Borbeni Splićani nadjačali Cibonu

Sa Gripa:Bernard Jurišić • nedjelja, 10.04.2011.

Dvije i pol godine Gripe su čekale dolazak Cibone i dočekale je s najboljom posjetom ove sezone. Oko 2.000 gledatelja došlo je vidjeti okršaj dvaju velikana europske košarke, koji se baš u ovo vrijeme podsjećaju na svoju slavnu prošlost. I radosno napustilo tribine, jer je domaća momčad ubilježila pobjedu...

Iako su ove sezone "žuti" pokazivali naznake klupskog "oživljavanja", dugo se čekao pravi "šušur" i dobro popunjene tribine na Gripama. Dobre vibracije iz splitske svlačionice i dolazak Cibone nakon dvije i pol godine bile su prava prigoda da Gripe konačno "ožive".

Splitska momčad od početka je krenula jedinim načinom kojim se mogla suprostaviti "vukovima", agresivnišću, borbom za doslovce svaku loptu, svaki posjed. Iako su utakmicu bolje otvorili Splićani, serija od 8 poena Rozića u nizu dovela je Cibonu u prednost 17:18 pred kraj prve četvrtine.

Četiri desetljeća od prvog naslova

Dobro ispunjene tribine bile su prava prigoda da se splitski klub prisjeti još jedne velike pobjede iz svoje slavne prošlosti. Ove godine KK Split slavi 40 godina od prve titule prvaka Jugoslavije, koja je 1971. osvojena u direktnom dvoboju sa zagrebačkom Lokomotivom. Velikim pljeskom pozdravljeni su članovi te prve šampionske splitske momčadi koju je vodio trener Branko Radović, a u kojoj su nastupali:

Drago Peterka, Zoran Grašo, Mihajlo Manović, Ivica Škarić, Dražen Tvrdić, Martin Guvo, Rato Tvrdić, Lovre Tvrdić, Damir Šolman, Momčilo Radulović, Zdenko Prug i Petar Skansi.

No, skok i obrambena agresivnost donijeli su "žutima" seriju od 10:2, Sobin je stvarao puno problema Ciboninoj visokoj liniji. U 16. minuti Split je već vodio 35:24, a dvije minute prije poluvremena i 41:29. Uspjeli su splitski braniči najopasnijeg Ciboninog napadača Bogdanovića ostaviti na samo 4 ubačaja u prvih 20 minuta.

Nakon najvećih 52:39 u 23. minuti, zona Cibone otupila je splitske napade. Katić je vukao "žute" u napadu, no osjećalo se da sve teže domaćini dolaze do koševa. U 29. minuti još je bilo prilično komotnih 60:49, no prišuljali su se gosti s linije slobodnih bacanja do 61:55 na kraju treće četvrtine i najavili neizvjesnost u posljednjem periodu.

Agresivna obrana ostavljala je sve više traga na splitskim napadima, a Zubčićeva serija spustila je rezultat u potpunu neizvjesnost - 61:59 u 32. minuti. Odgovorili su Katić i Dijan, a tribine su dale dodatni impuls splitskoj momčadi koja je opet otišla na 71:64.

Čak 13 promašenih slobodnih bacanja Splićana dala su "vukovima" još jednu šansu za preokret (72:71 u 36. minuti), no Mimica je najprije tricom, a zatim pogođenim slobodnim bacanjima, odveo splitski brod u mirnu luku i pritisnuo okidač za veliko slavlje i na parketu i na tribinama.

"Tvrđava Gripe" ostala je neosvojena i u 12. ovosezonskom pokušaju, a hoće li broj 13 "žutima" biti nesretan - znat će se već u srijedu kad na Gripe stiže Zagreb CO. Splićani su ovom pobjedom zadržali dvije pobjede prednosti pred Cibonom i službeno objavili početak borbe za plasman u doigravanje.

• Obrisan korisnik11.04.2011. u 19:21
    Sobin bi mogao malo popraviti sl. bacanja, stari mu nije bio tako tvrde ruke :)
  • Obrisan korisnik11.04.2011. u 11:36
    čestitke splitu! ciboni je ovo fakat najgora sezona u zadnjih 30 godina! ali dobro, valjda sada vide, kamo ih dovela loša politika u zadnjih 20 godina. svi dosadašnji rezultati u ligi za prvaka, pokazuju da je PH itekako zanimljiva i da nema razloga da naši klubovi igraju nlb ligu.
  • Obrisan korisnik11.04.2011. u 02:46
    Izgleda da se kosarka vraca ako ne po kvaliteti onda barem po zanimljivosti .Konacno igraju ekipe bez stranaca i to ce dat rezultate .Hrvatska moze u kosarci imat interesantnu ligu sa osam ekipa bez problema cibona ,cedevita,zagreb split zadar ,povratiti sibenku kvarner i jos  jedna ekipa... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik11.04.2011. u 01:12
    iz Hr tri kluba idu u NLB sljedeće sezone, tak je pisalo u sportskima na kraju sezone, jedino ak će opet djeliti pozivnice (onak kak je cedevita ušla)
  • Obrisan korisnik11.04.2011. u 00:49