Mirne mreže u Firenci i Napulju

Vedran Filipović • subota, 19.11.2011.

Susreti Fiorentine i Milana, odnosno Napolija i Lazija završili su istim rezultatom, 0:0. U Napulju junak je gostujući vratar Marchetti dok Milan nije uspio kapitalizirati svoju bolju igru tijekom većine susreta. Nakon utakmica sigurno će se pričati o dvojbenim zaleđima dosuđenim za Milan, odnosno Napoli...

Massimiliano Allegri odlučio se za Robinha i Ibrahimovića u vrhu napada dok je novi trener Fiorentine Delio Rossi tamo postavio Gilardina i Alessija Cercija. Navijači Viola, svjesni da se njihov voljeni klub ne može boriti za mjesta u Ligi prvaka, možda čak niti za Europsku ligu, tražili su od stratega koji je zamijenio Mihajlovića samo jednu stvar - napadački nogomet.

Naravno, teško je protiv Milana igrati lepršavo i ofenzivno, pa su tako Rossoneri dominirali cijelim prvim poluvremenom dok su domaći svoje prilike tražili iz protunapada. Ambrosini na jednoj i Lazzari na drugoj stranu bili su neprecizni u svojim pokušajima, a u 19. minuti dogodio se sporan trenutak. Aquilani je ubacio s desne strane, Ibra petom prenio do Seedorfa koji trese mrežu iz, po mišljenju pomoćnog suca, nedozvoljene pozicije.

Vezane vijesti

Gosti su kontrolirali tijek susreta na Artemio Franchiju, no svoje realizatorske sposobnosti nisu do konca prvog dijela pokazali Ibrahimović, Robinho i Aquilani, čiji je udarac u 38. minuti otišao iznad vratnice. Dvije minute kasnije Gilardino je iz dobre pozicije poslao loptu "nebu pod oblake". Tako je prvi dio zaključen s praznim mrežama, ali u nadmoći Milana.

Udarac švedskog napadača blokiran je u 49. minuti, a iz kornera je Nocerino odlično "stisnuo" loptu volejem s 16 metara, no prohujala je pokraj vratnice Artura Boruca. U 70. je Pato zamijenio Robinha, no to su bili trenuci kada su Ljubičice došle do daha. Prijetili su Pasqual i Silva, no Abbiati nije morao po loptu u mrežu.

Milan je najbliže golu došao u 77. minuti, Pato je s ruba šesnaesterca pogodio vratnicu, lopta se odbila do Ibrahimovića koji ubacuje za Emanuelsona, koji s pet metara neometan pogađa Boruca. Do kraja susreta domaći su više pritiskali, no mreža se nije zatresla niti na jednoj strani.

Rossoneri su se izjednačili s Udineseom na drugom mjestu ljestvice, no Zebre tek moraju odigrati svoju utakmicu 12. kola protiv Parme dok je novi trener Rossi dao navijačima Fiorentine razlog za optimizam u nastavku prvenstva.

Marchetti sačuvao bod Rimljanima

Napoli i Lazio su na San Paolu igrali derbi kola, no igrom u poluvremenu nisu oduševili napuljske gledatelje. Klose je zbog jednog udarca u potkoljenicu, zadobivenog u prijateljskoj utakmici Njemačke protiv Nizozemske, ostao u Rimu dok je "magični" trojac Lavezzi - Hamšik - Cavani predvodio napad Mazzarrijeve momčadi koja je u prvom dijelu prikazala bolju igru.

Već u drugoj minuti Marchettiju je zaprijetio Maggio, nešto kasnije Džemaili, dok je u 14. minuti Campagnaro zamalo promašio glavom nakon centaršuta Lavezzija iz slobodnog udarca. Nisu to bile stopostotne prigode, kao ni one Hamšika i Cisséa sredinom poluvremena. Pokušao je Hernanes u 43. minuti, no udarac je otišao izvan okvira De Sanctisovog gola. Sve u svemu, Napoli nije prikazao okomitost i kreaciju pred gostujućim golom.

Mogao je Lavezzi obradovati domaće gledatelje, no promašio je dvije dobre prilike u samo dvije minute. U 47. mu je udarac obranio vratar Lazija, uslijedio je korner nakon kojeg se našao sam u kaznenom prostoru, no promašuje okvir gola. U 57. minuti pomoćni sudac digao je zastavicu te signalizirao dvojbeno zaleđe Cavanija koji bi, da nije suđeno, sasvim sigurno namjestio zicer jednom od suigrača. Pokušao je odmah nakon toga i francuski napadač u gostujućim redovima, no neuspješno.

Napoli je svim silama pokušavao doći do gostujuće mreže, ali Gargano i Campagnaro su zaustavljeni dok je Marchetti sjajno obranio udarac glavom Cavanija u 85. minuti. Posljednju priliku imao je Lavezzi čiji je udarac Lazijev vratar fantastično "izvukao" iz male mrežice.

Domaći su ovim remijem došli na 15 bodova dok je Lazio preuzeo vrh Serie A, no s utakmicom više od Udinesea.