Primera División, 9. kolo, 23.10.2011, 20:00 h
Valencia 1:1 Athletic Bilbao
Athletic Bilbao

Bilbao uzeo bod u Valenciji

Branimir Markota • nedjelja, 23.10.2011.

U pretposljednjoj utakmici osmog kola španjolske Primere snage na Mestalli su odmjerili Valencia i Athletic Bilbao. Utakmica je završila rezultatom 1:1. Gosti su bili pred važnom pobjedom, no bod Šišmišima donosi Soldado u 89. minuti utakmice.

Dvoboj španjolskih predstavnika u eurokupovima na Mestalli između domaće Valencije i baskijskog Athletica protekao je u nervoznom raspoloženju. Šišmiši su tražili pobjedu kako bi se primakli samom vrhu ljestvice, dok je Athletic namjeravao ostati neporažen kako bi se približio sredini tablice.

Prvo poluvrijeme proteklo je u izjednačenoj igri bez puno pravih prilika na obje strane i uz obilje grubosti. Prvu pravu priliku gledatelji su vidjeli tek u 35. minuti kada je domaći vratar Guaita odličnom intervencijom spasio izglednu priliku gostiju. Najbolju priliku u prvom dijelu imala je Valencia. Nakon lošeg ispucavanja gostujućeg vratara Iraizoza lopta je došla do Brazilca Jonasa koji s tridesetak metara pogađa vratnicu, a neoprezni Iraizoz odbija loptu u korner.

U nastavku su gledatelji vidjeli puno bolji nogomet. U 57. minuti gosti su imali sjajnu priliku. Stoper Valencije Miguel loše je očistio jednu loptu koja je došla do mladog napadača Athletica Muniaina koji iz izgledne prilike prebacuje vrata. Tri minute kasnije na drugoj strani odlična prilika za agilnog Jonasa, no njegov udarac s dvadesetak metara završava tik pored desne vratnice Iraizozovog gola.

Valencia je u tim trenucima imala terensku inicijativu, no njezini napadi završavali su pred gostujućim šesnaestercem. U jeku Valencijinih napada gosti dolaze u iznenadno vodstvo u 72. minuti. Loše dodavanje veznjaka Valencije Pabla Hernandeza presjekao je Muniain i sjurio se prema Valencijinom golu te je preciznim udarcem s dvadesetak metara matirao nemoćnog Guaitu.

Do kraja utakmice Šišmiši su ipak uspjeli izjednačiti rezultat. Na asanovićevsko proigravanje Banege u 89. minuti, kapetan domaćina Soldado zabija za 1:1, što je prema viđenome i najrealniji rezultat.