Bundesliga, 25. kolo, 04.03.2011, 20:30 h
Borussia Dortmund 1:0 Köln
Köln

Crno-žuti marširaju prema naslovu

Damir Žbulj • petak, 04.03.2011.

Borussia iz Dortmunda i Köln otvorili su 25. kolo 1. njemačke Bundeslige. Domaći nogometaši stigli su do minimalne pobjede, ali prema prikazanoj igri i prema neiskorištenim prilikama gosti iz Kölna mogu biti zadovoljni što je samo jedna lopta završila u njihovoj mreži.

Nakon što su u prošlom kolu svladali Bayern na Allianz Areni i tako si odškrinuli vrata osvajanja naslova prvaka Njemačke ove sezone, nogometaši dortmundske Borussije protiv Kölna na svom travnjaku trebali su potvrditi pobjedničku formu, ali i počastiti svog trenera Jürgena Kloppa 50. prvoligaškom pobjedom na kormilu dortmundskog sastava.

U goste im je stigao probuđeni Köln, koji je u posljednja četiri susreta bez poraza, uz tri ostvarene pobjede. U dvoboju istih protivnika u listopadu, Borussija je slavila u Kölnu 1:2, pogotcima Blaszczykowskog i Sahina, dok je strijelac za domaće bio Podolski. Zanimljivo kako je Borussia slavila u pet posljednjih međusobnih prvenstvenih dvoboja, a posljednja pobjeda Kölna datira još iz davne 2003. godine, dok su posljednji put u Dortmundu slavili 1991. godine.

Već po običaju trener Kölna Schaefer odlučio se za Jajala u početnom sastavu, dok je Varvodić i dalje vratarska zamjena za vrlo dobrog Rensinga.

Domaći su ozbiljnost i želju za pobjedom pokazali već u sedmoj minuti susreta. Nakon odlične akcije Sahina i Schmelzera, Barrios ubacivanje ne uspijeva pretvoriti u pogodak te tako propušta lijepu priliku na samom otvaranju dvoboja. Gosti odgovaraju dvije minuta kasnije. Clemens je pronašao Slovenca Novakovića, ali njegov udarac s desne strane kaznenog prostora brani vratar Weidenfeller. U desetoj minuti Subotić je isprobao svoj topovski udarac. Njegov pokušaj, s preko 30 metara, brani Rensing i loptu odbija u korner.

Borussia je odličnu priliku imala i u 18. minuti. Nakon gužve u kaznenom prostoru lopta dolazi do Barriosa, on lukavo šalje loptu pored Rensinga, ali Pezzoni izbija loptu s gol linije i tako spašava svoju ekipu. Nakon pola sata igre u prvom dijelu, Santana je nakon kornera odlično pucao glavom, ali Rensing još bolje brani njegov udarac i drži Köln u rezultatskoj ravnoteži. Tri minute kasnije glavom je pokušao Barrios, no, njegov udarac odlazi iznad gola gostiju.

Već su gosti razmišljali kako će na odmor bez primljenog pogotka, ukazao se Lewandowski i praktički iz ničega postigao zgoditak. Minutu prije odlaska na odmor, dugačko ispucavanje Bendera palo je na rub kaznenog prostora, Pezzoni je bio neodlučan, za loptu se izborio Lewandowski i odlično pucao u sami lijevi donji kut gola gostiju.

U nastavku susreta prva opasna situacija dogodila se pred vratima Borussije. Jajalo se našao u prilici na rubu 16-erca, Subotić u pokušaju izbijanja lopte pogađa Bendera, lopta se odbija do Novakovića na petercu, ali Slovenac ne uspijeva uputiti pravi udarac. No, već u idućem napadu domaći odgovaraju na drugom kraju terena. Schmelzer je prošao po lijevoj strani, uposlio Grosskreutza, a njegov odličan udarac lijevom nogom s ruba kaznenog prostora Rensing ponovno odlično brani. U 54. minuti gosti su ostali bez svog najboljeg igrača. Podolski je zbog ozljede morao napustiti teren, a zamijenio ga je Ehret.

Jajalo je preuzeo glavnu riječ kod organizacije napada gostiju u nastavku. Bio je aktivan, a u 56. minuti odličnom loptom izbacio je Novakovića u prazan prostor ispred Weidenfellera, ali ponovno se slovenski reprezentativac nije proslavio. Pucao je pored vratara, ali lopta odlazi i pored gola domaćih nogometaša. Samo minutu kasnije domaći su propustili povećati svoje vodstvo. Na Sahinov ubačaj iz kuta Subotić odlično reagira glavom, ali ponovno Rensing spašava Köln od novog pogotka.

Igrala se 74. minuta kad smo vidjeli prekrasnu akciju domaćih nogometaša, ali koja nažalost po njihove navijače nije završila pogotkom. Barrios je petom pronašao Götzea, lopta dolazi do Lewandowskog, ali Rensing čudesno, s poda, spašava svoja vrata i loptu šalje u novi korner. Dominacija Borussije nastavila se do kraja susreta. Barrios u 79. te Sahin u 85. minuti pogađaju grede, međutim, rezultat se više nije mijenjao. Borussia je i više nego zasluženo slavila protiv Kölna te se tako još jednim korakom približila ovosezonskom cilju - osvajanju naslova njemačkog prvaka.

• JeremijaX04.03.2011. u 23:46
    Koja će to fešta bit u Dortmundu... Ne znam jel itko ikad ovako uvjerljivo koračao prema naslovu!
    JeremijaX
  • Obrisan korisnik04.03.2011. u 23:04
    KLOPP HOPP HOPP
  • Obrisan korisnik04.03.2011. u 22:59
    realno je trebalo biti 3:0 ako ne i vise...Borussia ih totalno nadigrala...Koln imao samo jednu priliku u cijeloj utakmicu ali bitna 3 boda...i titula je u Dortmundu :DD