Newcastle izdržao opsadu na Old Traffordu

Ante Zovko • subota, 26.11.2011.

U 13. kolu Premier lige Manchester United opet je ispustio bodove. Newcastle se hrabro postavio i u završnici izdržao sve nalete Crvenih vragova odnijevši vrijedan bod. Chelsea nije imao problema protiv Wolverhamptona, a Tottenham je u završnici došao do uvjerljivog slavlja kod West Browmich Albiona.

Manchester United ispustio je nova dva boda, i to na Old Traffordu. Newcastle je junački izdržao opsadu svojeg gola u posljednjih dvadesetak minuta, a na ruku mu je išla i sumnjiva sudačka odluka o jedanaestercu iz kojeg je izjednačio. Crvenim vragovima sada preostaje sutra navijati za Liverpool koji će dočekati vodeći Manchester City.

Newcastle je u prvom dijelu stvorio prilika koliko i Manchester te pokazao zašto drži poziciju koju drži. Međutim, napadači obje momčadi nisu se proslavili. Dembe Ba i Ryan Taylor prijetili su na početku Davidu de Gei, a najveće prilike za domaće propustio je Javier Hernandez, i to onakve kakve obično iskorištava.

Meksikanac se iskupio ni kriv ni dužan. U 49. minuti Wayne Rooney iz slobodnog je udarca pogodio živi zid, drugi pokušaj "dolelujao" je do Hernandezova lica, lopta se odbila u mrežu, a gol je pripisan baš njemu. United je pritisnuo s namjerom postizanja drugog gola, ali opet su se počeli nizati promašaji. Rooney je u 53. glavom prebacio gol u situaciji u kojoj je mogao birati u koji će kut poslati loptu.

No, ni Newcastle se nije dao, nastavio je u istom stilu bez obzira na primljeni gol. Isplatilo se to Svrakama u 61. minuti kad je pomoćni sudac sugerirao najstrožu kaznu zbog upitnog kontakta Rija Ferdinanda i Hatema Ben Arfe kad je stoper Manchestera išao na loptu. Ba je s lakoćom prevario De Geu. Izjednačenje kao da je "podbolo" Crvene vragove koji su svakih nekoliko minuta stvarali izrazite prilike. Rooney je prebacio gol, Nanijevi udarci blokirani dvaput, u 79. minuti Jonas dobiva drugi žuti karton, Krul brani gotovo nemoguće, Rooneyjev snažni udarac glavom iz blizine.

Pokušao je i Evra udarcem iz daljine, ali Krul je nesavladiv. U 86. Young pogađa stativu, minutu poslije Perch izbacuje s gol-linije, Macheda gađa pored stative, Steven Taylor u letu blokira pokušaj Younga. Hernandez je u četvrtoj minuti sudačke nadoknade uspio postići pogodak na Giggsovu asistenciju, ali je poništen zbog zaleđa. Domaći su na kraju okružili suca, ali nisu mogli ništa promijeniti dok su gosti slavili izdržavši pravu opsadu svojeg gola.

Nakon dva uzastopna kiksa, protiv Liverpoola u prvenstvu prošlog tjedna, te u Ligi prvaka protiv Bayera, Chelsea je odgovorio kritičarima goropadnom predstavom protiv Wolverhamptona i pobjedom 3:0 koja je mogla biti barem dvostruko veća.

Bluesi su ušli u susret s jasnom namjerom što bržeg rješavanja pitanja pobjednika i u prvih desetak minuta stvorili četiri izgledne prilike. Jednu je iskoristio John Terry najviše skočivši nakon kornera Juana Mate. Pritisak na goste je bio nepopustljiv i nakon pola sata vodstvo je udvostručeno. Opet je Mata odradio glavninu posla, riješio se Elokobija na boku, a Daniel Sturridge potvrđuje sjajnu formu riješivši se svog čuvara i pogodivši mrežu Waynea Hennesseyja.

