Siena efikasna protiv Magaraca

Vedran Filipović • nedjelja, 30.10.2011.

Nedjeljni program najvišeg talijanskog nogometnog ranga donio je slavlja Udineseu, Fiorentini, Bologni, Parmi i Sieni dok su Lecce i Novara podijelili bodove. Antonio di Natale i Andrea Lazzari bili su junaci svojih momčadi...

Siena je u prvoj utakmici nedjeljnog programa Serie A na Artemio Franchiju svladala Chievo s 4:1, no do tri boda nisu došli glatko kako rezultat prikazuje. U 25. minuti goste iz Verone načeo je Mattia Destro, 20-godišnji napadač koji je ponikao u Interovoj omladinskoj školi. Milanski ga je klub poslao u Genou kao dio Ranocchijinog transfera, no Crveno plavi su ga ustupili Sieni na posudbu gdje se vrlo dobro snašao u dosadašnjem dijelu talijanske nogometne lige.

Leteći Magarci su prijetili domaćima, Moscardelli je uputio "slobodnjak" s tridesetak metara, ali lopta je silovito uzdrmala prečku domaćeg gola. Utakmica bi se vjerojatno drugačije odvijala da je taj projektil išao nekoliko centimetara ispod, no ovako je Siena povela u 57. minuti. Destro se po drugi put upisao u strijelce dok je pobjedu Sieni osigurao Gaetano d'Agostino prekrasnim pogotkom pet minuta kasnije. Gosti su postigli počasni pogodak u 75., na asistenciju Pellissiera lijepo se snašao Moscardelli. U posljednjoj minuti sudačke nadoknade Calaio je pobjegao obrani Veroneza te stavio "točku na i" na radost navijača u crno-bijelim dresovima.

Parma je svojim navijačima na Ennio Tardiniju kidala živce u prvom poluvremenu, no Paletta i Lucarelli su apsolvirali prepreku zvanu Cesena. Antonioli je u petoj minuti zaustavio udarac Pellea glavom, da bi nekoliko trenutaka kasnije Giovinco pucao pored gola. U 36. minuti bivši igrač Juventusa je imao priliku s bijele točke, no vratar Cesene pročitao je njegov udarac. Ipak, Parmigiani su poveli u 41. minuti, nakon kornera najbolje se u gužvi snašao stoper Paletta. Odmah na početku Giovinco je mogao "ubiti" utakmicu, no opet je bio neprecizan u izglednoj prilici.

Domaći su konstantno napadali, a drugi pogodak postigli su u 71. minuti. Omaleni napadač izveo je korner, Zaccardo je s prve vratnice loptu prenio na drugu gdje se našao Lucarelli koji nije imao težak posao. Marko Livaja nije konkurirao za sastav Cesene.

Bologna se rano našla u zaostatku protiv Atalante, no preokretom su došli do tri boda. Hladan tuš domaćinima je priredio Denis šest minuta nakon prvog sučevog zvižduka. U 36. su gosti imali priliku za povećanje vodstva, ali Gillet je dobro reagirao. Izjednačenje je stiglo pri samom kraju prvog dijela, s bijele točke precizan je bio Marco di Vaio. Momci Stefana Piolija su u prednost došli odmah na početku nastavka, Kone je centrirao, a na pravom mjestu se našao Ramirez.

Nerazzurri su napadali, no lopta je i po treći put završila u njihovoj mreži. Iskusni Loria je u 68. minuti prevario Consiglija i zapečatio pobjedu Bologneza.

Guidolinova squadra zadržala je korak za vodećim Juventusom domaćom pobjedom nad Palermom. Junak Zebri ponovno je neuništivi Antonio Toto di Natale koji je u 38. minuti iskoristio ubačaj Dušana Baste. Treba reći da je prije toga Handanovič spasio svoju momčad odličnom obranom, za Orlove je pucao Izraelac Zahavi. U drugom poluvremenu rezultat se nije mijenjao, ali pobjeda Udinesea mogla je biti i čišća da okvir gola nije zaustavio udarce Floro Floresa u prvom dijelu i Armera pred kraj susreta. Svakog ljeta s Friulija otiđu ključni igrači momčadi, no Udinese je konstantno pri vrhu Serie A.

Viole su minimalnom pobjedom preskočile današnjeg protivnika Genou. Mihajlovićevi su igrači imali više od igre u prvih 45 minuta, a nagrada je stigla u 41. Frey je bio nemoćan nakon odlične akcije igrača u ljubičastim dresovima koju je zaključio Lazzari. Ni u drugom dijelu se Genovezi nisu probudili, Gamberini je u 78. uzdrmao prečku gostujućeg gola, a Lazzarijev pogodak ostao je jedini na susretu budući da Malesanijevi igrači nisu kreirali niti jednu veću opasnost po Artura Boruca.

Lecce i Novara su podijelili bodove u derbiju začelja. Domaće Vukove je u prednost u 14. minuti doveo Rodney Strasser koji je na Via del Maru na posudbi iz Milana. Gosti su do poravnanja došli nakon što je Andrea Romeo pokazao dosudio najstrožu kaznu koju je realizirao Rigoni. Igrači Leccea tražili su pun plijen, napadali Fontanu, no do gola nisu došli.

U posljednjoj utakmici devetoga kola Cagliari će dočekati Lazio koji ove sezone leti na krilima Miroslava Klosea.