Europska liga, Kvalifikacije, 2. pretkolo, 22.07.2010, 20:00 h, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 3000
Suci: Pol van Boekel, Rob van de Ven, Davie Goossens (Nizozemska)

Antonija Pavlić • četvrtak, 22.07.2010.

Drugo pretkolo Europske lige iz natjecanja je po prvi put ove sezone izbacilo jednog hrvatskog predstavnika. Ciparski je Anorthosis u uzvratnoj utakmici ipak uspio anulirati dva pogotka manjka iz Larnace te na koncu pokazao da je nešto kvalitetnija momčad od Šibenika. Plavi su se vrlo dobro držali u svih 210 minuta oba susreta, ali na koncu im je bolni završni udarac u 186. minuti zadao Yiannis Okkas.

Ivan Baković
45'
5
Luka Gusić
54'
16
Josip Maleš
100'
Carlos Coto Pages
86'
24
Andreas Constantinou
90'
3
Marko Vidović
113'
Guillermo Hoyos

Trener Anorthosisa Guilermo Hoyas pametno je postavio taktiku na Gradskom stadionu u Poljudu. Na Šibenčane je svoju momčad poslao s autoritativnim stavom, ali nije dopustio bezglavo srljanje već je kao pravi šahovski stručnjak strpljivo čekao šansu, pogrešku koja je jednostavno "morala doći".

Zamišljeno - učinjeno, rekli bismo. Nakon nekoliko jalovih pokušaja ugrožavanja Blaževićevih vrata, Laban je primio jednu visoku loptu na vrhu šesnaesterca, potpuno se usamljen i nečuvan namjestio na bolju nogu te bez problema pogodio bliži kut gola hrvatskog predstavnika.

Vidjeli smo nekoliko minuta prije toga tek jedan opasniji centaršut povratnika na travnjak Mehmeda Alispahića, koji je ispred Tarika Cerića u korner izbacio Marcos Argüello, međutim to je ujedno bilo i sve vrijedno spomena u prvih 45 minuta vrlo blijede igre plave momčadi.

U 20. minuti Stipe Bačelić-Grgić poigravao se s loptom na polovici terena, izgubio ju od strane angažiranog Cafua, no usamljeni Okkas ipak je pucao preslabo da bi iznenadio trećeg vratara hrvatske nogometne reprezentacije.

Inicijativa gostiju nastavila se i do kraja poluvremena. U 25. minuti nakon serije dodavanja loptu je u kaznenom prostoru primirio Cristovao te s lakoćom prošao pored Ivana Eleza i pogodio suprotni kut Blaževićeva gola. Nešto kasnije, nakon ubačaja Marangosa s lijeve strane, Cafu je zatresao vratnicu.

U posljednjim minutama prvog dijela uzvratne utakmice, sreća je Šibenčane spasila da na predah odu sa samo dva pogotka zaostatka. U 44. minuti Okkas je idealno, u stopostotnu situaciju, poslužio Cafua, no portugalski se napadač nije najbolje snašao i odlična je prigoda "prohujala s vihorom". Minutu kasnije, Blažević je poslije kornera Garcije odletio u prazno, a srećom po ekipu Branka Karačića, "čistu" je mrežu promašio Okkas.

Mnogo je bolje, zato, hrvatska ekipa izgledala na startu drugog poluvremena. Alispahić je solidnim, ali neučinkovitim prodorom u 48. minuti najavio da nećemo gledati prilično loš scenarij prvih 45 minuta, a blagu terensku dominaciju Šibenčani su gotovo okrunili u 62. minuti kada je mladi Ivan Baković poslije brze kontre lobom pokušao svladati ciparskog vratara. Neuspješno, jer Argüello je vršcima prstiju uspio loptu izbaciti u korner.

Koju se akciju kasnije u sličnoj odličnoj prigodi našao brzi i neugodni Antonio Jakoliš, no još je jednom siguran i na mjestu bio ciparski čuvar mreže. U 70. minuti, uz pomoć živog zida, Marangos je utjerao malo straha u kosti Goranu Blaževiću, no srećom po domaće, odbijena se lopta kraj već svladanog kapetana plavih ipak "prošetala" pokraj vratnice.

Posljednjih desetak minuta regularnog dijela susreta obilježio je tek jedan slabašni pokušaj Ivana Božića, ali nikako se Ciprani nisu dali iznenaditi - uz malo Božićeva petljanja, braniči Anorthosisa stigli su ga omesti i na koncu "natjerati" da - promaši metu.

Borbeno i angažirano Šibenik je nastavio igrati i u prvom produžetku, no u 8. ih minuti ništa nije moglo spasiti od novog pogotka. Obrana domaćih ponovno je zaboravila markirati sve igrače, nakon kornera je na rubu kaznenog prostora loptu smireno primio Yiannis Okkas i preciznim udarcem po treći put proparao mrežu hrvatskog vratara. Do kraja je stopostotnu situaciju još jednom propustio Cafu, točnije, sigurnog ga je pogotka "koštao" Blažević.

Momčad Branka Karačića time je završila svoj ovogodišnji premijerni europski put i ogled s belgijskim Bruggeom u 3. pretkolu "prepustila" pulenima Guilerma Hoyasa. Svu pozornost sada mogu nesmetano uperiti prema novoj sezoni Prve hrvatske nogometne lige, u kojoj već u nedjelju putuju na noge Slaven Belupu.

• Obrisan korisnik23.07.2010. u 09:42
    *tomo8888 oni nikad nisu bili doma i to je veliki hendikep kad od 4 europske tekme u sve 4 si ti gost! Nemoj pirčat gluposti vjeruj mi da bi na Šubičevcu bilo drugačije!!! I da ŠIBENIK SE NIJE OSRAMOTIO DOKAZAO JE DA UZ PUNO VOLJE I TRUDA MOŽE SVE NAPRAVITI, a jbg to su mladi i neiskusni klinci... [više na forumu]
    Cruijff daj mi molin te reci dal ovi zasluzuju visestruko vece place od jedne radnice u tvornici koja radi tri-cetri smjene ili 12 sati, dal zasluzuju vise od nekog zidara koji radi 12 sati na vrucini ili pak jednog visokoobrazovanog profesora, koji isao 5 godina na faks, da se nateze s 30... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik23.07.2010. u 03:40
    Ljudi mir... Nisam siguran kolko vas je gledalo prvu utakmicu, al da se SIBENIK OSRAMOTIL-NIJE. I u prvoj i sad su igrali obranu. Nije proslo i nema veze. Jos uvek su na ponos svima nama... Sibenik hvala ti sto si nam pruzio od nogometa. Nismo ocekivali ni polovicu od ovog sto si nam dao!!! Poz iz... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik23.07.2010. u 01:56
    može vas biti sram, šibenik je kao neki Hrvatski klub, nemožete obraniti 2:0 iz prve utakmice, a znali ste pobjediti dinamo u prvenstvu, i nadali ste se kupu, SVAKA MOMČAD BI MORALA MOĆI IZDRZATI DA NE PRIMI JEDAN GOL A KAMOLI NE DVA, I JOŠ IGRA DOMA, ONI SU MOGLI JEDINO PROCI AKO ZABIJU 3, S 2 U... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik23.07.2010. u 01:18
    Ja nisan tako nikad govorija, uostalom Dinamo izbacuje iz svog pogona dosta igraca