Liga prvaka, Natjecanje po skupinama, Skupina C, 9. kolo, 28.02.2010., Arena Zagreb, gledatelja: 15.000
Suci: Vaclav Horaček, Jiri Novotny (Češka)
RK Zagreb
RK Zagreb
24:27(11:15) Atletico de Madrid
Atletico de Madrid

Europski prvaci ipak prejaki

Vedran Attias • nedjelja, 28.02.2010.

CO Zagreb nije uspio doći do iznenađenja i iskoristiti mogući umor Ciudad Reala. Gosti iz Španjolske rutinski su kontrolirali utakmicu i gotovo cijelo vrijeme bili u vodstvu - sve do posljednjih deset minuta. Tada je Zagreb golemom željom uspio izboriti neizvjesnu završnicu u kojoj su pak više sreće i koncentracije imali aktualni europski prvaci...

UKUPNO27153/34

Svi preduvjeti za podvig bili su ispunjeni: puna Arena, "nabrijani" zagrebaši, dvije lagane europske pobjede uoči dolaska Ciudada, no - Zagreb nije mogao; Ciudad je predobar. Iako su u Zagreb došli bez Šveđanina Jonasa Kallmana, ponajboljeg lijevog krila svijeta i prvog pivota Španjolske Julena Aguinagalde - bili su prejaki.

Zagreb je očekivano krenuo u utakmicu: Džomba, Štrlek, Balić, Lazarov, Valčić i Gal u napadu s time što su u obranu ulazili Gojun i Kopljar umjesto Ivana i Kire. S druge strane, Talant Dušebajev tek je prvih 15. minuta na terenu držao Davisa, Abaloa, Canellasa, Evdokimova, Entrerriosa i Gulla odnosno Dinarta i Morrosa u obrani da bi onda - počeo mijenjati gotovo svaki napad.

Naš prvak je odlično otvorio i golovima Lazarova, Valčića i Štrleka rano poveo 3:1, no pokazalo se kako je bio samo loš početak gostiju. Vrlo bitan trenutak zbio se u 5. minuti kada je Gojun nepotrebno vukao Evdokimova i, možda malo prestrogo, dobio isključenje; povlačenje za dres se ne tolerira, isto kao na Europskom prvenstvu. Zašto je to bilo bitno? Jer je u 17. minuti Gojun dobio novo isključenje i tako itekako oslabio obranu Zagreba.

Pljesak kapetanu

Iako Petar Metličić zbog bolova u ramenu nije dobio niti minutu u Zagrebu, očekivano je dobio veliki pljesak pune Arene na predstavljanju igrača. Dugogodišnji kapetan i bitan kotačić našeg reprezetativnog stroja - drugo nije niti zaslužio.

Do te 17. minute gosti su se već vratili u utakmicu te preko Evdokimova (koji je cijelo vrijeme u napadu izašao na Džombu i potom lako poentirao) prvi put poveli nakon 12 minuta (5:6). Iako je u 16. minuti na semaforu stajalo 7:7, gosti s time nisu bili zadovoljni i Dušebajev je počeo s izmjenama koje su donijele gostima sve veću i veću prednost. Ulazili su Fernandez, Rodriguez i mnogi drugi tako da je Ciudad stalno držao visok ritam dok je Zagreb padao; zapravo nije Zagreb toliko padao koliko su Španjolci igrali sve bolje. Ako uzmemo u obzir kako je u isto vrijeme Hombrados lako skidao šuteve Zagrebaša, a s druge strane Maglajlija s gola povukao nerasploženog Škofa - jasno je kako nije slutilo na dobro.

Gosti su igrali sjajnu obranu, visoko izlazili na naše vanjske igrače pa su tako Balića nerijetko držali na centru dok su Valčić i Lazarov bili tek neznatno ispred. U napadu su pak Fernandez i Gull šutevima s više od deset metara "bombardirali" Šegu koji ništa nije uspio obraniti. Prednost gostiju sve je više rasla da bi se na koncu na odmor otišlo s, najvećih u prvih 30 minuta, četiri razlike (11:15).

