Europska liga, Kvalifikacije, 2. pretkolo, 15.07.2010, 20:45 h, Belfast
Suci: Todorov, Stoilov i Bobolov (svi iz Bugarske)
1:0(0:0) Cibalia
Cibalia

Cibalia poražena u Belfastu

Ante Jukić • četvrtak, 15.07.2010.

Nogometaši vinkovačke Cibalije s minimalnih su 1:0 poraženi od sjevernoirskog Cliftonvillea u prvom susretu drugog pretkola Europske lige. Nebesko-plavi su u Belfastu pružili vrlo blijedu predstavu, no uzvrat u Vinkovcima za tjedan dana ipak im nudi šanse za prolazak dalje.

Kieran O'Connor
83'

Mark Patterson
90'+2'

Vlatko Šimunac
81'
19
Krešimir Prgomet
86'

Stjepan Kvesić
89'
Stanko Mršić

Uvodne minute dvoboja u Belfastu pripale su domaćinima, koji su željeli iskoristiti neiskustvo Vinkovčana kada su europski nastupi u pitanju. Prva prijetnja vratima Matkovića dogodila se u petoj minuti, no slobodan udarac McMullana otišao je izvan okvira gola, tako da su gosti mogli odahnuti.

Praktički već u sljedećem napadu i nebesko-plavi "pokazuju zube"; pokušaj Grgića bio je puno precizniji od onog McMullanovog, ali Connolly je dobro reagirao.

Nakon početnih uzbuđenja na obje strane, utakmica je ušla u nešto siromašnije razdoblje, kojim su dominirali prekršaji i prekidi. Iako ni domaćini nisu igrali previše nježno, prva dva žuta kartona pokazana su nebesko-plavima - Matkoviću još u četvrtoj, te Mazaloviću u 15. minuti.

Tek u završnici prvog dijela Cibalia je uspjela malo jače pritisnuti gol svojih domaćina, čime je dala do znanja kako se kući želi vratiti s bar jednim postignutim pogotkom. Vrlo dobrom Connollyju redom su prijetili Lučić, Radotić i agilni Grgić, no mreža Cliftonvillea ostala je netaknuta. Poslije prvih 45 minuta Vinkovčani su, tako, imali solidnih 0:0, iako je ostao dojam kako se u Belfastu može i do puno boljeg rezultata.

Svi igrači koji su započeli utakmicu, pojavili su se i na startu drugog dijela, a prvo uzbuđenje i ovog su puta "zakuhali" domaćini. Točnije, opasnost pred vratima svojom je nesmotrenom reakcijom inicirao Parmaković, ali na sreću vinkovačkog stopera njegova je greška ostala nekažnjena - udarac Garretta završio je u naručju Matkovića.

Puno sreće gosti su imali u 66. minuti, kada je Scannell nesretno reagirao u vrlo izglednoj prilici. Spomenimo i da je nešto ranije, u 59. minuti, Cliftonville konačno "nagrađen" za svoju na trenutke grubu igru - žuti karton dobio je Donaghy.

Prilika Scannella bila je nagovještaj vrlo neugodne završnice utakmice za Vinkovčane. Nakon što je upropastio već spomenutu priliku, isti je igrač u 72. minuti ponovno zaprijetio - njegovom pokušaju ovog se puta nije imalo puno toga zamjeriti, no na sreću gostiju Matković je uspio obraniti i spasiti svoju momčad pada u rezultatski minus.

Nažalost, ono što se nije dogodilo tada, nije se moglo izbjeći nešto kasnije. Cliftonville je svoju dominaciju materijalizirao pogotkom Caldwella u 82 minuti, za potpuno zasluženih 1:0. Bio je to ujedno i konačan rezultat utakmice, koja je Cibaliju dovela u vrlo delikatnu situaciju uoči vinkovačkog uzvrata.