u zraku jer jaka je kiša natopila travnjak i uvjete za igru učinila gotovo nemogućima. Sudac Coue na koncu je ipak s dva sata kašnjenja pozvao igrače na travnjak, a što se domaćih navijača tiče, bilo bi bolje da nije.

Bivši suigrači bivšeg zagrebaša Marka Marića - 26-godišnjak je izgubio strpljenje u Lilleu i koncem prošlog mjeseca potpisao za grčku Škodu Xanthi - poklekli su nakon 10 pobjeda pred svojim navijačima uzastopce.

Lille se u četvrtak u Istanbulu obranio protiv Fenerbahçea (2:1, 1:1) i izborio osminu finala Europske lige, ali nisu uspjeli zauzdati svježi poput rose Auxerre koji je posljednju utakmicu odigrao još 14. veljače (u Bordeaux prošli tjedan nisu putovali jer su Žirondinci isposlovali odgodu zbog obeza u Ligi prvaka).

Gosti su svoju petu ovogodišnju gostujuću obranu izborili na krilima dvostrukog strijelca Contouta, a gol Hazarda u 34. minuti za u tom trenutku 1:1 pokazao se nedovoljnim i Lille je prvi put nakon osam kola ispao iz Top 3.