Na početku nastavka, kao i na startu utakmice, Zagreb je dobro krenuo i golovima Balića i Valčića smanjio na dva razlike, ali bilo je to sve; prednost gostiju samo je sve više rasla. Imao je naš prvak još jednu priliku približiti se nakon isključenja Entrerriosa pri rezultatu 17:21, no prvo je sjajni Hombrados skinuo sedmerac Lazarovu da bi potom Gojun s crte "šraubu" poslao visoko u mrežu - onu iznad gola.

Činilo se tada kako je gotovo, no - "tek je počelo". Nakon 45 minuta, pri rezultatu 17:23, Maglajlija je iz igre izvadio potpuno indisponiranog Džombu koji svom bivšem klubu nije dao nijedan gol, a priliku je dobio mladi Raković. Iskusni gosti su pri velikom vodstvu usporili što su osjetili Zagrebaši. Dojam je bio kako je za goste "utakmica gotova" pa su naši uz nekoliko obrana Škofa i glasnu Arenu trećim pogotkom Valčića došli do 20:23 što je značilo kako je pred nama napetih posljednjih deset minuta.

"Najdraži zagrebački Slovenac", Gorazd Škof, bio je nesavladiv pa je Zagreb novim golom Valčića smanjio na minus jedan (23:24). Naravno, bio je to znak za potpunu ludnicu u Areni, a Dušebajevu za pozvati minutu odmora jer je njegova momčad počela iz ruku ispuštati već dobivenu utakmicu. U napetih i rezultatski neizvjesnih posljednjih tri i pol minute Zagreb je ušao s igračem više (isključenje je dobio Morros) i - golom manje (24:25).

Balić i "pogledi"

Zanimljivo je bilo gledati "privatne igre" Balića i nekoliko igrača Ciudada. Recimo, kada bi Balić zabio gol lagani smiješak bio bi upućen prema vrataru Španjolske dok bi Hobrados istom mjerom vraćao nakon obrana. Također, nekoliko puta se Balić našao u Dinartovu "zagrljaju", no svaki put je kraju pao smiješak. Nažalost, na koncu su gosti ipak imali više razloga za smijeh.

Nažalost, igrač više nije donio ništa dobroga našem prvaku jer je prvo Canellas zabio za dva razlike, potom Lazarov brzo potrošio loptu, a onda Raković zaradio dvije minute i bio je to kraj.

Za konačnu pobjedu gostiju 27:24 najviše pogodaka zabili su Evdokimov i Gull (po pet) dok su kod nas najbolji strijelci bili Lazarov sa sedam golova (pet iz sedmeraca), Balić s pet te Valčić i Štrlek koji su zabili po četiri. Hombrados je dodao 15 obrana dok je naš Škof imao dvije manje.

Zagreb je bio blizu, čak bismo mogli reći iznenađujuće blizu, no europski prvaci su na koncu ipak bili bolji. Unatoč porazu, Maglajlija ima puno razloga za zadovoljstvo jer je naš prvak pokazao kako je zaista vrlo blizu Ciudadu; najboljoj europskoj momčadi što i Zagreb svrstava u skupinu najjačih. Sljedeću nedjelju u, nadaju se svi, ponovno punu Arenu dolazi Hamburg koji lako može pasti. Iako Zagrebu pobjeda, osim ona od deset razlike, neće značiti drugo mjesto - svakako pobjeda protiv tako jakog protivnika dignula bi momčad uoči nastavka natjecanja. U svakom slučaju - isplati se doći u Arenu...

• Gomez6928.02.2010. u 22:11
    baš zato što je igrao kako kazes u "cetvrtoj" brzini, mi smo ih mogli dobiti.
    Gomez69
  • Obrisan korisnik28.02.2010. u 22:05
    Samo se vi vadite na nesreću na pehove i slično,jedina istina je da je Ciudad puno,puno bolji,i da je danas igrao u laganoj četvrtoj brzini.Isto tako zagreb je negdje 6-8 ekipa po kvaliteti u LP!!
  • Obrisan korisnik28.02.2010. u 21:53
    ne kužim kopljara! lik ima 2 metra, šut da ubije golmana, dobiva priliku, ali neeee on rađe daje loptu dalje ni slučajno da puca !!! ne kužim !
  • Gomez6928.02.2010. u 20:15
    kad nejde-nejde... još se zadnje 3 minute nama ozljedi naš najbolji igrač: tonči valčić