Cibonina pobjeda olakšanja

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • nedjelja, 27.11.2011.

Košarkaši Cibone ubilježili su vrlo vrijednu pobjedu u devetom kolu ABA lige. Pod vodstvom privremenog trenera Danijela Lutza i privremenog pomoćnika Nikše Prkačina, Cibosi su u Domu Dražena Petrovića nadjačali Union Olimpiju, slovenskog euroligaša, čime su prekinuli niz od tri poraza i "kupili" malo mira u očekivanju nasljednika Josipa Vrankovića...

Dva dana nakon što je Josip Vranković napustio klupu, koju je potom preuzeo njegov dotadašnji pomoćnik Danijel Lutz, Cibona se vratila na uspješnije staze poslije tri uzastopna poraza, protiv Gravelinesa i jeruzalemskog Hapoela u Eurokupu i podgoričke Budućnosti u prošlom kolu regionalne lige.

U usporedbi s ta tri protivnika, Union Olimpija nije bila ništa manje zvučan ili kvalitetan, barem kada pogledate sastav koji Ljubljančani imaju, ali ove nedjelje Cibosi su reagirali puno bolje nego u ranijim porazima. Za nagradu, gosti iz Slovenije su iz Zagreba otišli s porazom s 81:70.

Sa sadašnjim tandemom na klupi, Lutzom i Nikšom Prkačinom, Cibona će otputovati u Doneck, gdje ih čeka novi nastup u Eurokupu, u kojem su na 0-2 nakon prva dva kola. Kako je potvrdio privremeni trener Vukova, iz kluba su mu poručili da će poslije toga momčad preuzeti trajnije rješenje na klupi, a uoči idućeg kola regionalne lige protiv Cedevite, vodstvo Cibosa nada se da će uspjeti potvrditi i predstaviti Jasmina Repešu, koji je prvi izbor.

U početnim minutama ogleda s Ljubljančanima, Cibonu je vukao Andrija Žižić, koji je do polovice prve dionice ubilježio devet poena i držao prednost na strani domaće momčadi, najviše s 9:4 u četvrtoj minuti. Domaće su u priključku držali Dino Murič i Ratko Varda, s kojim se Žižić prilično mučio u obrani, zaradivši drugu osobnu na ulasku u drugi dio početne četvrtine. Gosti iz Ljubljane su u osmoj minuti stigli i do svojeg prvog vodstva, s dva pogođena slobodna bacanja Bena Woodsidea za 14:13.

Ipak, s dobrom reakcijom Kusa koji je ovog puta krenuo kao startni razigravač, a zatim i Sutona odmah po ulasku na parket, Cibona nije dala gostima da im odmaknu dalje od tih +1. U završnici četvrtine, domaćima je pomogao i drugi Olimpijin organizator igre Aleksandar Ćapin, koji je s dva promašena slobodna bacanja, a zatim i ne previše pametnim prekršajem na Kusu tri sekunde do kraja prve dionice, kada su Ljubljančani već bili u bonusu, otvorio vrata da Kus s dva ubačena slobodna odvede Cibose do 21:16 nakon prvih deset minuta.

Druga dionica donijela je prvi pravi rezultatski bijeg Vukova. Nakon što je Bertans sedam minuta do poluvremena približio Ljubljančane na minus od 26:23, domaća momčad nije primila poen tri i pol minute, a uz vodeću Barbourovu ulogu na drugom kraju parketa, Cibosi su to kapitalizirali serijom od 11:0 za odmak na 37:23 četiri minute do kraja druge četvrtine.

U nastavku, Ljubljančani su uzvratili svojom serijom od 7:0 za smanjenje na 37:30, ali srećom za Cibonu, kraj prvog poluvremena ponovno je otišao na njihovu stranu. Barbour je upotpunio vlastito odlično razdoblje tricom za 40:30, a Kus nešto više od minute do kraja četvrtine povisio na 42:30, koliko je stajalo na semaforu i pri odlasku na 15-minutni predah.

Treća dionica donijela je nekoliko približavanja gostujuće momčadi, najviše do sedam poena zaostatka, ali s dobrim napadačkim razdobljem Marina Rozića u prvom, a Barboura u drugom dijelu te četvrtine, Cibosi su nakon 30 minuta ipak mogli biti zadovoljni, s vodstvom od 63:51. No, posljednja četvrtina donijela je veće probleme.

Igrači Union Olimpije postali su nešto agresivniji u obrani, a domaća momčad se u tom periodu nije najbolje snašla na taj pojačani pritisak. S Ciboninim zastojem u napadu i tricaškom serijom Sasua Salina na drugom kraju parketa, s tri dalekometna ubačaja finskog košarkaša, Ljubljančani su prvo uhvatili priključak, a zatim i poravnali, polaganjem Deona Thompsona za 68:68 nešto manje od tri minute do kraja.

U razdoblju kada su se gosti vraćali, inače raspoloženi Antwain Barbour imao je nekoliko lošijih minuta na oba kraja terena, ali kada je postalo gusto, ponovno je ušao u pozitivnu seriju, prvo tricom za 71:68, a potom s dva ubačena slobodna za domaćih +5 dvije minute do kraja. Nakon tih 5:0, Ljubljančani su se našli "na konopcima", a Cibosi su ih dotukli u posljednjoj minuti, zaključivši utakmicu serijom od 8:0 za završnih 11 razlike - koje je zakucavanjem u kontri postavio upravo Barbour.

Cibonino američko krilo se ove nedjelje istaknulo s 24 poena i tri asistencije, a glavni minus bilo mu je čak sedam izgubljenih lopti. Kus je dodao 16 poena, a Žižić 13 poena i šest skokova.

Goste je sa 16 poena vodio Ratko Varda, dok su prvi u pratnji bili Woodside s 14 i Salin s 12 poena. Hrvatski reprezentativac Damir Markota, kapetan Ljubljančana u odsustvu ozlijeđenog iskusnog Gorana Jagodnika, ubilježio je devet poena, sedam skokova i šest asistencija za 35 minuta u igri.

• Obrisan korisnik28.11.2011. u 10:21
    tko je ono prije par dana pisao ovdje, da nije pametno sada dati otkaz vrankoviću? @cepi, jesi to ti pisao? izgleda da si bio u krivu. čak je i jedan totalno mladi i 'zelen' trener, razotkrio svo neznanje ĐOUKa i pokazao da je taj klaun dobio otkaz prekasno, a ne prerano! u samo 2 dana lutz je... [više na forumu]
  • vlacng28.11.2011. u 00:26
    Kad obrana izgleda na nesto odmah se nekakvi rezultati i pokazu
    vlacng
  • Obrisan korisnik27.11.2011. u 21:33
    otisa klaun-dodose pobjede...i to protiv euroligasa odma,sta nisi jokovski ranije otisa ca????
  • Obrisan korisnik27.11.2011. u 20:05