Catania
Catania 3:1 Inter
Inter

Ivana Spahija • petak, 12.03.2010.

Da je David nekada jači od Golijata, dokazali su nogometaši Catanije u susretu 28. kola Serie A, u kojem su na domaćem terenu rezultatom 3:1 šokirali Inter i vodećoj momčadi prvenstva uzeli možda i presudna tri boda u borbi za naslov prvaka. Inter je olako prosuo vodstvo ostvareno početkom drugog poluvremena, a dosuđeno isključenje i jedanaesterac dodatno su uzdrmali crno-plave redove, što su nogometaši Catanije iskoristili i ostvarili povijesni uspjeh.

Ono što se činilo rutinskim gostovanjem i gotovo sigurnim uzimanjem nova tri boda, pretvorilo se u noćnu moru za nogometaše Intera. Slabašna momčad Catanije, koja od početka sezona balansira na rubu zone ispadanja, priredila je pravi šok vodećoj momčadi prvenstva i rezultatom 3:1 uzela vrijedna tri boda za bijeg što dalje od najopasnije zone. Izabranici Josea Mourinha, i u ovom susretu predvođeni pomoćnim trenerom Baresijem, poveli su početkom drugog dijela, da bi nakon izjednačujućeg pogotka Catanije glupom pogreškom Muntarija zaradili isključenje i jedanaesterac za domaćine.

Catania je svoje prilike iskoristila, nakon uspješno izvedenog jedanaesterca, Sicilijanci na tome nisu stali, raspoložena momčad Siniše Mihajlovića još jednim pogotkom je potvrdila dominaciju i uvjerljivo najveću pobjedu ove sezone. Neočekivani poraz Intera dodatno bi mogao zakomplicirati stanje na vrhu ljestvice, crno-plavi trenutno imaju tek četiri boda više od Milana, koji bi eventualnom pobjedom nad Chievom mogao doći na samo bod zaostatka za gradskim rivalom i unijeti potpunu neizvjesnost u rasplet prvenstva.

Prvu veliku priliku za vodstvo stvorili su domaćini u 12. minuti susreta, Ricchiuti se našao sam ispred Julija Cesara, koji je jedva tijelom uspio spriječiti da lopta uđe u mrežu Intera. Crno-plavi su pokušali uzvratiti u 20. minuti, na pokušaj Eto'oa iz daljine odlično je reagirao domaći vratar Andujar. Inter je ponovno zaprijetio u 34. minuti, Milito je odlično uposlio Sneijdera, ali je Andujar spretno reagirao i na solidan pokušaj Nizozemca.

Niti Catania nije ostala bez odgovora, nova velika prilika za Sicilijance ukazala se u 40. minuti susreta. Ricchiuti je ponovno sam izbio pred vrata gostiju, ali je njegov pokušaj uspio neutralizirati Lucio. Po povratku s odmora sreća se osmjehnula gostima, igrala se 54. minuta kada je Inter uspio doći do pogotka. Eto'o je uspješno izbjegao zamku zaleđa i nesebično dodao za Milita, koji nije imao težak posao matirati nemoćnog Andujara.

Četiri minute kasnije gosti su mogli udvostručiti vodstvo, ali je pokušaj Sneijdera prohujao pokraj vratnice. Catania je lijepu priliku za izjednačenje propustila u 58. minuti kada je pokušaj Mascare završio nekoliko centimetara izvan gola gostiju. Ipak, domaćinima se upornost isplatila u 74. minuti, Alvarez je probio po lijevoj strani obrane Intera i ubacio za Maxija Lopeza, koji je pronašao put do mreže Julija Cesara i poravnao rezultat na 1:1.

Taj je pogodak pokrenuo lavinu nevolja za goste, u 81. minuti crveni je karton zbog igranja rukom u prostoru zaradio Muntari, a uz to je sudac pokazao i na bijelu točku. Mascara se našao oči u oči s Julijom Cesarom i "rukometno" prebacio loptu preko gostujućeg vratara za veliko vodstvo Catanije od 2:1. No, probuđeni domaćini tu nisu stali, Catania je u 89. minuti došla i do trećeg pogotka, Martinez je nakon slaloma kroz oslabljenu gostujuću obranu matirao Julija Cesara i postavio rezultat na konačnih 3:1 za veliku pobjedu Catanije i šok za Inter uoči raspleta prvenstva, ali i zakazanog dvoboja Lige prvaka s engleskim Chelsea.