Chelsea zapeo na Britanniji, Spursima bod

Marin Vuković • subota, 02.04.2011.

Nogomet se punom parom vratio na premierligaške travnjake, a šest poslijepodnevnih utakmica plijenilo je napetošću, pogocima i kontroverznim situacijama. Stoke City je odličnom predstavom na Britanniji oteo dva boda Chelseaju, Roy Hodgson sa svojom novom momčadi "zapaprio" Liverpoolu, a Tottenham odigrao blijedu utakmicu i s Wiganom podijelio bodove. Susret na Goodison Parku je pak zagovornicima tehnologije u nogometu ponudio još jedan razlog za prosvjed.

Stoke City je na Britanniji odigrao sjajan dvoboj protiv još uvijek aktualnog prvaka Engleske i osvojio više nego zasluženi bod, premda su i jedni i drugi mogli odnijeti i sva tri. Momčad Carla Ancelottija u proteklih je nekoliko kola probudila nadu u obranu naslova, no ovim su remijem ponovno napravili korak natrag.

Šok za Londončane stigao je već u osmoj minuti utakmice, kada je danas vrlo raspoloženi Jonathan Walters preduhitrio Davida Luiza, uzeo loptu blizu sredine terena i nezadrživo se sjurio prema vratima Chelseaja. Tamo je "fintom" prevario i Michaela Essiena i snažnim udarcem pogodio bliži kut.

Chelsea je pritiskao i u 33. minuti došao do zasluženog izjednačenja. Odlično je loptu s lijeve strane ubacio Nicolas Anelka, a na desetak metara od vrata domaćina ispružio se Didier Drogba i preciznim udarcem glavom gostima donio izjednačenje.

Pravi festival nogometa tek je uslijedio u nastavku utakmice. Premda se mreže više nisu tresle, nevjerojatan je broj prilika koje su propustili igrači i jedne i druge momčadi. U dva navrata okvir je domaćeg gola pogađao Didier Drogba, a čak dvaput u istoj minuti gredu su pogađali i igrači Stoke Cityja.

Prilike su se redale kao na pokretnoj traci, a posebno opasno Chelsea je živio u posljednjih desetak minuta, kada je domaćin iznimno požrtvovnom igrom mogao doći i do pobjede. Meč loptu u sudačkoj je nadoknadi propustio Ricardo Fuller, no podjela bodova na Britanniji vjerojatno je na koncu i najpošteniji ishod.

Susret prepun kontroverznih sudačkih odluka odigrali su na Goodison Parku nogometaši Evertona i Aston Ville. Utakmica je završena rezultatom 2:2, no puno će još priče biti o nepriznatom pogotku Jermainea Beckforda i kompenzaciji glavnog suca u vidu poklonjenog jedanaesterca domaćinu.

Leon Osman doveo je domaće u vodstvo sjajnom solo akcijom sedam minuta prije odmora, no gosti se već početkom nastavka vraćaju preko Darrena Benta. U 67. minuti Beckford je silovitim udarcem pogodio gredu, od koje se lopta evidentno odbila iza gol crte, no pogodak domaćina nije priznat.

Dok su igrači Evertona prosvjedovali, Villa je iskoristila priliku i već u sljedećem napadu novim pogotkom Benta došla do vodećeg pogotka. Shvativši da je počinio pogrešku, glavni sudac Mike Jones sedam je minuta prije kraja dosudio nepostojeći jedanaesterac, kojeg je u pogodak za 2:2 pretvorio Baines.

Samo tri dana prije susreta s madridskim Realom igrači Tottenhama odigrali su vrlo slabu utakmicu u Wiganu i na kraju rezultatom 0:0 osvojili samo bod. Štoviše, bliže pogotku za pobjedu bili su domaćini, konkretno Charles N'Zogbia i Hugo Rodallega, dok su u redovima Spursa prijetili Jermaine Jenas i Peter Crouch.

Luka Modrić odigrao je 85 minuta, a u samoj završnici zamijenio ga je Niko Kranjčar. Svih 90 minuta na travnjaku pripalo je pak Vedranu Ćorluki. Stipe Pletikosa ovaj se put nije našao niti na klupi Tottenhama.

Najsretniji čovjek na svijetu danas je vjerojatno Roy Hodgson, koji je svom bivšem poslodavcu Liverpoolu zagorčao život. West Bromwich Albion je na Hawthornsu proslavio pobjedu od 2:1 i s dva jedanaesterca došao do preokreta, ugrozivši Redsima nadu da će se sljedeće sezone natjecati u Europskoj ligi.

Domaćin je bio bolja momčad, no do vodstva je u 50. minuti prvi došao Liverpool pogotkom Martina Škrtela nakon kornera. Preokret je uslijedio u posljednjih pola sata, a oba pogotka pala su s bijele točke. Prvi je kazneni udarac skrivio Sotirios Kyrgiakos, drugoga Pepe Reina, a oba ih je u pogotke pretvorio Chris Brunt.

Veliki korak prema očuvanju prvoligaškog statusa napravio je Newcastle, koji je na St. James Parku uvjerljivo s 4:1 svladao Wolverhampton i zadao nove glavobolje Micku McCarthyju, čija će momčad i ovaj tjedan provesti u najnepopularnijem dijelu prvenstvene ljestvice.

Strijelci za Svrake bili su Kevin Nolan, Shola Ameobi, Peter Lovenkrands i Jonas Gutierrez, dok je utješni pogodak gostiju pripao Sylvanu Ebanksu-Blakeu.

Birmingham je pobjedom nad Boltonom na St. Andrewsu pobjegao iz zone ispadanja, no do osiguranja prvoligaškog statusa ima još puno posla. Kevin Phillips je već u četvrtoj minuti donio prednost domaćinu, a na 2:0 u 59. minuti povisio je Craig Gardner.

Gosti su uspjeli tek ublažiti poraz golom Johana Elmandera 20 minuta prije kraja, a ni ulazak Ivana Klasnića u 73. minuti nije pomogao gostima da dođu barem do boda.

• johnny00803.04.2011. u 23:19
    liverpool jednostavno ne moze protiv ekipa cije ime pocinje na W... ni west ham, ni wba, ni wigan, ni wolverhampton...prestrasno :(
  • Obrisan korisnik02.04.2011. u 19:26
    Bravo Redknappe, izvuko si nulu protiv zadnjih, to majstore!
  • db02.04.2011. u 19:02
    fakat... ne možeš ciljat na velike stvari ako ne možeš dobit west ham i wigan (pazite, to su klubovi koji će vjerojatno ispast iz lige)... da su dobili te dvije "lagane" utakmice, već bi preskočili city...