Srbija teško protiv Izraela

Marko Domljanović • petak, 02.09.2011.

U uzbudljivoj utakmici Srbija je uspjela ostati neporažena na Eurobasketu. Iako su vodili najvećim dijelom utakmice, Izraelci parket napuštaju praznih ruku i polako mogu razmišljati o putu kući.

Utakmica nije dobro počela za Srbiju i već nakon dvije i pol minute Izrael vodi 7:1. Međutim, Srbi se brzo bude i do isteka pete minute uspijevaju izjednačiti na 11:11. Izrael odgovara sa dvije trice Halperina i Blua, ali se Srbi opet uspijevaju sasvim približiti na 20:21. Ipak, u vodstvo nisu prešli pa se na odmor odlazi sa 25:22 za Izrael.

Drugu četvrtinu polaganjem otvara Halperin, ali Srbi odgovaraju serijom 7:0 i po prvi put prelaze u vodstvo krajem 13. minute. To je vodstvo, međutim, bilo kratkog vijeka - Izraelci, predvođeni Bluom koji u tom periodu postiže osam koševa, rade seriju od 12:0 i odlaze na 41:31. Do kraja četvrtine Srbi uspijevaju malo popraviti rezultat pa Izraelci na poluvremenu imaju prednost od 41:35.

Savanović otvara drugo poluvrijeme pogotkom za Srbiju, ali mu s druge strane odgovara Halperin. U 23. minuti, nakon novog koša Halperina, klupa Srbije zarađuje tehničku pogrešku što Izraelci dobro koriste i nakon slobodnih bacanja zabijaju i tricu i odlaze na velikih 53:41. Ipak, Srbi se ne predaju i na krilima odličnog Savanovića kojem je pomogao i Krstić stižu na samo 55:58 dvije i pol minute prije kraje četvrtine. U završnici Eliyahu i Nissim odgovaraju na tricu Kešelja i Izraelci prije posljednje četvrtine vode 64:58.

Srbija žestoko ulazi u posljednju četvrtinu i tricom Markovića izjednačava na 64:64. Kod rezultata 69:69, Izraelci promašuju tricu i rade prekršaj pa zatim sve to još jednom ponavljaju i Srbija se uspijeva slobodnim bacanjima malo odlijepiti na 72:69. Eliyahu zatim pogađa za Izrael, ali i gubi loptu u sljedećem napadu i radi prekršaj na Krstiću što srpski igrač mirno koristi. Nakon toga, Kešelj pogađa tricu i odvodi Srbiju do šest poena prednosti, a Izraelce prisiljava na minutu odmora.

Predah je Izraelcima dobro došao jer se koševima Halperina i Nissima približavaju na 77:76, ali s druge strane uzvraća Krstić sa četiri uzastopna koša. Nakon toga Eliyahu gubi loptu zbog suđene tri sekunde u reketu, a Savanović tricom minutu prije kraja rješava pitanje pobjednika. U zadnjoj minuti Izrael nije uspio zaprijetiti pa je utakmica završila rezultatom 89:80 za Srbiju.

Srbija je tako upisala i treću pobjedu na turniru, a Izraelci imaju za čime žaliti jer su vodili sve do posljednjih pet minuta utakmice. U redovima pobjednika odličan je bio Savanović sa 24 koša, a pratili su ga Krstić sa 18 i Kešelj sa 15 koševa. Sva trojica upisala su po sedam skokova. Kod Izraela je najefikasniji bio Halperin sa 18 koševa. Uz njega, Blu i Nissim upisali su po 16, a Eliyahu 14 koševa. Vrijedi spomenuti i Kadira koji je upisao 10 skokova.

U idućem kolu Srbe čeka ogled sa Njemačkom, a Izrael će igrati protiv Latvije.