Zaragoza spašena, Deportivo ispao

Josip Tolić • nedjelja, 22.05.2011.

Završeno je španjolsko nogometno prvenstvo. U večernjim utakmicama posljednjeg, 38. kola, tražili smo posljednjeg putnika u drugu ligu, te konačni plasman klubova koji su izborili Europsku ligu, što je utjecalo i na fazu od koje će startati u tome natjecanju.

Najuzbudljivije dvoboje gledali smo u Valenciji, gdje su snage odmjerili Levante i Zaragoza, te u La Coruni, gdje je Deportivo bodove spasa tražio protiv trećeplasirane Valencije.

Za klub iz Galicije loše je krenulo, već u četvrtoj minuti vodeći gol za Valenciju postigao je Aritz Aduriz. Nadmoć domaćina u gotovo svim statističkim podacima nije mnogo značila, jer u 90. minuti na 2:0 povisio je Soldado, što je za igrače Deportiva značilo da ovise o rezultatu iz Valencije, gdje je njihov izravni konkurent za ostanak Zaragoza gostovala kod Levantea.

Na stadionu Ciutat de Valencia gosti iz Zaragoze došli su po sva tri boda - i uzeli ih. Nakon izjednačene borbe u prvih pola sata, u 39. minuti Gabi je zabio za vodstvo Zaragoze. Isti igrač preuzeo je stvari u svoje ruke i u nastavku, u 73. minuti precizan je za udvostručenje vodstva gostiju i veliko olakšanje. Iako je Levanteov Cristian Stuani poentirao za smanjenje vodstva, puni plijen otišao je gostima, koji su tako uhvatili "posljednji vlak" i spasili se ispadanja u Segundu.

Trojac od petog do sedmog mjesta, Sevilla, Athletic i Atlético, s istim je brojem bodova ušao u zadnje kolo, a tako je ostalo i na kraju prvenstva. Sevilla je u međusobnim omjerima bila najuspješnija, a priliku da ostane na petom mjestu nije propustila. Na teškom gostovanju kod osmoplasiranog Espanyola Negredo je otvorio golijadu u trećoj minuti. Za 2:0 u 45. minuti zaslužan je Frédéric Kanoute.

U nastavku se domaćini vraćaju u igru. Osvaldo u 54. minuti zabija za 1:2, a dva gola prednosti osam minuta kasnije Andalužanima vraća Negredo svojim drugim pogotkom. Katalonci se ne predaju i ponovno dolaze na gol zaostatka nakon gola Verdúa u 73', no pobjeda je, na kraju, ipak otišla na konto Seville.

Baski su u Santanderu tražili tri boda koja bi im osigurala četvrto pretkolo Europske lige najesen. U tome su i uspjeli zahvaljujući blitzkriegu u 21. i 22. minuti. David López doveo je Athletic Bilbao u vodstvo, a već u idućoj akciji za 2:0 zabio je Fernando Llorente. Racingov Francis Pérez u 74. minuti zaradio je drugi žuti karton i olakšao posao gostima. Pred kraj dvoboja domaćini su s igračem manje ipak postigli počasni pogodak, bio je to Kennedy u 87. minuti.

Atlético iz Madrida slavio je na Mallorci u utakmici u kojoj su gledatelji vidjeli čak sedam golova. U 13' Sergio Agüero dovodi goste u vodstvo, a već u 18. minuti Juanfran zabija za 2:0, a tim se rezultatom otišlo na odmor. U nastavku Agüero ponovno trese mrežu domaćina, u 60. minuti bilo je 0:3.

Momčad Mallorce se, međutim, ubrzo vraća dvama golovima. 62. minuta bila je sretna za De Guzmana, a u 71' za 2:3 precizan je Kamerunac Webó. Mladi Argentinac svoju sjajnu večer potvrdio je pogotkom za hat-trick u 81. minuti, a Webó se u posljednjoj minuti još jednom iskazao zabivši za konačnih 3:4. Atlético je tako na kraju zauzeo sedmo mjesto koje mu donosi treće pretkolo Europske lige.

Polufinalist istoga natjecanja ove sezone Villarreal već je ranije osigurao četvrto mjesto La Lige i Ligu prvaka najesen, pa je rasterećen otputovao na noge Osasuni. Domaćini su se na dostojan način oprostili od svojih navijača i s pobjedom, koju im je donio Álvaro Cejudo golom u 41. minuti, ugrabili deveto mjesto na koncu sezone.

Pregled posljednjeg kola španjolskog prvenstva za sezonu 2010./2011. zaključujemo u San Sebastiánu, gdje su snage odmjerili Real Sociedad i Getafe. Iako su postojale određene šanse da jedan od ova dva kluba završi u "opasnoj zoni", ostali rezultati išli su im na ruku, pa ćemo i jedne i druge i iduće sezone gledati u elitnom razredu. Dvoboj je završio neodlučeno; Getafe je poveo golom Cate Díaza u devetoj minuti, a jedan bod domaćinima donio je Sutil u 66. minuti.

• Obrisan korisnik23.05.2011. u 10:11
    Svaka čast Athletic, baš ste me razveselili... S obzirom na mlađu momčad nego inače, ostvarili se odličan rezultat, a slijedeće godine nse nadam da ćete u borbu za viša postolja... Samo naprijed!
  • Cantera22.05.2011. u 16:04
    bravo Bilbao, sad sam da bude utakmica negdje blizu da se može ići!