Čarobni Parker slomio Nijemce

Mario Majdić Natrlin • petak, 02.09.2011.

Francuzi su ostali neporaženi na ovogodišnjem Eurobasketu svladavši Njemačku rezultatom 76:65 u sklopu trećeg kola Skupine B u Litvi. Instrumentalan u pobjedi Francuza ponovno je bio Tony Parker...

Jedna stvar je sigurna. Tony Parker je sa sobom u Litvu donio i pobjednički mentalitet San Antonio Spursa.

Francuski je razigravač i danas odigrao briljantno upisavši 32 koša uz šest asistencija, četiri skoka i svega jednu izgubljenu loptu što je zanemarivo s obzirom na to koliko često je lopta bila u njegovim rukama.

Uz Parkera se istaknuo i Nicolas Batum sa 14 koševa, deset je dodao Mickael Gelabale, dok je Joakim Noah uz osam poena ugrabio i sedam lopti.

Izgubljene lopte i trice

Njemačku je cijelim putem mučio slab šut. Na poluvrijeme su otišli s 32% šuta iz igre (8/25) da bi utakmicu završili na 38.3%. Veliki problem bile su i izgubljene lopte kojih su Nijemci nakupili 14 što momčad poput Francuske vrlo dobro zna iskoristiti.

Francuzi su u ključnom dijelu utakmice tricu šutirali 6/9. Popustili su tek na kraju i pali na 50% kad je utakmica već bila riješena, ali su vanjskim šutem sigurno iznenadili svog protivnika.

Dirk Nowitzki (20 poena, šut 5/13, šest skokova) i Njemačka nisu imali svoj najbolji dan, a obećavajuće otvaranje poništila je treća četvrtina kojom su Francuzi s 29:12 prelomili utakmicu.

Njemačka odličnom obranom zatvara prilaze svom košu i bježi na 11:2 sredinom prve četvrtine. Francuzi se ipak vrlo dobro snalaze i serijom 8:0 dolaze do 11:10, nakon čega im Nijemci ponovno bježe na 16:12 čime je završena prva dionica.

Parker je u cijelom prvom poluvremenu bio ključna figura Francuske i jedini igrač na kojeg obrana Njemačke nije imala odgovor. Francuzi tijekom drugih deset minuta uspijevaju zadržati priključak, a zatim i povesti tricom raspoloženog Parkera koji ih odvodi na 27:26. S minimalnom prednošću od 29:28 Francuzi i odlaze u svlačionicu.

Trica Parkera i polaganje Noe donijelo je Francuskoj vodstvo 41:33 u drugom dijelu. Agresivna obrana Francuza i izgubljene lopte, izbacili su iz ritma napad Njemačke u trećoj četvrtini. S druge strane su zakucavanje Batuma iz kontre i polaganje Parkera uz prekršaj, otvorili put Francuzima do vodstva 58:40 na kraju treće dionice.

U četvrtoj četvrtini vodstvo Francuske popelo se i do 21 poena razlike, a Nijemci su do kraja uspjeli tek smanjiti rezultat na konačnih 76:65.

Drugi čovjek u porazu Njemačke bio je Heiko Schaffartzik s 12 poena, dok je Chris Kaman dodao osam uz pet skokova.

Francuzi su se ovom pobjedom priključili neporaženoj reprezentaciji Srbije na vrhu Skupine B.