Automoto

Pedrosa slavio u Italiji

Mario Plavčić • nedjelja, 06.06.2010.

U sjeni subotnjeg pada i teške ozlijede Valentina Rossija vožena je utrka za VN Italije. Španjolac Dani Pedrosa upisao je devetu MotoGP pobjedu u karijeri. Drugo mjesto zauzeo je trenutno vodeći u ukupnom poretku Jorge Lorezno, a na treću stepenicu pobjedničkog postolja popeo se domaći vozač Andrea Dovizioso...

Brzinom munje proširila se vijest o stravičnom padu i teškoj ozlijedi Valentina Rossija na subotnjem treningu i to je uvelike skrenulo pozornost s utrke u Mugellu. Posljednje informacije kazuju da je Rossi uspješno operiran i sada slijedi oporavak, a o povratku na stazu nitko sa sigurnošću ne može više reći.

Pobjednik VN Italije je Dani Pedrosa na Hondi koji je dominirao tijekom cijele utrke i ostvario devetu pobjedu u karijeri. Drugi kroz cilj prošao je Jorge Lorenzo (+4,014) za dvostruko španjolsko slavlje. Andrea Dovizioso (+6,196) kroz cilj je prošao kao treći što je obradovalo domaće navijače, ali i čelnike Repsol Honde zbog dva vozača na pobjedničkom postolju.

Nakon pobjedničkog trojca uslijedila je gužva u kojoj su čak trojica vozača prošla kroz cilj u manje od pola sekunde. Najuspješniji među njima bio je Casey Stoner (+25,703) koji je utrku završio na četvrtoj poziciji. Odmah do njega bili su petoplasirani Melandri (+25,735) te Francuz de Puniet (+25,965) koji je završio na šestom mjestu ispred Bena Spiesa koji je zaključio ovu grupu.

Iza Spiesa nastala je "praznina" od 12 sekundi, a nakon nje uslijedila je borba od osmog do dvanaestog mjesta. Osmu poziciju zauzeo je Aleix Espargaro na Ducatiju, a odmah do njega bili su Simoncelli i veteran Capirosi koji su zaključili najboljih 10.

Jedanaestu poziciju zauzeo je Japanac Aoyama ispred Hectora Barbere na Ducatiju, a na samom dnu poretka sa zaostatkom većim od minute završili su Edwards i Bautista. Utrku nisu završili Kallio i Hayden koji su odustali u 15. i 18. krugu utrke.

MotoGP seli u Silverstone na VN Velike Britanije koja je na rasporedu za dva tjedna.