Slovenci bez rješenja za Zisisa

Branko Barić • četvrtak, 08.09.2011.

Reprezentacija Grčke upisala je pobjedu u svom prvom susretu u drugoj fazi natjecanja, a ona bi se mogla ispostaviti kao ključna u borbi za četvrtfinale. Slovenci su zonskom obranom uspijevali parirati Zourisovim trupama veći dio susreta, no u završnici ih je potopio rutiner Zisis...

Već sam početak susreta dao je nagovijestiti kako će to biti vrlo izjednačen dvoboj u kojemu će obrane biti u prvom planu. Košem Zisisa u sedmoj minuti Grci prvi odlaze na pet poena prednosti (16:11) i od tog trenutka uzimaju kontrolu susreta u svoje ruke. Prva četvrtina završava rezultatom 18:13, a onda u drugoj počinju veliki problemi za naše susjede.

Nakon zakucavanja Gorana Dragiča na samom početku za 15:18, Grci rade seriju 11:0 i već u 14. minuti imaju velikih 29:15. Napadi Slovenije u tom periodu su bez ideje i uglavnom završavaju Lakovičevim nerezonskim tricama a Zisis i Koufos na drugoj strani to znaju kažnjavati. U dva navrata izabranici Iliasa Zourosa imaju i 15 pogodaka razlike, no na veliki odmor odlaze s "tek" 12 (37:25).

U drugom poluvremenu Božidar Maljković postavlja zonsku obranu i tu počinje preporod Slovenaca. Nakon dvije minute treće dionice na semaforu je 42:33 za Grke, no oni u narednih osam minuta postižu tek dva poena. Smodiš tricom dvije minute prije kraja četvrtine zaključuje 9:0 seriju za vodstvo svoje momčadi 46:44, s kojim i odlaze na interval.

Ni u posljednjoj četvrtini Slovenci ne odustaju od zone, ali grčki napad se već pomalo navikava na nju pa se do dvije minute prije kraja igra potpuno izjednačen susret. Lakovič je do tada držao svoju momčad u igri, no onda Zisis postiže jednu tricu za 61:57, pa se nadovezuje kapetan Fotsis svojom tricom za 64:60, a konačni udarac slovenskim nadama zadaje ponovno Zisis tricom deset sekundi prije kraja za 67:60.

U konačnih 69:60 Zisis je ubacio 19 poena u pet skokova, a zanimljivo kako je on bio jedini s dvoznamenkastim učinkom u svojoj ekipi. Pratio ga je Bouroussis s osam poena i sedam skokova, te Koufos sa šest poena i osam skokova. Lakovič je na drugoj strani ubacio 14 poena, a Zoran Dragič i Lorbek pridodali su svaki po deset koševa i pet skokova.