Sampdoria sigurno prema Europi

Ivana Spahija • nedjelja, 05.12.2010.

Odigrano je pet susreta 15. kola Serie A koji nisu ponudili previše iznenađenja. Sampdoria je kod kuće deklasirala goste iz Barija i uzela važna tri boda za proboj prema europskom dijelu ljestvice. Podbacio je Udinese porazom u gostima kod raspoložene Parme, a vrijedne bodove uzela je Fiorentina minimalnom pobjedom nad Cagliarijem...

Najuvjerljiviju pobjedu dana ostvarila je Sampdoria kod kuće svladavši Bari rezultatom 3:0. Blucerchiati su pritom ostvarili ranije zacrtani cilj osvajanja sva tri boda i uspeli se na sedmo mjesto na ljestvici te se ubacili u konkurenciju za plasman u Europu. Bari je nakon poraza pao na posljednje, 20. mjesto na ljestvici.

Sampdoria je vratima gostiju zaprijetila od samog početka, Palombo je u osmoj minuti uputio udarac prema vratima Gilleta, ali je lopta završila malo iznad gola. U 16. minuti dosuđen je jedanaesterac za domaćine zbog igranja rukom Rossija, a najstrožu kaznu sigurno je realizirao Pazzini za vodstvo Sampdorije od 1:0.

Gosti su u 32. minuti ostali s igračem manje, na travnjaku su se sukobili Curci i Rossi, na što im je sudac dodijelio žute kartone, ali je Rossi još nešto "dobacio" sucu i zaradio preuranjeni put prema svlačionici. Nakon toga je živce izgubio i trener Barija Ventura, koji je poslan na "hlađenje" na tribine. Pet minuta kasnije Sampdoria je mogla doći i do drugog pogotka, ali je na pokušaj Belmontea odlično reagirao Gillet.

U otvaranju drugog dijela, točnije, u 56. minuti, Blucerchiati su došli do novog pogotka. Guberti je cijeli posao odradio sam i matirao nemoćnog Gilleta za vodstvo Sampdorije od 2:0. Četiri minute kasnije Gillet je ponovno morao vaditi loptu iz mreže, udarac Gubertija s ruba prostora je Gazzi skrenuo u vlastitu mrežu za vodstvo domaćina od 3:0, što je bilo i konačno rješenje ove utakmice.

Jedno od iznenađenja ovog kola priredila je Parma, koja je rezultatom 2:1 na domaćem terenu uzela bodove Udineseu i time mu pomrsila planove za plasman na europski dio ljestvice. Parma je odigrala dobrih 90 minuta i potpuno zasluženo uzela pobjedu koja je stavlja na 14. mjesto na ljestvici. Udineseu je ovaj poraz donio pad na 11. mjesto, što ga prilično udaljava od europskog dijela ljestvice.

Utakmicu su bolje otvorili domaćini, koji su već u prvoj minuti mogli doći do vodstva, ali je Džemaili iz daljine loptu poslao malo iznad grede. Dvije minute kasnije ponovno je zaprijetila Parma, solidan pokušaj Gobbija uspio je odbiti gostujući vratar Handanovič. Parma je novu priliku za vodstvo propustila u 22. minuti kada je odličan pokušaj Giovinca iz slobodnog udarca uspješno zaustavio Handanovič.

U 23. minuti dosuđen je jedanaesterac za Parmu zbog prekršaja Armera nad Giovincom, a Crespo je s bijele točke postigao svoj peti ovosezonski, a ukupno 150. pogodak u Serie A, za vodstvo Parme od 1:0. Udinese je prvu veću prijetnju pred vratima domaćina ostvario u 27. minuti kada je udarac Flora Floresa uspio obraniti Mirante. Šest minuta kasnije gosti su uspjeli doći do izjednačenja, i to zahvaljujući odličnom pogotku Di Natalea iz slobodnog udarca.

Iako su drugo poluvrijeme bolje otvorili gosti iz Udina, Parma je u 54. minuti došla do novog vodstva. Crespo je nakon asistencije Angela glavom matirao Handanoviča i domaćinima donio vodstvo od 2:1. Nastavak je donio stalnu prijetnju gostiju, Parmu je spašavao raspoloženi Mirante, a pomazila ju je i sreća u 85. minuti kada je Domizzi pogodio gredu. Semafor se tako zaustavio na konačnih 2:1 za veliko slavlje Parme na Tardiniju.

Važnu pobjedu ostvarili su nogometaši Fiorentine, koji su kod kuće s minimalnih 1:0 svladali Cagliari i time se uspeli na 12. mjesto na ljestvici. Nekad jake Viole prilično su loše otvorile sezonu i ova pobjeda im je tek ukupna peta u 15 odigranih kola. Cagliari je nakon ovog poraza pao na 15. mjesto na ljestvici.

Fiorentina je prvu priliku za vodstvo propustila već u prvoj minuti kada je Mutu nakon slaloma kroz gostujuću obranu loptu poslao malo pokraj gola Cagliarija. Raspoloženi Rumunj je vratima gostiju ponovno zaprijetio u 19. minuti, ali je na taj pokušaj dobro reagirao gostujući vratar Agazzi. Niti gosti nisu ostali bez pokušaja, Nene je u 27. minuti iz daljine potražio vrata Fiorentine, ali je na visini zadatka bio Boruc.

Otvaranje drugog dijela bilo je sretno za domaćine, koji su u 51. minuti došli do pogotka. Slobodan udarac izveo je D'Agostino, a Mutu je glavom pospremio loptu u mrežu za vodstvo Fiorentine od 1:0. U drugom dijelu nešto više su pritisnuli gosti sa Sardinije, ali je mreža Boruca ostala netaknuta pa je Fiorentina s konačnih 1:0 uzela tri boda za bijeg iz donjeg dijela ljestvice.

Važna tri boda uzeli su nogometaši Genoe, koji su rezultatom 3:1 u gostima svladali Lecce, i to tek nakon preokreta. Genoa se ovom pobjedom podigla na deveto mjesto na ljestvici i pomalo se ubacuje u konkurenciju za Europu. Lecce je poveo u 45. minuti susreta pogotkom Oferea, a gosti iz Genove uzvratili su u 55. minuti i pogotkom glavom Tonija poravnali su rezultat na 1:1. Točno 20 minuta kasnije Ranocchia je nakon izvedenog slobodnog udarca glavom matirao Rosatija za vodstvo Genoe od 2:1, a Rossi je pogotkom u trećoj minuti sučeve nadoknade postavio rezultat na konačnih 3:1 za sva tri boda Genoi.

U utakmici prepunoj prilika s obje strane, Bologna je u gostima kod Cesene uzela bodove rezultatom 2:0 i time se udaljila od samog dna ljestvice te se podigla na 16. mjesto. Ceseni je poraz donio pad tek na 18. mjesto, a naš Igor Budan odigrao je drugo poluvrijeme u dresu poražene momčadi. Bologna je povela pogotkom Di Vaia iz 37. minute, a konačnu pobjedu gostiju potvrdio je Britos golom u 87. minuti susreta.