1. Hrvatska nogometna liga, 26. kolo, 17.04.2010, 18:00 h, Stadion Gradski vrt, gledatelja: 1500

Željko Kubatka • subota, 17.04.2010.

Osijek je konačno postigao pogodak i s minimalnom pobjedom osvojio prva tri boda u Gradskom vrtu. Gol je zabio Josip Barišić, no najbolji na terenu bio je osječki kapetan Domagoj Vida koji je večeras pokazao zašto se za njega bore europski klubovi...

Ramon Fernandez
72'

Matej Šućurović
74'

Nenad Gračan

Pred dvije tisuće gledatelja Osijek je istrčao u istom sastavu u kojem je ostvario pobjedu u Zaprešiću, Milan Pavličić je bio, kako je i najavljeno, u početnom sastavu, dok je Srđan Vidaković zauzeo mjesto na klupi.

Nakon početnog ispitivanja u kojem niti jedna ekipa nije ostvarila terensku nadmoć, prvu priliku je imao Radmor Đalović na dodavanje Vlade Lazarevskog, ali lopta je bila brža, a i linijski sudac je signalizirao zaleđe.

Deset minuta je trebalo domaćim bijelo-plavim da upute loptu prema vrataru Rijeke Velimiru Radmanu. Učinio je to Vedran Jugović s lijeve strane, loše i neprecizno. Nakon toga Osijek je imao veći posjed lopte, vršeći pritisak na obranu gostiju.

Prvu javnu opomenu je zaradio osječki veznjak Vedran Jugović u 17. minuti, poslije čega slijedi korner za goste. Hrvoje Štrok je izveo korner idealno na nogu Igoru Čagalju koji s desetak metara puca visoko preko gola.

Bolji dojam i konkretnije prilike su imali gosti u prvih 45. minuta. Osječani su podsjetili igrom na prijašnje utakmice u Gradskom vrtu, bez ideje i bez pravih prilika za ugrožavanje protivničkog golmana.

U nastavku obje momčadi su istrčale u istom sastavu iako se očekivala promjena u domaćem napadu, jedina promjena su bili upaljeni reflektori. U početnim minutama drugog dijela nešto malo više je lopta bila u osječkim nogama što je urodilo jednom stopostotnom prilikom Josipa Barišića. Osječki napadač je došao na deset metara od riječkog vratara, a loptu je uputio točno u njega.

Prva izmjena u bijelo-plavom sastavu je uslijedila u 62. minuti. Ušao je Domagoj Pušić i odmah bio u prilici uputiti centaršut s desne strane. Odlučio se za povratnu loptu, no niti jednog napadača nije bilo na tom mjestu. Ipak uspio je podići temperaturu u osječkom gledalištu koji su pokušali navijanjem potaći svoje nogometaše na agresivniju i bolju igru.

U 70. minuti gosti su nakratko prekinuli domaće napade, izborili su slobodan udarac. Hrvoje Štrok odlično šutira s otprilike s 20 metara, a Ivan Kardum koristi priliku i dobrom intervencijom zarađuje pljesak.

Nenad Gračan 15 minuta prije kraja vrši i zadnju izmjenu, uvodi Mateja Šućurovića zatvorivši sve prilaze golu Riječana. Veliku priliku za domaće je imao Srđan Vikadović kojeg je odlično uposlio Domagoj Pušić s desne strane kaznenog prostora. Protivnička mreža i dalje ostaje začarana jer lopta prolazi tik od vratnice. Još bolju priliku Pušić ne koristi četiri minute do kraja. Uputio je udarac ali loptu zaustavlja vratnica.

Dvije minute do isteka regularnog dijela velika radost i prvi gol Osječana na domaćem terenu u proljetnom dijelu. Gol je zabio Josip Barišić, sada najbolji strijelac bijelo-plavih. Prvo je Vidaković pogodio vratnicu, lopta dolazi na nogu Barišiću koji ponovo puca i ponovo pogađa vratnicu od koje se lopta vraća u unutarnji dio gola, pa u teren, a linijski sudac pokazuje da je lopta prešla gol crtu i glavni sudac pokazuje na centar.

Uporni i agresivni napadi su se isplatili osječkoj momčadi, postignut je prvi gol i prva pobjeda u Gradskom vrtu. Unatoč golu Barišića najbolji na terenu je bio bijelo-plavi kapetan Domagoj Vida. Kao što su obećali nogometaši Osijeka su poklonili pobjedu Kohorti za 22. rođendan.