Goropadni Londončani praktički su riješili sve dvojbe do poluvremena. U 45. minuti Ashley Cole odigrao je ulogu asistenta, a Mata volejom postiže treći pogodak. Lopta je odsjela u rašljama nemoćnog vratara Wolverhamptona.

Tottenham je produžio niz odličnih rezultata zaigravši bez hrvatskih reprezentativaca. Osim ozlijeđenog Nike Kranjčara, u zapisniku u pobjedi 3:1 kod West Bromwich Albiona nije bilo ni Luke Modrića ni Vedrana Ćorluke.

Spursi su se našli u zaostatku dijelom zbog slabe reakcije svoje obrane koja u desetoj minuti nije pokrila strijelca Mulumbua. Poravnanje je stiglo u 25. minuti nakon što je Aaron Lennon izborio jedanaesterac. Prvi udarac s bijee točke Emmanuela Adebayora prvo je obranio Ben Foster, a umalo i drugi nakon odbijanja lopte.

Odluka o pobjedniku pala je u završnici susreta. Adebayor je u 81. minuti loptom uposlio Jermainea Defoea koji ne promašuje s ruba šesnaesterca. U trećoj minuti sudačke nadoknade Bale je sve pripremio Adebayoru za njegov novi pogodak.

Bolton Ivana Klasnića doživio je domaći 2:0 poraz od Evertona nakon što je početkom susreta ostao s igračem manje, ali je zadržao 18. poziciju. Hrvatski je reprezentativac promašio dvije odlične prilike, jednu početkom susreta kad je izašao sam na Tima Howarda, a drugu nakon primljenog gola Boltona, kad je američki vratar spasio goste nogama.

Problem za Bolton nastao je već u 18. minuti kad je Wheater zaradio izravno isključenje zbog starta s dvije dignute noge. Coyleova momčad odolijevala je do 48. kad je Fellaini doveo Everton u vodstvo, a posao je dovršio Vellios u 77. minuti.

Zahvaljujući pogotku pričuve Granta Holta Norwich City skočio je na devetu poziciju pobjedom 2:1 protiv Queens Park Rangersa. Kanarinci su vodili od 14. minute pogotkom Martina, a u 60. je gostima nadu vratio Luke Young. "Fenjeraš" Wigan preskočio je Blackburn pobjedom 2:1 u Sunderlandu. Veliko slavlje gosti su osigurali u drugoj minuti sudačke nadoknade kad je Di Santo pogodio praznu mrežu nakon nespretnog dodavanja u domaćoj obrani. Sunderland je vodio od osme minute golom Larssona, a u 44. je s bijele točke izjednačio Gomez.

• Obrisan korisnik27.11.2011. u 22:00
    Ček, ti stvarno misliš da ekipa koja u svojim redovima ima igrače poput Evre,Vidića,Ferdinanda,Nannia,Jonesa,Younga,Chicharita, Roonya,Giggsa i koju trenira jedna trenerska veličina kao što je Sir Alex Ferguson " prosječna ekipa"?
  • Obrisan korisnik27.11.2011. u 10:52
    Come on Chelsea :=)
  • Obrisan korisnik27.11.2011. u 01:36
    Tocno je da manchester ne blista u zadnje vrijeme i da ne igraju leprsavo ko na pocetku sezone ali svejedno su zasluzili dobiti ovu utakmicu i jedini razlog zasto nisu je greska suca. Evo i sazetaka utakmice: http://www.youtube.com/watch?v=NHbGSWNg9aQ&feature=player_embedded#! moze se vidjeti... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik26.11.2011. u 22:57
    Ovo bi i za jadranku kosor bilo previse zaista Kako mozes to reci ??? Ja pacijenta uopce ne citam jer mi se ne sviđa njegov nacin pisanja koji je nista vise nego prekopiran,samo ti to ne znas ali dobro !!! Citam kolumne koje me zanimaju i od novinara koji pisu objektivno,nikako subjektivno bez... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik26.11.2011. u 22:47
    Pa trener Newcastlea je indirektno rekao da nije bio penal. Ili je možda i on navijač Manchestera pa je "subjektivan".