Petarda Rennesa, poraz Bordeauxa

Branimir Markota • nedjelja, 07.08.2011.

Večeras su odigrana i posljednja dva susreta prvog kola francuskog nogometnog prvenstva. U velikom stilu u novu sezonu su krenuli nogometaši Rennesa koji su na gostovanju u Dijonu ponizili novog prvoligaša i istoimenog domaćina utrpavši im pet komada, dok je Bordeaux na svom terenu poražen od St. Etiennea.

Nogometašima Dijona neće ostati baš u najboljem sjećanju njihova premijera u elitnom društvu francuskog nogometa. Na domaćem terenu protiv gostiju iz Rennesa pretrpjeli su težak poraz te su već nakon prvog kola najavili borbu za goli život.

Nakon početne inicijative domaćina ništa nije moglo slutiti na katastrofu domaće momčadi. Dijon je imao nekoliko poluprilika, no gostujući vratar je uspješno zaustavljao sve pokušaje domaćina. Gosti su u početku imali par pokušaja s krila preko ovoljetnog pojačanja pristiglog iz HSV-a, Johnatana Pitroipe i raspoloženog Kolumbijca Montana.

Upravo je Montano načeo mrežu domaćina u 34. minuti. Na asistenciju Boukarija, Montano preciznim udarcem s desne strane šesnaesterca pogađa gornji desni kut nemoćnog vratara Padovanija. Dvije minute kasnije gosti povisuju svoje vodstvo. Ovoga puta Montano je asistent, a u listu strijelaca upisao se Julien Feret. Do kraja poluvremena Dijon ipak uspijeva smanjiti vodstvo pogotkom Bricea Joviala u posljednjoj minuti prvog dijela.

U drugom dijelu na terenu je postojala samo jedna momčad. Domaćini su se ponašali poput statista što su gosti vješto iskorištavali i do vrha napunili Padovanijevu mrežu. Strijelac za 3:1 bio je Boukari u 50. minuti susreta, da bi Kader Mangane glavom iz blizine zabio za 4:1 u 75. minuti. Konačnih 5:1 djelo je Norvežanina ganskih korijena, Alexandera Tetteyja u 85. minuti susreta.

Utakmicu u Dijonu uživo je pratio proslavljeni hrvatski reprezentativac za kormilom Crvene Zvezde, Robert Prosinečki koji se uživo mogao uvjeriti u snagu Rennesa, sljedećeg Zvezdinog suparnika u Europskoj ligi.

U drugoj večerašnjoj utakmici Bordeaux je na svome stadionu ugostio St. Etienne. U vrlo dobrom i napadačkom prvom poluvremenu redale su se prilike na obje strane. Domaćin je imao nešto više od igre, međutim sve njegove pokušaje uspješno je zaustavljao gostujući vratar Ruffier.

U jeku napada domaćina, gosti dolaze do vodstva. Sakko je fantastično prošao po lijevoj strani domaće obrane, ubacio loptu u kazneni prostor, domaći branič Cianni nespretnom reakcijom šalje loptu u vlastitu mrežu i od 18. minute St. Etienne vodi. Drugi pogodak gostiju je pravo malo remek djelo Gabonca Aubameyanga koji je stigao na posudbu iz Milana. U 32. minuti s desne strane iz kosa neobranjivim je lob udarcem savladao domaćeg vratara Carrassoa i s 2:0 za goste se odlazi na poluvrijeme.

Bordeaux je furiozno krenuo u nastavak, zagospodario je terenom i visio je gol u zraku koji se i dogodio u 56. minuti iz opravdano dosuđenog kaznenog udarca. Marchal je u svom kaznenom prostoru neoprezno startao nad Modestom, a Brazilac Jussie je bio sigurni realizator.

Iako je do kraja utakmice bilo još nekoliko izglednih prilika za obje momčadi, rezultat se nije mijenjao i gosti dolaze do pobjede, što je peta gostujuća pobjeda u prvom kolu.

• Obrisan korisnik10.08.2011. u 11:26
    Zvjezda moze da ih iznenadi u prvoj utakmici, narocito posto nije isto igrat u Dijon ili pred punom Marakanu. Bice druga prica u Fransukoj na uzvrat...
  • Obrisan korisnik09.08.2011. u 16:53