Bundesliga, 18. kolo, 14.01.2011, 20:30 h
Bayer Leverkusen 1:3 Borussia Dortmund
Borussia Dortmund

"Blitzkrieg" Borussije za pobjedu

Mario Glasnović • petak, 14.01.2011.

Sjajnom utakmicom u BayAreni između Bayer Leverkusena i Borussije otvoren je drugi dio Bundeslige. U susretu vodećih momčadi slavila je Borussia koja je tako pobjegla trećeplasiranom Bayeru na 13 bodova. Iako su gosti bili oslabljeni za Kagawu i nedovoljno spremnog Lucasa Barriosa, bez većih problema svladali su domaćina s 3:1.

U prvome poluvremenu obje su ekipe igrali čvrsto. Bolje je počela Borussia, nakon samo tri minute igranja imali su najbolju priliku u prvome dijelu. Slobodan udarac izveo je Sahin a glavom je vratnicu pogodio Sven Bender. Nakon nekoliko minuta gostujuće dominacije bude se domaćini, u sjajnoj prilici se našao Kießling, no u zadnji trenutak njegov udarac blokira Neven Subotić.

Gosti su opet počeli napadati, dobru priliku promašio je branič Hummels koji je u 21. minuti nakon kornera glavom pucao preko vrata. Nakon toga, u 23. minuti mladi napadač Borussije Robert Lewandowski izašao je sam pred vratara Adlera, ali njemački reprezentativac sjajno je obranio udarac.

Lewandowski je još jednu šansu imao i deset minuta poslije kada je pucao s 15-ak metara, ali je lopta uz pomoć domaće obrane završila pored gola. Leverkusen je na kraju poluvremena imao još jednu vrlo dobru priliku. Sjajan centaršut Sidneyja Sama nije iskoristio Kießling koji je neprecizno pucao glavom.

Drugo poluvrijeme počelo je sjajno za goste. U samo šest minuta razbili su sve nade domaćina da bi mogli uzeti nešto iz ove utakmice. U 49. minuti nakon ubačaja iz auta griješe oba braniča Bayera, "poklon" domaćina iskorištava Kevin Großkreutz koji dovodi Borussiju u vodstvo. Četiri minute kasnije vratar Weidenfeller šalje dugu loptu koja vara domaću obranu, sjajno je reagirao Großkreutz koji je svojim šestim pogotkom sezone povećao rezultat na 2:0.

Domaćini se još nisu ni oporavili, a gosti su postigli još jedan pogodak. Još jednu nespretnu reakciju Bayerove obrane iskorištava Großkreutz koji uz malo sreće šalje loptu do mladog Götzea koji bez problema šalje loptu iza domaćeg vratara.

Domaći trener Jup Heynckes obavio je trostruku izmjenu, ušli su Vidal, Derdiyok i Barnetta. Ali niti to nije pomoglo domaćinu da se trgne i pokuša nešto napraviti.

U 68. minuti reagira i Jürgen Klopp koji vadi strijelca Götzea, a ubacuje svog najboljeg napadača Lucasa Barriosa. Samo dvije minute nakon ulaska sjajni Paragvajac lukavo šutira, ali Adler uspijeva obraniti udarac.

Domaćin se napokon probudio i počeo igrati bolje, u 74. minuti nakon sjajne akcije ne uspijeva pogoditi Brazilac Renato Augusto. Šest minuta kasnije spomenuti brazilski veznjak sjajno asistira za Kießlinga koji desnom nogom pogađa mrežu i smanjuje na 3:1. Dvije minute kasnije Kießling se opet našao u dobroj situaciji ali njegov udarac bez problema brani Weidenfeller. Njemački napadač se nije proslavio u 85. minuti kada je s ruba šesnaesterca šutirao pored gola.

Do kraja utakmice obje ekipe su imale nekoliko polušansi ali su mreže mirovale. Spomenimo da naš Domagoj Vida nije bio niti na klupi. Borussia je ovom pobjedom sjajno otvorila drugu polusezonu i potvrdila nagađanja da neće lako ispustiti prednost koju je stekla u jesenjem dijelu prvenstva. U sljedećem kolu dočekuju Stuttgart, dok će Bayer opet na Borussiju, ali ovaj put onu iz Mönchengladbacha.

• Obrisan korisnik15.01.2011. u 03:31
    Jako bitna pobijeda, s obzirom da su im iduće 3 ukakmice redom Stuttgart, Wolfsburg pa Schalke ovo je odlično za samopuzdanje, i ako te iduće 3 završe bez poraza uz bar jednu pobjedu mislim da je prvenstvo riješeno jer ih ostaje par težih gostovanja i lagani protivnici doma. Baš mi je drago zbog... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik15.01.2011. u 00:15
    Poslije Barcelone u Španiji, najdominantnija ekipa u Europi u svojoj ligi je Borusija 15-1-2 omjer, fantazija. Takođe igraju jako dopadljiv nogomet i imaju najbolju publiku na svijetu.