Bundesliga, 21. kolo, 04.02.2011, 20:30 h
Borussia Dortmund 0:0 Schalke 04
Schalke 04

Borussia dominirala, završilo bez pobjednika

Damir Žbulj • petak, 04.02.2011.

Na otvaranju 21. kola Bundeslige na rasporedu je bio jedan od najvećih derbija njemačkog nogometa, između Borussije iz Dortmunda i Schalkea. Ruhrski derbi domaćin iz Dortmunda dočekao je s 25 bodova prednosti ispred gostiju iz Gelsenkirchena te je u susret ušao kao veliki favorit. Susret je na kraju završen podjelom bodova bez pogodaka.

Uvjerljivo vodeća momčad sezone u odličnom je raspoloženju dočekala 137. ruhrski derbi s gostima iz Gelsenkirchena. Nakon što su se u prošlom kolu vratili na pobjednički put te svladali Wolfsburg na gostovanju s 3:0, na svom travnjaku s nestrpljenjem su čekali dvoboj protiv Schalkea. Porazili su ih u prvom ovosezonskom međusobnom dvoboju, kada su s dva pogotka Kagawe i jednim golom Lewandowskog, uvjerljivo slavili s 1:3.

Veliku potvrdu kvalitete i odlične forme igrači trenera Jürgena Kloppa dobili su i od njemačkog izbornika Joachima Löwa, koji je za nadolazeći reprezentativni dvoboj s Italijom pozvao čak petoricu igrača vodeće ekipe njemačkog prvenstva. Po prvi puta pozvan je 21-godišnji vezni igrač Sven Bender, dok su poziv zaslužili još i Mats Hummels, Mario Götze, Kevin Grosskreutz i Marcel Schmelzer.

SASTAVI

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Hummels, Felipe Santana, Schmelzer - S. Bender, Sahin - Blaszczykowski (Zidan 89'), M. Götze, Großkreutz (Lewandowski 73') - Barrios

Schalke: Neuer - Uchida, Höwedes, Metzelder, Schmitz - Annan (Papadopoulos 76'), Kluge - Farfan, Jurado (Hao 81') - Raul, Huntelaar (Draxler 87')

Gosti su u potpuno suprotnom raspoloženju dočekali veliki derbi. Poraženi su u posljednjem kolu na domaćem terenu od Hoffenheima, nalaze se na 11. mjestu prvenstvene ljestvice sa samo 25 osvojenih bodova, što je točno polovica bodova koje je osvojila Borussia. Navijači su se preko tjedna pobunili protiv trenera Maghata i njegove politike s transferima igrača. Otišli su Rakitić i Jermaine Jones, dok su u ekipu dovedeni ostarjeli Grk Charisteas i još stariji Iranac Ali Karimi, što je u potpunosti, uz loše ovosezonske igre, izazvalo gnjev navijača.

U skladu s očekivanjima i reputacijom vodeće ekipe prvenstva, Borussia je agresivno i napadački ušla u susret i od samog početka utakmice počela nizati prilike pred golom gostiju. Već u trećoj minuti Götze je propustio odličnu priliku. Oslobodio se čuvara na rubu kaznenog prostora, ali njegov udarac odlično zaustavlja vratar gostiju Neuer. U petoj minuti vratar ponovno spašava goste, a nakon akcije Barriosa i Blaszczykowskog, Neuer već na samom početku utakmice ističe kandidaturu za najboljeg igrača Schalkea.

U sedmoj minuti Sahinov ubačaj s desne strane, Barrios škaricama pokušava pretvoriti u pogodak, ali Neuer brani i taj udarac. Minutu kasnije, Götze prolazi po desnoj strani, ali njegova povratna lopta ne pronalazi niti jednog od nekolicine njegovih suigrača.

Domaći nogometaši su u prvom dijelu u potpunosti nadigrali goste iz Gelsenkirchena, prilike su redom propuštali Barrios u 17. minuti pa Blaszczykowski u 21., oba puta spasitelj je bio Neuer.

Dominacija domaćih nije urodila plodom niti u 35. minuti, kada Barrios kreće sam prema Neueru, ali u posljednji trenutak sustiže ga Metzelder te mu dovoljno smeta da loptu pošalje pored gola. Pet minuta kasnije, jedinu priliku za goste propustio je Huntelaar. Na odmor se odlazi rezultatom s početka susreta, ali sve zasluge za to idu vrataru Schalkea Neueru, koji je odlično čuvao svoja vrata.

U nastavku susreta Schalke se ipak malo budi te akcijom Farfana, koji s desne strane ubacuje u 16-erac za Huntelaara, prijeti na gol domaćih. Borussia odgovara protunapadom u 51. minuti. Loptu je u prostor dobio Barrios, ali njegov udarac odlazi pored gola. Paragvajski reprezentativac ponovno je u velikoj prilici samo četiri minute kasnije, ali ubacivanje s desne strane, udarcem s pet metara, šalje u vratnicu.

U idućem napadu gosti su mogli stići do vodstva, Schmitz je ubacio s lijeve strane loptu na peterac, a Farfan ipak puca visoko preko gola domaćih. U 65. minuti udarac je oprobao i Bender, ali njegov volej s 18 metara ponovno završava u rukama Neura.

U završnih 15 minuta ulazi se velikom prilikom gostujućih igrača. Raul je brzo izveo jedan slobodan udarac, u 16-ercu je pronašao Jurada, no Weidenfeller u padu, nogom, brani njegov udarac, a obrana domaćih uspijeva raščistiti situaciju i loptu poslati u korner.

Šest minuta prije kraja domaći nogometaš propustili su još jednu, posljednju, priliku za pogodak i pobjedu. Götze izlazi sam ispred Neuera, zaobilazi ga, ali udarac ponovno završava na vratnici.

Borussija nije iskoristila svoje prilike i terensku nadmoć pa gosti mogu biti i više nego zadovoljni osvojenim bodom. Najzaslužniji za ovakav rezultat je njihov vratar Neuer, koji je svojim obranama zavrijedio titulu igrača ove utakmice.

• danchy05.02.2011. u 12:05
    ajmo ovo izdržat za 7. naslov u povijesti, bayern nek stišće, al ne mogu ni oni svih pobjedit. BVB 09!!!!
    danchy
  • Obrisan korisnik05.02.2011. u 00:37
    nadam se da neće pokleknuti pod pritiskom,jer ipak su to mladi igrači. a bayern će sad zaredat s pobjedama
  • Obrisan korisnik05.02.2011. u 00:14
    borussia je od zadnje tekme zimskog dijela protiv eintrachta di su izgubili 1-0 u samom finisu zaredala sa tim pehovima, nastavljaju s dobrim igrama ali nemaju srece nazalost... međutim sad su teske tekme iza njih i imaju laksi raspored... sad se treba pametno privest prvenstvo kraju
  • snoopy05.02.2011. u 00:02
    za par godina kada prođe dominacije Španjolske u reprezentativnom nogometu, nastupit će dominacija Njemačke, osim što imaju niz mladih već potvrđenih igrača koji su sudjelovali na SP fascinira me kolko još imaju maldih koji se potvrđuje ove sezone ili se tek trebaju dokazati, prije svega to su... [više na forumu]