Ivana Spahija • nedjelja, 14.03.2010.

Da ponekad niti tri pogotka prednosti nisu dovoljna za ostvariti pobjedu, dokazali su nogometaši Juventusa, koji su u nevjerojatnom dvoboju 28. kola Serie A uzeli tek bod Sieni, i to nakon što su u početnih deset minuta imali vodstvo od 3:0. Kiksala je i Roma gostujućim remijem s fenjerašem Livornom, a u nevjerojatnom danu u kojemu je u prosjeku palo više od četiri pogotka po susretu, suverenu je pobjedu ostvarila Genoa "petardom" protiv Cagliarija...

Danu prepunom pogodaka svoj su obol dali Livorno i Roma, koji su podijelili bodove rezultatom 3:3, što više na ruku ide fenjerašu, za razliku od Rimljana koji su izgubili dva važna boda u borbi za Scudetto. Osim pogodaka, utakmicu je obilježio i neiskorišteni jedanaesterac Vukova, a Livorno je vrijedan bod iščupao pogotkom upravo s bijele točke. Naš Dario Knežević odigrao je cijeli susret za Livorno i pritom skrivio jedanaesterac kojega gosti nisu realizirali. Nakon ovog remija, Roma i dalje ostaje na trećem mjestu, ali sa šest bodova zaostatka za vodećim Interom.

Već na samom otvaranju domaćini su priredili priličan šok Romi, igrala se tek deveta minuta kada je Lucarelli preciznim udarcem matirao Julija Sergija i Livornu donio vodstvo od 1:0. Sreća domaćina potrajala je nepune dvije minute, slobodan udarac za Romu izveo je Toni, a Perrotta je pospremio loptu u mrežu domaćeg vratara Rubinha i poravnao rezultat na 1:1.

Mreža domaćina ponovno se tresla u 19. minuti, Perrotta i Toni su ovaj put zamijenili uloge, a raspoloženi napadač Rome je glavom matirao Rubinha za preokret i vodstvo Rome od 2:1. No, nije trebalo dugo čekati na uzvrat domaćina, samo sedam minuta kasnije Lucarelli je ponovno pobjegao gostujućim braničima i drugim pogotkom u susretu poravnao rezultat na 2:2. Rezultat na semaforu nije mirovao niti 60 sekundi, na drugoj strani je Perrotta odlično pronašao Pizarra koji je nepogrešivo loptu zakucao u mrežu Livorna za novo vodstvo Vukova od 3:2.

Niti to nije bilo sve što su raspucane momčadi imale za ponuditi u prvom dijelu, u 38. minuti dosuđen je jedanaesterac za Romu zbog prekršaja Kneževića nad Menezom, ali je Pizarro traljavo gađao s bijele točke i pogodio gredu gola Livorna. Drugo poluvrijeme nastavilo se u nešto smirenijem ritmu, ali s nešto većom angažiranošću domaćih nogometaša, kojima se pritisak na obranu Rimljana isplatio u 71. minuti. Dosuđena je najstroža kazna za Livorno zbog prekršaja Juana nad Lucarellijem, a sam Lucarelli je s bijele točke domaćinima donio novo izjednačenje od 3:3, što je bilo i konačno rješenje ove utakmice.

Najveći gubitnik ovog kola definitivno je momčad Juventusa, Stara dama je na svom Olimpicu rezultatom 3:3 uzela tek bod fenjerašu Sieni, i to u dvoboju u kojem je nakon samo deset minuta imala vodstvo od 3:0. Ipak, izabranici Alberta Zaccheronija prosuli su prednost i sa samo bodom iz ovog dvoboja propustili su priliku ponovno zasjesti na četvrto mjesto na ljestvici. Juventus je trenutno peti, ali sa samo bodom zaostatka za četvrtoplasiranim Palermom.

Raspoloženi domaćini su u prvih deset minuta goste počastili s čak tri pogotka. Vratar Siene Curci kapitulirao je već u drugoj minuti susreta kada je Del Piero odbijenu loptu gostujućeg vratara pospremio u mrežu za svoj jubilarni 300. pogodak i vodstvo Juventusa od 1:0. Samo pet minuta kasnije Curci je ponovno morao po loptu iz mreže u gotovo identičnoj situaciji kao kod prvog pogotka. Kapetan Stare dame ponovno je iskoristio odbijenu loptu domaće obrane i matirao Curcija za velikih 2:0 Juventusa.

