Nagy i Barca slomili Atletico de Madrid

Zvonka Keliš • nedjelja, 11.12.2011.

U 13. kolu španjolskog rukometnog prvenstva, pomalo u sjeni nogometnog derbija, odigran je i onaj rukometni. Atletico de Madrid je, naime, na domaćem terenu poražen od aktualnog prvaka Španjolske, Barcelone. Ademar Leon je, pak, bio bolji od Granollersa, Anaitasuna od Antequere, a Naturhouse La Rioja od Academije Octavio. Domaći poraz pretrpjela je i momčad Torrevieje koju je svladala Cuenca. U susretima Guadalajare i Valladolida te Alser Puerto Sagunta i Huesce na koncu nije bilo pobjednika.

Atletico de Madrid - Barcelona Intersport 23:25 (10:11)

Palača Vistalegre ponovno je bila domaćin velikog derbija prvaka i viceprvaka Španjolske, no ovoga puta boljom se pokazala gostujuća momčad. Susret je krenuo izjednačeno sve do minimalnog vodstva domaćina 4:3, naime, nakon toga Barca serijom 5-0 odlazi na +4 (8:4) te domaća momčad mora sustizati rezultat. Do odlaska na odmor domaći rukometaši uspijevaju se približiti gostima na tek gol zaostatka (11:10).

Na samom startu drugog dijela Atletico izjednačuje na 11:11 nakon čega je uslijedila napeta igra gol za gol. Nakon 20:20 u 49. minuti Barca radi novu seriju, ovog puta od tri pogodaka, Atletico uzvraća svojom 3-0 serijom za 23:23, a Laszlo Nagy stavlja točku na i te s dva pogotka u posljednje dvije minute osigurava konačnu pobjedu Barcelone 25:23. Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Nagy s osam postignutih pogodaka, dok je najbolji kod Atletico de Madrida bio Julen Aguinagalde s pet golova.

Reale Ademar Leon - Fraikin Granollers 30:27 (17:14)

U Leon je, u sklopu 13. kola Asobala, stigla momčad Granollersa koja se potom kući vratila s porazom i bez bodova. Izjednačeno je bilo na samom startu susreta te su se obje momčadi izmjenjivale u minimalnom vodstvu. Međutim, u posljednjih desetak minuta prvoga dijela domaća momčad ulazi s dvije serije, od po dva i tri pogotka, te se odvaja na 15:11, dok nakon prvih 30 minuta ima vodstvo 17:14.

Domaći rukometaši u prvim minutama nastavka novom serijom odlaze na uvjerljivih +6 (21:15) nakon čega rukometaši Granollersa moraju sustizati rezultat, a Ademar mora tek čuvati svoje vodstvo. Gostujući rukometaši u 48. minuti stižu na tek dva gola zaostatka (25:23), no više od toga ne uspijevaju i Ademar Leon uzima pobjedu 30:27 i nova dva boda. Odličan je u redovima Ademar Leona bio Antonio Garcia Robledo sa sedam postignutih pogodaka, Venio Losert na golu je sakupio 18 obrana, dok se kod Granollersa istaknuo Aidenas Malasinskas također sa sedam golova.

Helvetia Anaitasuna - Antequera 27:26 (12:9)

Momčad Anaitasune u 13. je kolu na domaćem terenu stigla do minimalne pobjede nad Antequerom. U susret su bolje krenuli gosti koji su poveli 6:5, no domaćin odmah uzvraća i preokreće rezultat u svoju korist (7:6). Do kraja prvog poluvremena domaća momčad stiže do prednosti od tri pogotka (12:9).

Prve minute nastavka donijele su mini seriju domaćih rukometaša koji odlaze na +4 (14:10), međutim, gostujuća se momčad polako približava te sredinom drugog dijela izjednačuje na 19:19. U igri gol za gol, koja je uslijedila, boljom se pokazala momčad Anaitasune koja na kraju slavi 27:26. U pobjedu svoje momčadi Rolandas Bernatonis ugradio je osam pogodaka, dok je Juan Ignacio Soto Sancho za Antequeru zabio sedam golova.

