Veliki ruhrski derbi gostima iz Dortmunda

Damir Žbulj • nedjelja, 19.09.2010.

Veliki derbi njemačkog nogometa igrao se i na AufSchalke Areni u Gelsenkirchenu. Schalke je izrazito loše krenuo u novu sezonu, a priliku za 'vađenje' imali su protiv najvećeg rivala iz susjedstva, Borussije iz Dortmunda…

Utakmica između ova dva protivnika spada u one 'koje se moraju dobiti' bez obzira na trenutnu prvenstvenu formu ili stanje na ljestvici. Ruhrski derbi ove godine stvorio je dodatni pritisak domaćoj momčadi jer osim loših rezultata u posljednje vrijeme, susjed iz Dortmunda svakako nije momčad koju su željeli u ovom trenutku za protivnika.

Rakitić je susret započeo u početnoj postavi Schalkea, a njegov ubačaj u drugoj minuti bila je prva opasna situacija na susretu. Nakon prividne dominacije domaće momčadi u prvih desetak minuta gosti iz Dortmunda preuzimaju inicijativu te u potpunosti dominiraju ostatkom prvog poluvremena. Subotić je u 12. minuti glavom pogodio gredu, a tri minute kasnije Kagawa prolazi po lijevoj strani i puca ravno u vratara Neuera. Isti igrač u 16. minuti ima novu priliku, ali njegov udarac odlazi pored gola domaćih.

Huntelaar je imao priliku za goste u 19. minuti, ali već u idućem napadu Borussija dolazi u više nego zasluženo vodstvo. Kagawa se u gužvi izborio za jednu lotu, njegov udarac s ruba 16-erca se odbija od obrane domaćih i vara Neuera, za 0:1. Japanac je imao još jednu priliku dvije minute nakon postignutog prvog zgoditka. Neuer i ovaj udarac brani te šalje loptu u novi korner.

Hummels je u 26. minuti propustio još jednu veliku priliku. Ubačaj iz kuta gostiju pada na peterac, a njegov udarac glavom odlazi preko gola. U posljednjim trenucima prvog dijela još dvije velike prilike gostiju. Barrios je sjajno pucao, a domaću momčad odličnom intervencijom ponovno spašava Neuer. Minutu kasnije, ubačaj s desne strane završava na gredi, lopta se odbija ravno u noge Subotića, ali golman Schalkea je ponovno odličan.

U nastavak susreta domaći su nogometaši krenuli po izjednačenje. Opasno su zaprijetili u 55. minuti kada Owomoyela uspijeva, u zadnji čas, jedan ubačaj s desne strane glavom izbaciti u korner. Međutim, samo tri minute kasnije, novi šok za domaću momčad. Po desnoj strani se probija Kuba, ubacuje oštru lotu na peterac, a Kagawa postiže svoj drugi pogodak na susretu.

Svaka nada u pozitivan rezultat domaće momčadi završila je s crvenim kartonom Plestana u 61. minuti dvoboja. Prednost igrača više gostujući igrači mogli su iskoristiti već u sljedećih pet minuta no Sahin pogađa gredu, a Kuba puca ravno u Neuera. Mali tračak nade domaćima mogao je vratiti Edu u 73. minuti, ali s pet metara šalje loptu visoko preko gola Weidenfellera.

Domaće je 'dokrajčio' Lewandowski u 86. minuti utakmice. Nakon udarca iz kuta glavom posprema loptu iza leđa Neuera, dok počasni pogodak za Schalke postiže Huntelaar, minutu prije kraja utakmice. Borussija iz Dortmunda je, više nego zasluženo, odnijela pobjedu iz Gelsenkirchena te tako prikovala Schalke za dno prvenstvene ljestvice, koji je i dalje bez osvojenog boda u četiri odigrana susreta.

U drugoj utakmici poslijepodnevnog termina Bayer iz Leverkusena ugostio je momčad iz Nurnberga. Nakon velike pobjede u četvrtak u otvaranju Europske lige domaći su ovu utakmicu ušli kao veliki favoriti protiv ekipe koja u dosadašnjem prvenstvu nije upisala niti jednu pobjedu. Susret je na kraju završio neodlučenim rezultatom, bez postignutih pogodaka. Uz ozljede Kiesslinga i Helmesa, protiv kompaktne i disciplinirane gostujuće momčadi nisu mogli do povoljnijeg ishoda.

• Obrisan korisnik19.09.2010. u 23:41
    Ovim putem se ispričavam Kagawi jer sam sumnjao u njegova dva gola, pogodio je čovjek. Sutra ga zovem za parove za kladionicu.