Mreža potopljene Siene ponovno se tresla u desetoj minuti susreta, Candreva je lijepim udarcem iz daljine rasparao mrežu nemoćnog Curcija za vodstvo Juventusa od 3:0 i ono što se činilo praktički riješenim susretom. No, niti gosti nisu ostali bez ispaljenog metka, igrala se 16. minuta susreta kada je Maccarone preveslao domaću obranu i lijepim pogotkom matirao Chimentija.

Po povratku s odmora odmah se zatresla mreža nepažljivih domaćina, Maccarone je odlično uposlio Ghezzala, koji je iz blizine poslao loptu u mrežu i vodstvo Juventusa smanjio na 3:2. Nevolje po Juventus nastavile su se u 74. minuti susreta, Grygera je prekršajem zaustavio prodor Maccaronea, a sudac je pokazao na bijelu točku. Ghezzal je iz najstrože kazne sigurno matirao nemoćnog Chimentija i poravnao rezultat na 3:3, a domaćini su ostali bez goriva za preokret te se moraju zadovoljiti samo bodom iz ovog dvoboja. Naš Mato Jajalo u ovom susretu nije konkurirao za sastav gostiju.

Na genovskom Marassiju je "pukla petarda", nogometaši Genoe su u nevjerojatnoj utakmici rezultatom 5:3 svladali Cagliari i uzeli vrijedna tri boda za nastavak borbe za Europu. U utakmici punoj pogodaka i preokreta spretniji su bili domaćini, kojima je luda završnica prvog dijela donijela prednost koju gosti sa Sardinije nisu uspjeli dostići. Naš Ivan Jurić odigrao je nešto više od pola sata u dresu pobjedničke momčadi, u 62. minuti je na terenu zamijenio Zapatera. Genoa trenutno drži sedmo mjesto na ljestvici i ravnopravno konkurira za jedno od europskih mjesta.

Prvo poluvrijeme ponudilo je furioznu igru i nevjerojatnih šest pogodaka, uz još nekoliko odličnih prilika za promjenu rezultata. Prvi su u vodstvo došli gosti sa Sardinije pogotkom Dessene iz 17. minute, a Genoa je uspjela uzvratiti u 36. minuti susreta. Dosuđen je jedanaesterac za domaćine zbog prekršaja Astorija nad Palaciom, a Zapater je s bijele točke poravnao rezultat na 1:1.

Pet minuta kasnije domaćini su došli do preokreta, Palladino je prošao cijelu gostujuću obranu i dodao za Scullija, čiji je udarac Palacio skrenuo u mrežu Cagliarija za vodstvo Genoe od 2:1. Odmah u idućoj minuti uslijedio je novi odgovor Cagliarija, Conti je s ruba prostora pronašao put do mreže Amelije i poravnao rezultat na 2:2. Uslijedilo je furioznih pet minuta Genoe, Sculli je pogotkom u 43. minuti domaćinima donio novo vodstvo od 3:2, a dvije minute kasnije je Rossi nakon asistencije Milanetta matirao Marchettija za 4:2 Genoe. Točku na i velikoj pobjedi domaćina stavio je Milanetto pogotkom u 59. minuti susreta.

Nesretan poraz upisali su nogometaši Palerma u gostima kod Udinesea, posrnula momčad iz Udina podigla se upravo u dvoboju protiv Sicilijanaca i rezultatom 3:2 uzela vrijedna tri boda za bijeg što dalje od najopasnije zone. Naš Igor Budan u ovom dvoboju nije konkurirao za sastav gostiju sa Sicilije. Domaćini su poveli pogotkom Flora Floresa u 44. minuti susreta, a odmah po povratku iz svlačionice, točnije, u 50. minuti, uspjeli su uzvratiti Sicilijanci te su pogotkom Simplicija poravnali rezultat na 1:1. Pogocima Floresa i Asamoaha iz 65., odnosno 70. minute domaćini su došli do prednosti od 3:1, a u konačnici je pogodak Cavanija iz 80. minute uspio tek ublažiti poraz Palerma, koji i dalje ostaje na četvrtom mjestu na ljestvici.

Od ostalih susreta, Rejin Lazio nastavio je niz loših rezultata domaćim porazom od Barija rezultatom 2:0, čime su se Nebesko plavi spustili na 17. mjesto, na sam rub zone ispadanja. Veliku priliku za približavanje zoni Lige prvaka propustila je Sampdorija remijem s Bolognom (1:1), a Parma je kod kuće s minimalnih 1:0 uzela bodove Atalanti te momčad iz Bergama gurnula prema samom dnu, na 19. mjesto na ljestvici.