Marseille 1:0 Saint-Étienne
Saint-Étienne

Marseilleu sedma uzastopce

Maja Giljanović • nedjelja, 25.04.2010.

Sedmim prvenstvenim trijumfom uzastopce Marseille je u posljednjoj utakmici 34. kola odgovorio na rukavicu izazova koju mu je bacio Auxerre. Nakon 1:0 protiv Saint-Etiennea Olympique četiri kola prije kraja ispred Auxerrea vodi pet bodova, a sljedeći vikend put ga vodi na l'Abbe Deschamps upravo na noge prvim pratiteljima.

Didier Deschamps nije kalkulirao, na travnjak rasprodanog Velodromea bivši je svjetski (1998.) i europski prvak (2000.), koji je 1993. protiv Milana u finalu Lige-prvaka kao kapetan podigao posljednji trofej Olympiquea u proteklih 17 godina dok koncem ožujka nisu osvojili Liga-kup, poslao je ofenzivno orijentiran sastav koji je pucao od želje da čim prije odgovori Auxerreu.

Auxerre je, naime, u Toulouseu dva sata prije pobijedio, prednost Marseillea sveo na dva boda i nadao se pomoći Saint-Etiennea. Bod ili kojim slučajem sva tri Les Vertsa zakomplicirali bi Le Championnat tim više jer u sljedećem kolu Marseille gostuje u Auxerreu.

Valbuena, Niang i Brandao jasno su pokazali odlučnost Marseillea, ali prvu stopostotnu priliku stvorili su gosti. Bonnart je u 3. minuti pucao s 10 metara i srećom za Marseille da je Mandanda u reprezentativnoj formi.

Prokockana šansa dobila je još više na težini nepune tri minute poslije kad je Payet izgubio loptu na 40 metara, Brandao je prihvatio i proigrao Valbuenu, a 25-godišnjak svojim petim ovogodišnjim golom donio olakšanje za 55,056 navijača na tribinama.

Janot je spasio Saint-Etienne u 22. ispred Nianga, u 29. ga je ispred Senegalca spasila i stativa, ali Marseille nije platio danak. Najbliže izjednačenju Saint-Etienne je došao u 64. minuti, ali gol Rivierea je opravdano poništen zbog ofsajda.

Marseilleu je laknulo, prednost ispred Auxerrea iznova je velikih pet bodova, a 10-erostruki prvaci i dalje nisu osigurali Ligue 1 i sljedeće sezone. 12 je bodova na raspolaganju, a Saint-Etienne na 17. mjestu ispred Le Mansa vodi osam i ispred Boulognea devet bodova.