Damir Žbulj • subota, 10.12.2011.

Odigrano je i pet subotnjih susreta 16. kola njemačke nogometne Bundeslige. Wolfsburg, u kojemu je od hrvatskih igrača priliku dobio samo Mario Mandžukić, teško je stradao na gostovanju kod Werdera. Iličević i Petrić odigrali su bez pobjednika kod Mainza, dok je Jajalo asistencijom sudjelovao u uvjerljivoj pobjedi Kölna.

Werder je Wolfsburg dočekao oslabljen neigranjem Marina Hunta, Ekicija, a gosti su bili bez Lakića i Hitzlspergera, no teško da se mogla očekivati ovako uvjerljiva pobjeda bremenskog sastava.

Trener Magath najavio je svojim igračima uskratu Božićnih blagdana ako ne ostvare pozitivne rezultate u prosincu pa izgleda kako će Wolfsburgovi nogometaši morati vrijeme praznika provesti u dodatnom treningu. Prvih 15-ak minuta utakmice protekla je u čvrstoj igri na obje strane terena, bez konkretnih prigoda, a iz prve prave opasne situacije poveli su domaći nogometaši. Na ubačaj u kazneni prostor dobro je reagirao Pizarro, vratar Benaglio odbija loptu, ali samo do Sokratisa, koji ju spretno posprema u mrežu.

Gosti su bili potpuno bezopasni u ostatku prvog poluvremena, Werder je trebao povesti 2:0 u 39. minuti, a za Wolfsburg je tek Mandžukić bio opasan pet minuta prije odlaska na odmor, no, njegov je pokušaj završio samo u vanjskom dijelu mreže. U,mjesto kasnog izjednačenja, gosti su ipak s dva pogotka u mreži otišli na odmor. Ubacivanje sa strane odlično koristi Pizarro, obrana loše reagira, a napadač domaćih iz blizine šalje loptu u mrežu.

U nastavku utakmice još dva pogotka su završila u mreži Benaglia. Samo deset minuta igre u drugom poluvremenu bilo je dovoljno da Werder postigne i treći pogodak, Rosenberg je bio egzekutor, prizemnim udarcem s desetak metara.

Nakon sat vremena igre na teren je umjesto strijelca Sokratisa ušao Arnautović, koji je u 71. minuti postigao i četvrti pogodak za Werder. Četiri minute prije kraja počasni pogodak postigao je Schäfer, udarcem s 20-ak metara.

Köln se na svom travnjaku također lako obračunao s gostima iz Freiburga. Kod domaćina se povremeni hrvatski reprezentativac Mato Jajalo ustalio u početnom sastavu pa je tako i ovaj dvoboj započeo od prve minute. Nisu gosti bili bezopasni u početnim minutama utakmice, ali prva lopta završila je ipak iza leđa njihova vratara. Brza kontra Podolskog, Peszka i Clemensa završila je pogotkom u 19. minuti utakmice za 1:0 Kölna.

I domaći i gosti imali su prilike za postizanje pogodaka do odlaska na odmor, no, rezultat je na poluvremenu ostao onaj iz 19. minute. U drugih 45 minuta gosti su krenuli još ofenzivnije, ali jedino što su dobili bio je novi pogodak u njihovoj mreži. Pogrešku Freiburga kaznio je u 60. minuti dvojac Peszko - Podolski, koji je i bio strijelac, udarcem s 15-ak metara.

Samo šest minuta kasnije, atraktivno, direktno iz kornera, lotu je u mrežu poslao ponovno Clemens, svladavši Baumanna na rijetko viđen način. Na konačnih 4:0 postavio je svojim drugim pogotkom Podolski, koji je odlično iskoristio posrtaj (asistenciju) Jajala te s pet metara neobranjivo poslao loptu u mrežu.

Köln je ovom pobjedom i dalje u zlatnoj sredini bundesligaškog poretka, a idućeg vikenda očekuje ih gostovanje u Münchenu kod Bayerna. Freiburg je nakon ovog potopa, potonuo na samo dno poretka njemačkog nogometnog prvenstva, a niti malo ih ne raduje dvoboj idućeg kola kada će ugostiti aktualne prvake dortmundsku Borussiju.

Bez fantastičnog Reusa Borussia iz Mönchengladbacha propustila je pobjedom kod davljenika Augsburga zasjesti, barem privremeno, na vrh prvenstvene ljestvice. Pritisak dobrog rezultata ipak je 'ukočio' Borussijine igrače, nisu na pravi način pristupili dvoboju s Augsburgom, koji je znalački iskoristio slabije izdanje svog današnjeg protivnika.

Prvih 45 minuta proteklo je u žestokoj borbi, domaćin je propustio veliku priliku za vodstvo preko Wermera, ali na odmor se otišlo bez promjene početnog rezultata. No, već početkom nastavka, u 51. minuti, Augsburg stiže do vodstva. Callsen-Bracker, bivši igrač Borussije, upisao se u listu strijelaca, iz slobodnog udarca, uz malu pomoć protivničkog bloka, koji je lopti promijenio smjer.

Gosti su tek u posljednjih 15-ak minuta bacili sve u karte u napad, ali nije im se to do kraja dvoboja isplatilo, propustili su nekoliko prilika, ali poraz nisu uspjeli izbjeći.

Nürnberg je na domaćem terenu doživio neugodan poraz od Hoffenheima. Borbena i na trenutke prežestoka utakmica, gdje je već u prvih 40-ak minuta podijeljeno čak pet žutih kartona, nije mogla završiti bez isključenja, a do kraja dvoboja dodijeljena su id dva crvena kartona. No, pogodak su prvi postigli gosti iz Hoffenheima. Ibišević je odlično reagirao na ubačaj Johnsona te glavom u 39. minuti spretno proslijedio loptu u mrežu.

Domaćin je pred sam istek prvih 45 minuta ostao s desetoricom na travnjaku. Izravni crveni karton dobio je Chandler, a zbog udaranja Salihovića. Brojčanu prednost u nastavku utakmice gosti su iskoristili već u 51. minuti. Ponovno su glavne uloge imali Johnson i Ibišević, a bosanskohercegovački reprezentativac zabio je i drugi pogodak na dvoboju. Nisu niti gosti dočekali kompletni posljednji sučev zvižduk, u sudačkoj nadoknadi isključen je Compper, ali to nije više imalo utjecaja na konačni rezultat ove utakmice.

Mainz i HSV odigrali su susret bez pogodaka te je na kraju svakoj ekipi pripao po bod. Kod gostiju od prve minute zaigrao je Iličević, dok je nakon duge pauze zbog ozljede Mladen Petrić dvoboj ipak započeo na klupi. Petrić je u igru ušao u 68. minuti, Iličević je igrao do 84. Opasni su bili i jedan i drugi, prijetili iz slobodnih udaraca, iz kombinacija sa suigračima, ali nisu uspjeli poslati loptu u protivničku mrežu.

HSV i Mainz podjelom bodova ostali su na ugodnih nekoliko bodova prednosti ispred opasne zone, a u idućem kolu Mainz gostuje u Mönchengladbachu, dok je HSV domaćin Augsburgu.