Mario Glasnović • nedjelja, 08.05.2011.

Barcelonu je nakon prolaska u finale Lige prvaka čekao vrući gradski derbi s Espanyolom, no momčad Pepea Guardiole potvrdila je nadmoć u svome gradu pobjedom nad rivalom Espanyolom od 2:0. U drugom nedjeljnom susretu Mallorca i Villarreal remizirali su u utakmici bez golova.

Barcelona je u susret s Espanyolom ušla u gotovo najjačem sastavu, jedino je na lijevome beku zaigrao mladi Andreu Fontas, Puyol je bio na klupi, a stoperski par činili su Pique i Mascherano.

Utakmica je počela minutom šutnje za preminulog španjolskog golfera Sevea Ballesterosa. Najbolji španjolski golfer svih vremena i jedan od prvih europskih golfera koji se ravnopravno natjecao s golferima iz SAD-a preminuo je u petak nakon teške bolesti.

EL DERBI BARCELONES

Bio je ovo 154. gradski derbi između Barcelone i Espanyola, u španjolskoj poznatiji kao El derbi barcelones. Barcelona je ovom pobjedom upisala 86. slavlje nad svojim gradskim rivalom, Espanyol je ostao na 34 pobjede protiv Blaugrane, a isto toliko susreta završilo je bez pobjednika.

Espanyol je prvi zaprijetio i to u prvoj minuti utakmice.Veznjak gostiju Jose Maria Callejon s dvadesetak metara iz slobodnog udarca je pucao preko vrata Victora Valdesa. Barcelona je u prvih 15-ak minuta standardno držala loptu u svojim nogama, ali nije konkretnije prijetila vratima svoga gradskog rivala.

Prvu priliku za domaćine imao je David Villa u 18. minuti, španjolski napadač je nakon solo prodora šutirao ravno u vratara Espanyola Kamenog. Minutu kasnije Barcelona je imala dvije vrlo dobre šanse, najprije je udarcem iz daljine pucao Pedro, a nakon njega slično je probao i Iniesta, no kamerunski vratar Espanyola bio je na visini zadatka.

Deset minuta kasnije Messi je sjajno prevario gostujuću obranu, ušao je u šesnaesterac i pucao pored vrata. Barcelona je povela dvije minute nakon toga, u 30. minuti Andres Iniesta je prošao nekoliko igrača Espanyola, ušao je u šesnaesterac i preciznim udarcem pogodio za vodstvo Barcelone.

U posljednjih desetak minuta Blaugrana je imala nekoliko dobrih prilika za povećanje vodstva, ali nije ih iskoristila. Najbliže pogotku bio je David Villa u 37. minuti kada je nakon lijepe kombinacije domaćih nogometaša sam izašao pred Kamenog, no promašio je cijela vrata. S minimalnom prednošću Barcelone otišlo se na odmor.

Na samome početku drugoga poluvremena Barcelona je povisila svoje vodstvo. Xavi je izveo udarac iz kuta, a najviši u skoku bio je branič Gerard Pique koji zabija za 2:0.

Espanyol je u nastavku zaprijetio preko Osvalda, napadač Espanyola je lijepim prodorom ušao u šesnaesterac i lijevom nogom gađao vrata Barcelone, no Valdes je bez poteškoća obranio udarac argentinskog napadača.Tri minute kasnije Osvaldo je probao na sličan način, ovaj put je šutirao desnom nogom, ali vratar Barcelone Victor Valdes opet je izašao kao pobjednik iz ovog dvoboja.

Nakon toga tempo igre je pao te nismo vidjeli previše dobrih prilika na obje strane. U 71. minuti u igru je ušao ljubimac katalonske publike Eric Abidal što je cijeli Camp Nou s oduševljenjem pozdravio. Josep Guardiola Abidala je ubacio umjesto 21-godišnjeg Alberta Fontasa.

U 73. minuti Messi, Iniesta i Villa lijepo kombiniraju, ali udarac španjolskog napadača u posljednji trenutak je blokirala obrana gostiju.

Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao. Barcelona je slavljem nad Espanyolom došla do svoje 29. pobjede u španjolskome prvenstvu i Realu bježi osam bodova tri kola prije kraja. U sljedećem kolu Barcelona gostuje kod Levantea i dovoljan im je samo bod za potvrdu naslova prvaka. Espanyol je ovim porazom kompromitirao svoje šanse za ulazak u Europsku ligu.

U drugome nedjeljnome susretu koji se igrao ranije snage su odmjerile momčadi Mallorce i Villarreala. U remiju bez pogodaka obje momčadi su imale nekoliko prilika, ali su se morale zadovoljiti s jednim bodom. Najbolju priliku na utakmici imao je Villarreal kada je talijanski napadač Giuseppe Rossi u 19. minuti pogodio stativu.

• Obrisan korisnik09.05.2011. u 06:43
    Hehehehehheheheh kompleksas,terapija-malo vode-forum,molio bih te tim redoslijedom ubuduce :)) Vidis ja uopce ne znam tko si ti(niti me znanima) ali mi je drago sto ti mislis na mene,znaci ostavio sam traga na psihi barem ovih slabijeg mentalnog zdravlja sto je i bio cilj :))) Hvala ti jos jednom... [više na forumu]
  • beaver08.05.2011. u 22:51
    drugi tjedan bi to mogli zalkjuciti...zasluzeno i opravdano. jednostavno su najbolji. od kraja si mljeli sve pa im je igra pala. i kad su bili u krizi pobjedjivali su a to je odika vrhunske momcadi
    beaver
  • Obrisan korisnik08.05.2011. u 22:48
    Rooonaldooo , ko je tebi kriv što ti je kepec Sedorf guzio komada , ne prozivaj druge za "MINĐAKA". Namiri svoje stado pa zaviruj u druga Iako mi nikad neće biti jasno što te Barca proda , a nazabijao se tu sezonu ko luđak , možda su skužili da imaš staklena koljena.
  • Ronaldo908.05.2011. u 22:26
    kakvih likova tu ima da ne povjeruješ,sve klinci koji nikad curu golu nisu vidli pa moraju drkat na Barcu,,sad kad još ona daban se javi onda to više nije žalosno onda postaje komedija kakve taj gluposti melje...uglavnom svaka cast Barci prvenstvo je njhovo potpuno zasluženo