Auxerre puše Marseilleu za vratom

Maja Giljanović • nedjelja, 25.04.2010.

Prvi pratitelj Marseillea, Auxerre, u Toulouseu je pobijedio prvi put od 2004. godine, odvojio se na drugom mjestu ispred Lillea na pet bodova, a Olympiqueu se prije večerašnje utakmice lidera protiv Saint-Etiennea približio na samo dva. Pritisak na igrače Didiera Deschampsa tim je veći jer sljedeći vikend Marseille gostuje upravo u Auxerreu.

Iz prikrajka je u žižu javnosti u Francuskoj uskočio Auxerre. Igrači Jeana Fernandeza u posljednje su 23 utakmice u svim natjecanjima izgubili samo jednom (0:5 u Grenobleu), devet su puta odigrali bez pobjednika i 13 puta pobijedili od čega u Le Championnatu triput uzastopce.

Prebrodili su razdoblje od ožujka do prvog tjedna travnja u kojem su ispali u četvrtfinalu Kupa (PSG) i na tri prvenstvene utakmice od četiri remizirali, iskoristili slab(ij)u formu Montpelliera, Lyona i Bordeauxa i preuzeli drugo mjesto koje vodi izravno u Ligu prvaka. "Pucaju" i na više, a utemeljenost njihovih ambicija dobiva na težini nakon raspleta gostovanja u Toulouseu.

Auxerre se u prvih pola sata patio, Gignac je u 2., 20. i 22. minuti propustio dovesti Toulouse u vodstvo, gosti su jedva dolazili do daha (70 % vremena lopta je bila u posjedu Toulousea), ali su se izvukli iz škripca i u 47. im je Pedretti donio olakšanje. Gignac je prokockao izjednačenje u 59., Sorin je briljantno obranio, a golman je spasio Auxerre i u 61. nakon udarca Kazim-Richardsa.

Svi promašaji obili su im se o glavu u posljednjih 20 minuta kad je Jelen probušio Blondela u 69. i 79. minuti i osigurao sva tri boda kojima se Auxerre Marseilleu (večeras dočekuje Saint-Etienne, a u sljedećem kolu gostuje upravo u Auxerreu) približio na samo dva, a od Lillea se odvojio na pet bodova.

Vedran Runje završio je sezonu, a potencijalno i avanturu u Lensu. Zbog ozljede rebra zadobivene na utakmici Kupa protiv Monaca bivši hajdukovac propušta finiš sezone, a sve je izglednije da će na ljeto napustiti Felix-Bollaert. Hrvatski reprezentativac ima ugovor do ljeta 2011., ali Uprava mu je navodno ponudila raskid suradnje jer im je previše za Runju i rezervnog golmana Kasraouija godišnje izdvajati više od dva milijuna eura koliko Runje i Tunižanin ukupno primaju.

Lens je u 34. kolu protiv Valenciennesa vodio golom Roudeta od 37. do 72. minute i izjednačenja Pujola.