Cris srušio prvake

Maja Giljanović • nedjelja, 08.05.2011.

Na rekordnih pet gostovanja uzastopce su pobijedili i na rekordnih 12 zaredom su osvojili najmanje bod, ali u 34. kolu na Gerlandu Marseilleu je mjeru uzeo Lyon. Lavovi za koje Dejan Lovren odigrao svih 90 minuta vodili su 2:0, prvaci su u drugom poluvremenu vratili rezultat na početak, ali trud im je u 84. minuti uzaludnim učinio Cris.

Subotnje slavlje Lillea u Nancyju (1:0) Marseilleu je stavilo dodatan uteg na leđa pred derbi susret 34. kola na Gerlandu protiv Lyona i pritisak prvaci nisu izdržali. Statistika je govorila u prilog gostiju budući su od 2007. u Lyonu izgubili tek jednom i pobijedili tri puta, ali ovog puta su izvukli deblji kraj i ostali četiri boda iza Lillea.

Nije im pomoglo ni rekordnih pet gostujućih pobjeda u Le Championnatu uzastopce ni rekordnih 12 gostovanja zaredom na kojima su osvojili najmanje bod: Lyon za koji je hrvatski reprezentativac Dejan Lovren odigrao svih 90 minuta prekinuo je obje serije branitelja naslova.

Vezane vijesti

Lyon je od početka preuzeo inicijativu i samo je vrhunska intervencija Mandande spriječila da Delgado projektilom s 20 metara u 4. minuti ne dovede Lavove u vodstvo. U 16. minuti Pjanić je bio neprecizan za milimetar, ali bolji ulazak u susret Lyon je oplodio u 25. minuti. Diawara je jedino prekršajem mogao zaustaviti Lisandra, sudac je svirao jedanaesterac i loptu u jednu, a Mandandu u drugu stranu poslao je sam Argentinac.

U tom se trenutku moglo i pretpostaviti da se Marseilleu loše piše: nijedan put kad je 28-godišnji Argentinac postigao gol - 16 puta do večeras - Lyon nije izgubio.

Nije ni ovog puta, a nije se zadovoljio ni bodom i to nakon što je privremeno prokockao vodstvo od 2:0 koje je u 69. minuti osigurao Delgado. Lucho Gonzalez u 70. i Remy u 78. minuti vratili su rezultat na početak, ali u match-winnera se pet minuta poslije prometnuo Cris i oduševio i Lyon i Lille.

Lyon je iskoristio subotnjih samo 1:1 PSG-a u Monacu i na trećem se mjestu koje sljedeće sezone vodi u Ligu prvaka od Parižana odlijepio na dva boda prednosti, a Lille na +4 u odnosu na Marseille polako stavlja jednu ruku na prvi naslov prvaka od 1954. godine i nakon još i 1946. treći ukupno.

Pobijedio je i Valenciennes. Kadir u prvom i Danic u drugom poluvremenu na Nungesseru su slomili otpor Rennesa koji nije pobijedio puna dva mjeseca i od moguća je 24 boda u posljednjih osam kola skupio mršava tri boda.