Budan sanja Ligu prvaka

Ivana Spahija • nedjelja, 07.03.2010.

Susreti 27. kola Serie A ponudili su dosta iznenađujućih rezultata, od kojih je najveći neočekivani poraz Napolija u gostima kod Bologne. Palermo našeg Igora Budana ostao je u konkurenciji za Ligu prvaka kasno ostvarenom pobjedom nad Livornom, a unatoč ranom vodstvu, Lazio Edoarda Reje ipak nije izdržao u gostima kod Sampdorije te je upisao novi poraz pod vodstvom novog trenera...

Palermo našeg Igora Budana zasigurno je jedno od najvećih iznenađenja drugog dijela sezone. Sicilijanci, koji su do sada redovito boravili po sredini ljestvice bez većeg uključivanja u borbu za sam vrh, u nastavku sezone su dobrim igrama dogurali do visokog četvrtog mjesta i konkuriraju za plasman u Ligu prvaka. Nova žrtva momčadi našeg Igora Budana u ovom kolu bio je Livorno, koji je rezultatom 1:0 teže od očekivanog pao pod Sicilijancima.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, uz nekoliko prilika za vodstvo Palerma, a u drugom su dijelu odlučniji bili gosti, koji su u 72. minuti propustili možda i najveću priliku za vodstvo kada je udarac našeg Darija Kneževića s gol crte jedva izbio domaći branič Liverani. Promašaj gostiju domaćini su kaznili u 81. minuti kada je Miccoli pronašao put do mreže Rubinha i svojim pogotkom Palermu donio vrijedna tri boda za ostanak na visokom četvrtom mjestu. Dario Knežević odigrao je cijeli susret u dresu Livorna, dok je Igor Budan u 86. minuti na terenu zamijenio strijelca Miccolija.

U jednom od zanimljivijih dvoboja ovog kola, Sampdoria je na domaćem terenu rezultatom 2:1 uzela sva tri boda Laziju, no Blucerchiati su se prilično namučili protiv Rejine momčadi i do konačne pobjede nad Rimljanima došli su tek nakon preokreta. Sampdoriji nova tri boda znače uspon na šesto mjesto na ljestvici i uključivanje u borbu možda i za Ligu prvaka, dok je Lazio i dalje na 17. mjestu, na samom rubu zone ispadanja.

Gosti iz Rima utakmicu su otvorili na najbolji mogući način, pogotkom već u ranoj fazi susreta. Igrala se tek sedma minuta kada je Zarate idealno uposlio Floccarija, koji je s lakoćom matirao domaćeg vratara Storarija za veliko vodstvo Lazija od 1:0. Taj je pogodak malo trgnuo i domaće redove, Sampdoria je bila u prilici u 20. minuti izjednačiti rezultat, ali je Guberti gađao pokraj gola.

Ipak, devet minuta kasnije domaćini su ipak uspjeli doći do izjednačenja. Za raniji promašaj iskupio se Guberti, koji je nakon izvedenog udarca Palomba loptu pospremio u mrežu Muslere. Sampdoria je u 38. minuti došla i do preokreta, Semioli je dobro dodao Pazziniju, koji je potom prevario Musleru i Blucerchiatima donio vodstvo od 2:1.

Drugo poluvrijeme nije ponudilo pogotke, ali uzbuđenja nije nedostajalo. Zbog protesta upućenih s klupe sucu isključenje je u 68. minuti zaradio Edoardo Reja, a osam minuta kasnije u svlačionici mu se pridružio i igrač Zarate, koji je sucu prigovorio nedosuđeni prekršaj Palomba, pa je i on zaradio crveni karton. Argentinac je na terenu ostao u suzama te su ga suigrači praktički morali izgurati s travnjaka. Lazio se nakon toga nije uspio vratiti, semafor se zaustavio na konačnih 2:1 za vrijednu pobjedu Sampdorije i put Blucerchiata na šesto mjesto na ljestvici.

Jedno od najvećih iznenađenja ovog kola kreirali su nogometaši Bologne, koji su na domaćem terenu rezultatom 2:1 uzeli sva tri boda Napoliju. Donedavno praktički nepobjediva momčad Waltera Mazzarrija pokleknula je pred objektivno puno slabijom Bolognom te prokockala možda i ključna tri boda za plasman u Ligu prvaka. Napoli trenutno drži sedmo mjesto na ljestvici, a Bologni su nova tri boda donijela uspon na 13. mjesto.

Domaćini su rano vodstvo ostvarili već u šestoj minuti susreta, udarac Buscea izvana Zalayeta je pospremio u mrežu De Sanctisa i tako u samom otvaranju zadao glavobolje bivšem klubu. Novi hladan tuš za goste iz Napulja uslijedio je u 12. minuti i to iz prilično čudnovatog pogotka, Adailton je izveo slobodan udarac, lopta je prešla živi zid i po klizavom terenu prevarila i De Sanctisa te ušla u mrežu.

Drugi pogodak motivirao je i goste, samo dvije minute kasnije Rinaudo je glavom matirao domaćeg vratara Viviana i vodstvo Bologne smanjio na 2:1. To je ujedno bilo i konačno rješenje ovog dvoboja, unatoč pokušajima u drugom dijelu susreta, Napoli ipak nije uspio doći do izjednačujućeg pogotka pa su domaćini uzeli sva tri boda. Napoliju je ovaj poraz došao u najgori trenutak, momčad Waltera Mazzarrija spustila se na sedmo mjesto na ljestvici i za četvrtim Palermom zaostaje pet bodova.

Najviše pogodaka ponudio je dvoboj Cagliarija i Catanije na Sardiniji, momčadi su podijelile bodove rezultatom 2:2, što ne ide na ruku Cagliariju koji još uvijek ima europske ambicije. Domaćini su poveli već u devetoj minuti pogotkom Lazzarija, a Catania je do izjednačenja došla u 31. minuti zahvaljujući pogotku Mascare s bijele točke.

Samo četiri minute kasnije Lopez je svojim pogotkom donio preokret i vodstvo Sicilijancima, a rezultat je na konačnih 2:2 postavio Cossu golom u 73. minuti susreta. Naš Mario Brkljača niti u ovom dvoboju nije konkurirao za sastav momčadi sa Sardinije. Cagliari je nakon ovog remija na osmom mjestu na ljestvici i još uvijek ima šanse plasirati se u Europu, dok je Catania trenutno na 15. mjestu, nešto dalje od zone ispadanja.

Siena Mate Jajala uspjela je uhvatiti bod iz domaćeg dvoboja s Parmom, koji je završio rezultatom 1:1. Parma je povela pogotkom Biabianyja iz 34. minute, a bod domaćinima donio je Vergassola u 67. minuti susreta. Mato Jajalo cijeli je dvoboj proveo na klupi Siene, koja i dalje uvjerljivo drži posljednje mjesto na ljestvici. Bari je minimalnom pobjedom od 1:0 uzeo bodove Chievu, a dvoboj bez pogodaka odigrali su Atalanta i Udinese, čime se momčad iz Udina približila samom rubu zone ispadanja i zauzela 16. mjesto na ljestvici.