Naturhouse La Rioja - Academia Octavio 31:28 (19:15)

Rukometaši Academije Octavio, u sklopu 13. kola Asobala, stigli su u goste Naturhouse La Rioji, no u Logronu su poraženi 31:28. Susret je bolje otvorio domaćin koji do sredine prvog dijela vodi 9:5, a potom 11:7. Domaća momčad stečenu prednost više nije ispuštala u prvom poluvremenu te se na odmor odlazi s vodstvom La Rioje 19:15.

Potpuni preokret događa se u prvih deset minuta nastavka kada se gosti bude te serijom 7-0 stižu do vodstva 22:20, no domaći se rukometaši ne predaju, uzvraćaju svojom serijom, od pet pogodaka, kojom se ponovno vraćaju u vodstvo (26:23). Na koncu napeto biva do samog kraja no boljom se ipak pokazuje momčad Naturhousea s 31:28. Najbolji su u redovima Natuhouse La Rioje bili Ruben Garabaya i Pedro Rodriguez sa po pet pogodaka, dok su Pablo Cacheda i Victor Frade u poraz svoje momčadi ugradili također po pet golova.

Torrevieja - Ciudad Encantada 23:25 (13:15)

Momčad Cuence u Torrevieji je, pred 450 gledatelja, svladala domaćina 25:23 te je tako uzela dva prvenstvena boda. Napeto je i izjednačeno bilo u prvom dijelu susreta (6:6, 9:9) da bi do male prednosti gosti ipak stigli u samoj završnici prvog poluvremena. Nakon 13:13 u 28. minuti Cibulskis i Inestrona odvode gostujuću momčad do vodstva 15:13.

Gostujući rukometaši vode i u nastavku (17:15, 20:18), no domaća im momčad stalno puše za vrat. Naposljetku, rukometaši Torrevieje ne uspijevaju preokrenuti rezultat i Cuenca slavi 25:23. Ciudad Encantadu do pobjede je predvodio Jorge Luis Pavan s osam pogodaka, dok je David Cuartero za Torrevieju zabio šest golova.

Quabit Guadalajara - Cuatro Rayas Valladolid 31:31 (13:20)

Pred tisuću gledatelja u Guadalajari gosti su imali veliku prednost i gotovo sigurnu pobjedu, no na koncu susret završava bez pobjednika i s podjelom bodova. Povela je gostujuća momčad odmah na startu (9:4) te je postepeno samo povećava svoju prednost. Na odmor se tako dolazi s +7 za Valladolid (20:13).

Međutim, domaćin u nastavku polako, ali sigurno sustiže prednost gostujućih rukometaša (25:20, 28:26). U napetoj završnici domaća momčad stiže i do serije 4-0 te konačno izjednačenja 31:31. Eduardo Reig Guillen postigao je pet pogodaka za domaćina, Alen Blažević se četiri puta upisao u strijelce, dok je najbolji kod Valladolida bio Angel Romero sa sedam golova, a Tin Tokić nije zabio nijedan gol.

Alser Puerto Sagunto - Huesca 27:27 (13:10)

Momčad Huesce, u sklopu 13. kola Asobala, stigla je u goste Alser Puerto Saguntu, no susret je na koncu završio bez pobjednika. Izjednačeno je u susretu bilo sve do 18. minute i 8:8, no domaćin potom serijom od četiri pogotka odlazi na 12:8. Na kraju prvog dijela domaća momčad ima vodstvo 13:10.

Nastavak je na strani Huesce odlično otvorio Miloš Pešić s pet postignutih pogodaka čime je svoju momčad doveo na tek gol zaostatka (16:15). Minimalnu prednost domaći rukometaši čuvaju sve do same završnice u kojoj se ponovno ističe Pešić pogotkom za izjednačenje 27:27. Najbolji kod Alser Puerto Sagunto bio je Alfredo Sorrentino s devet postignutih pogodaka, dok je Pešić za Huescu također postigao devet golova.

U 13. kolu preostao je tek jedan susret, naime, u nedjelju će snage odmjeriti rukometaši Aragona i San Antonija.