Litva slavila u neizvjesnoj završnici

Ante Dubravac • petak, 02.09.2011.

Treći dan Europskog košarkaškog prvenstva u Litvi donio je i prvi veliki okršaj u skupini A. U neizvjesnom dvoboju između Litve i Turske bolja je bila Litva rezultatom 75:68.

I prije početka natjecanja u skupini A očekivalo se da međusobne utakmice između Litve, Turske i Španjolske odluče o konačnom redoslijedu u skupini. Košarkaši Litve i Turske u međusobni su dvoboj ušli s dvije uvjerljive pobjede na otvaranju Europskog prvenstva. Litva je bila bolja od Velike Britanije i Poljske dok je Turska svladala Portugal i Veliku Britaniju.

Nakon nekoliko uvodnih minuta koje su protekle u izjednačenoj igri košarkaši Litve podižu svoju agresivnost u obrani i polovicom prve četvrtine stvaraju prednost od šest poena razlike. Međutim Turska se na krilima Ersan Ilyasova koji postiže 10 poena, od čega dvije trice, potpuno vraća u susret i čak prelazi u vodstvo 16:15. Ipak, prvih deset minuta završava s prednosti domaćina 19:17.

Prvih pet minuta igre u drugoj četvrtini obilježeno je s dosta netočnih dodavanja i loših pokušaja s obje strane. U takvoj rastrganoj igri Turci se bolje snalaze pa dolaze do vodstva od 27:21 te prisiljavaju domaćina na minutu odmora. Sve do posljednje sekunde Turska održava prednost na šest razlike, ali tada Jasaitis postiže svoju prvu tricu pa se na odmor odlazi s 35:32.

Vrlo izjednačen utakmica nastavljena je i u drugom poluvremenu. Turska je nekoliko puta odlazila na +6, ali bi se Litavci vrlo brzo vraćali pa dvije minute prije kraja četvrtine na semaforu svijetli 47:47, a četvrtina završava s prednosti Litve 51:49.

Šest minuta prije kraja utakmice pri rezultatu 59:58 za Litvu Kaukenas slučajno udara Tuncerija koji ostaje ležati na podu nakon čega uz pomoć suigrač izlazi s parketa. U posljednje dvije minute momčadi ulaze potpuno izjednačene rezultatom 67:67. Nakon toga Kaukenas polaže za prednost domaćina, ali Turska u idućem napadu smanjuje zaostatak na jedan poen.

23 sekunde prije kraja pri vodstvu Litve 71:68 Turci gube loptu nakon čega rade prekršaj. Jasikevičius pogađa oba slobodna bacanja i podiže prednost na +5. Brzi pokušaj Turske trice nije urodio plodom pa nakon još dva slobodna bacanja Litva slavi s konačnih 75:68

Kod pobjednika najviše se istaknuo Songaila s 12 poena i pet skokova dok je Tursku s 20 poena predvodio Ilyasova. Reprezentaciju Litve u subotu čeka još jedan težak protivnik, aktualni prvaci Španjolci dok će Turska svoje snage odmjeriti s Poljskom.