Rusija lako protiv Finske

Toni Franulić • četvrtak, 08.09.2011.

U sjevernoeuropskom dvoboju prvog dana druge faze Eurobasketa u skupini F reprezentativci Rusije lako su se obračunali s najvećim iznenađenjem prvenstva - Finskom. Na kraju je ostalo 79:60, a Rusi su tako zadržali maksimalni učinak uz šest pobjeda bez poraza na europskoj smotri.

Ovom utakmicom izabranici Davida Blatta rezervirali su kartu za četvrtfinale, koje im ne bi nikako smjelo izmaći, a usput su potvrdili svoju kandidaturu za sam europski vrh. S druge strane, Finska se nije uspjela približiti igri koju je prezentirala u skupini u kojoj se nalazila i Hrvatska.

Za razliku od dosadašnjih utakmica, Finci su najviše problema imali na napadačkom kraju terena, a znakovito je da su im protivnici do poluvremena dopustili mizernih 20 ubačaja. Finska je sedmoj minuti utakmice vodila s 11:8, ali tada kao da je sve stalo. U idućih 14 minuta ubacili su samo 9 poena.

Uigrani Rusi su znalački iskoristili kreativnu blokadu svojih protivnika, pa su velikim zaslugama Andreja Voronševiča imali uvjerljivih 33:20 već na poluvremenu. U drugoj polovici utakmice razlika je samo rasla, a ruskom napadu priključuje se mladi bek Aleksej Šved koji je svih 12 koševa ubacio u posljednje dvije četvrtine.

Najraspoloženiji strijelac utakmice opet je bio fenomenalni Andrej Kiriljenko s 14 koševa i čak četiri ukradene lopte. Šved je uz 12 poena dodao i šest asistencija, a Voronševič i centar Timofej Mozgov su se zaustavili na 11 koševa. Najbolji Finac bio je krilni igrač Shawn Huff s 14 ubačaja. Teemu Rannikko i Gerald Lee dodali su po 11.

Sada su se Rusi pridružili Makedoncima na vodećem mjestu skupine F, a Finci dijele začelje s Gruzijom. Upravo će te dvije momčadi tražiti svoju prvu pobjedu u drugoj fazi u međusobnom ogledu za dva dana, dok će Rusija igrati protiv Grčke.