Visoke pobjede Valencije i Seville

Nikola Vlahović • nedjelja, 29.08.2010.

Prvo kolo ovogodišnje Primere otvoreno je s tri utakmice. Novi prvoligaš Hercules hrabro se držao, ali je na kraju kapitulirao od Athletica. Valencia i Malaga dugo su vodili izjednačenu borbu, a onda su Šišmiši u pet minuta riješili utakmicu i slavili s visokih 3:1. Sevilla se bez većih problema obračunala s Levanteom i na kraju pobijedila s uvjerljivih 4:1.

Novu sezonu u španjolskom nogometnom prvenstvu otvorili su Hercules i Athletic Bilbao. Novi prvoligaš u ljetnom prijelaznom roku napad je pojačao sa Nelsonom Valdezom, koji je stigao iz Borussije Dortmund. Međutim, Paragvajac nije konkurirao za današnju utakmicu pa je napad Herculesa predvodio Portillo. Baski su ostali bez legende Etxebarrije, koji se oprostio od nogometa, a obranu su pojačali sa Mikelon San Joseom, bivšim braničem Liverpoola. Iako su i jedni i drugi imali po jednu vrlo dobru priliku, nisu je iskoristili te se u prvih 45 minuta mreže nisu tresle.

Gledatelji su na stadionu Estadio Jose Rico Perez vidjeli pogodak odmah na početku drugog poluvremena. Naime, gosti su poveli zahvaljujući Llorenteu, koji je glavom matirao vratara Herculesa. Minutu prije kraja utakmice, drugi žuti karton dobio je igrač Herculesa Fritzler te je morao u svlačionicu prije svojih suigrača. Domaćini su se predstavili u dobrom svjetlu i pokazali da se mogu nositi sa igračima Athletica, međutim, Bilbao je više pokazao, posebno u drugom poluvremenu, i sasvim zasluženo došao do tri boda na otvaranju nove sezone.

Malaga je prošle sezone ostanak u prvoligaškom društvu izborila u zadnjem kolu, a u prvom kolu ove sezone na svom je terenu ugostila Valenciju. Šišmiši su u ljetnom prijelaznom roku prodali svoje najbolje igrače, međutim, cilj im je opet izboriti natjecanje u Ligi prvaka. Dobro su igrači Valencije krenuli u utakmicu i poveli su već u desetoj minuti. Nakon ubačaja iz kuta visoko je skočio Aritz Aduriz i silovito loptu zakucao u gol Malage. Prvo poluvrijeme prošlo je u vrlo zanimljivoj i dinamičnoj igri, a minutu prije odmora Malaga je poravnala rezultat. U gužvi pred golom Valencije najbolje se snašao Sebastian Fernandez.

Prvu ozbiljniju priliku u drugom poluvremenu gledatelji su vidjeli u 55. minuti. Malaga je odigrala brzu kontru, glavom je pucao Rondon, ali Cesar Sanchez krajnjim je naporom odbio loptu u korner. Domaće navijače je u 70. minuti rastužio Joaquin, koji je "probio" vratara Malage za novu prednost Šišmiša. Samo par minuta nakon toga, isti je igrač ponovno matirao domaćeg vratara i tako odveo svoju momčad na dva gola prednosti. Iako je Malaga imala do kraja utakmice jednu dobru priliku za smanjiti rezultat, to se nije dogodilo te je Valencia pobijedila 3:1.

U zadnjoj utakmici subotnjeg dijela Primere susreli su se Levante i Sevilla. Domaćini su se vratili u prvoligaško društvo nakon tri godine loptanja u drugoj ligi. Prvih pola sata utakmice prošlo je u vrlo uzbudljivom ritmu i u tom su razdoblju postignuta tri gola. Levante je u vodstvo došao u 11. minuti preko Rubena Suareza, koji je rutinirano realizirao jedanaesterac. Međutim, Sevilla je izjednačila odmah u idućem napadu, a mrežu domaćina zatresao je Abdoulay Konko. Gosti su preokrenuli rezultat u 28. minuti, kada je najstrožu kaznu precizno izveo Alvaro Negredo.

Sevilla je utakmicu riješila u 62. minuti kada je Konko postigao svoj drugi pogodak na utakmici. Tri minute prije kraja susreta pobjedu gostiju potvrdio je Renato, koji je lijepo pratio akciju i pravovremeno utrčao na drugu vratnicu i poslao loptu u praznu mrežu. Sevilla je bila bolja, dominirala je cijelu utakmicu, a svoju nadmoć okrunila je sa četiri pogotka.