Marin Vuković • srijeda, 14.04.2010.

Arsenalovi izgledi da se ove sezone okiti naslovom engleskog prvaka pretrpjeli su vjerojatno odlučujući udarac porazom u londonskom derbiju protiv Tottenhama. Spursi su na White Hart Laneu izborili zasluženu pobjedu od 2:1, a u posebnom će sjećanju ostati spektakularan pogodak mladoga Dannyja Rosea, i to u prvom nastupu u početnoj momčadi Tottenhama. Sjajnu utakmicu s četiri pogotka odigrali su Aston Villa i Everton i u uzbudljivoj završnici podijelili bodove, a u derbiju začelja Wigan i Portsmouth razočarali su remijem bez pogodaka.

Nogometaše Arsenala nekoliko smo puta ove sezone otpisivali iz utrke za naslov prvaka, u koju su se na samo njima poznat način svaki put iznova uspijevali vratiti. Večerašnjim porazom, međutim, vjerojatno su izgubili svaku šansu da ove sezone podignu prestižni premierligaški trofej. Šest bodova zaostatka u samo četiri preostala kola i uz to znatno lošija gol razlika od vodećeg dvojca vjerojatno su prevelik zalogaj.

Tottenham je izborio zasluženu pobjedu jer je u utakmici sa svojim velikim londonskim rivalom tijekom većeg dijela utakmice pokazao konkretniju i opasniju igru i, na kraju krajeva, dvije svoje prilike pretvorio u pogotke. Posebno spektakularan je onaj prvi, mladoga debitanta Dannyja Rosea, koji je večeras započeo svoju prvu ligašku utakmicu u dresu Spursa.

Vezane vijesti

Harry Redknapp: Bila je to sjajna tehnika i prekrasan gol Dannyja Rosea. Arsenal je igrao dobro, vrlo dobro, puno su imali loptu u svom posjedu, no nisu stvorili prave prilike do pred kraj utakmice. Ledley... Ledley je poseban, večeras je za nas stvarno bio poseban."

Premda pomalo kockarski, taj se potez pokazao punim pogotkom Harryja Redknappa jer Spursi su već u desetoj minuti utakmice došli do prednosti koju više nisu ispuštali. Manuel Almunia nije najbolje reagirao na korner Spursa, izboksao je loptu iz svoga šesnaesterca, no ona je sjela na nogu Dannyja Rosea koji ju je izvanrednim, majstorskim volejem zakucao pod gredu.

Arsenalovi pokušaji da se vrati u utakmicu svodili su se na posjed lopte bez konkretnog rješenja pred vratima Heurelha Gomesa, pa su Spursi bez većih problema prvo poluvrijeme uspjeli privesti kraju, a Arsene Wenger travnjak White Hart Lanea napustio je ljutit uz spremnu jezikovu juhu za svoje igrače.

Plan kakav su Topnici skovali u svlačionici pao je u vodu već u drugoj minuti nastavka kada je sjajnom asistencijom Jermain Defoe pronašao Garetha Balea, a ovaj posve zaboravljen od obrane Arsenala poentirao pogotkom u bliži kut Almunijina gola. Izazvalo je to erupciju oduševljenja na White Hart Laneu i još nekoliko opasnih situacija pred vratima Almunije, no do završnice susreta rezultat se nije mijenjao.

Robin van Persie

Nakon što je propustio veći dio sezone u momčad Arsenala u 68. se minuti utakmice vratio Robin van Persie i u završnici susreta pokazao koliko je nedostajao Topnicima.

U samo par minuta natjerao je Heurelha Gomesa na tri izvanserijske obrane, a prije pogotka Arsenala lijepo je uposlio Thea Walcotta, koji je potom asistirao Nicklasu Bendtneru.

Tek u posljednjih desetak minuta Arsenal je uspio pritisnuti domaćina u njegov šesnaesterac i natjerati ga da se grčevito brani. U tim trenucima s nekoliko maestralnih obrana istaknuo se vratar Gomes, no pet minuta prije kraja ipak je kapitulirao. Theo Walcott je uposlio Nicklasa Bendtnera koji je bez problema pogodio praznu mrežu.

Bilo je to ipak sve od Topnika u ovoj utakmici, do kraja je ostalo 2:1, a Tottenham se s nova tri boda ponovno vratio u igru za četvrto mjesto i plasman u Ligu prvaka. Vikend koji slijedi bit će stoga posebno uzbudljiv jer na White Hart Lane stiže vodeća momčad lige.

Od hrvatskih igrača na White Hart Laneu večeras je nastupio samo Luka Modrić i u igri je ostao svih 90 minuta. Niko Kranjčar i Vedran Ćorluka nisu se našli ni na klupi za pričuve, što znači da ih Redknapp po svemu sudeći namjerava posve zaliječiti do susreta s Chelseajem. Eduardo da Silva je pak, sada već po običaju, ostao na klupi do kraja utakmice.

Sjajnu utakmicu s velikim ulogom odigrali su i Aston Villa i Everton na Villa Parku, a na kraju je završena podjelom bodova koja ne odgovara ni jednima ni drugima. Everton je dvaput vodio i oba puta ispuštao prednost, a posebno će boljeti podatak da su u sudačkoj nadoknadi sami svladali vlastitog vratara.

Villa je bila bolji suparnik u prvome dijelu i stvorila nekoliko sjajnih prilika pred Timom Howardom, no do pogotka i prednosti u prvom dijelu došao je Everton pogotkom Tima Cahilla nakon prekida.

Villa je dugo tražila put do izjednačujućeg pogotka i 18 minuta prije kraja potraga se isplatila. Gabriel Agbonlahor je ubačaj Jamesa Milnera pretvorio u izjednačenje na 1:1.

Veselje na Villa Parku trajalo je samo dvije minute, a tada je Cahill novim pogotkom nakon prekida i sjajnim udarcem glavom povisio na 2:1, no u prvoj minuti sudačke nadoknade Phil Jagielka je nesretno zahvatio loptu i svladao svoga vratara.

Wigan je protiv Portsmoutha tražio ključna tri boda u borbi za opstanak, a na kraju je remijem bez pogodaka uspio osvojiti tek bod što ga i dalje stavlja u neizvjesnu situaciju uoči posljednja četiri kola.

• Gomez6915.04.2010. u 15:51
    u arsenalu i liverpulu pod hitno trebaju tražiti novog trenera.
    Gomez69
  • Obrisan korisnik15.04.2010. u 12:44
    drugi portali mogu se jednostavno sakriti pred sportnetom!!! a wengerovi klinci nece nikad nist osvojiti, preteska je to liga za tako mladu ekipu. pa ti dečkići su još u razvoju, zato i imaju mekane kosti fibule gležnjeve i mišiće.sto dalje implicira na konstantne ozljede među njima. eduardo treba... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik15.04.2010. u 01:52
    bravo Sportnet za tablicu "u boji"!!!!! tako jednostavno, a tako genijalno!!!! najjači ste!!!!
  • Bogomdani14.04.2010. u 23:59
    Ma gdje mu je bio ovaj Rose nekidan protiv Portsmoutha...
    Bogomdani
  • beaver14.04.2010. u 23:51
    i u ovome ne-efektivnome u smislu gola izdanju Arsenala eudardu ni minuta...dosta je dosta eduardo mora naci drugi klub