Bundesliga, 17. kolo, 16.12.2011, 20:30 h
Bayern 3:0 Köln
Köln

Bayern i s desetoricom bolji od Kölna

Damir Žbulj • petak, 16.12.2011.

Na otvaranju 17. kola njemačke nogometne Bundeslige Bayern je na Allianz Areni ugostio Köln. Makar je domaćin gotovo sat vremena igrao bez isključenog Francuza Riberyja, bez imalo problema obračunao se sa svojim protivnikom i tako u samoj završnici prvog dijela sezone osigurao naslov jesenskog prvaka Bundeslige. U bavarskim redovima Olić je odigrao posljednjih 12-ak minuta, dok je Jajalo u dresu Kölna odradio čitav susret.

Bayern je, nakon pobjede u prošlom kolu na gostovanju kod Stuttgarta, s vodeće pozicije dočekao Köln u 17. kolu njemačke nogometne Bundeslige. Pozitivnim rezultatom (pobjeda ili neodlučeno) mogli su osigurati naslov 'jesenskog prvaka' te su od prve minute krenuli ofenzivno prama vratima protivnika kako bi što ranije stigli do pogotka.

Heynckes je i dalje bez usluga Schweinsteigera, napadačku osovinu domaćina od prve minute činili su i Robben - Ribery, ali i Gomez - Müller, dok je hrvatski reprezentativni dvojac Pranjić - Olić ponovno svoju priliku čekao s klupe.

Gosti su u München stigli s utakmicom više u nogama u posljednjih tjedan dana. Köln je u utorak odradio odgođeni susret 13. kola s Mainzom, odigrali su 1:1 čime su ostali samo na jednoj pobjedi u posljednjih pet odigranih susreta. Trener Solbakken i dalje ima maksimalno povjerenje u Jajala koji je i dalje neizostavan član početne jedanaestorice Kölna.

Pritisak Bavaraca trajao je početnih 15-ak minuta, a tada su gosti polako uspostavili ravnotežu na travnjaku. U tom vremenu opasan je bio Francuz Ribery nakon udarca s 20-ak metara, kojeg je Rensing vršcima prstiju odbio u korner te Gomez, najbolji topnik lige, koji je glavom u 14. minuti iz dobre pozicije pucao pored gola.

Köln je u prvih pola sata pokušavao iz protunapada ugroziti vrata Neuera, ali nedostajalo im je često ono završno dodavanje kojim bi stvorili konkretnu opasnost. Na njihovu žalost već su u 14. minuti ostali bez ozlijeđenog Brečka, pouzdanog Slovenca u obrani, kojeg je na travnjaku zamijenio Makino.

Iako bez pravih prilika na travnjaku, atmosferu su 'zakuhali' Ribery i Sereno. Nakon jednog bezazlenog dvoboja u kaznenom prostoru gostiju u 33. minuti utakmice, ničim izazvan, Francuz je nasrnuo na Kölnova igrača. Sudac je prvotno obojici podijelio samo žute kartone, ali Ribery je nastavio s obračunom te je ipak zasluženo dobio i drugi žuti te crveni i isključujući karton. Bayern je bez obzira na igrača manje na travnjaku dominirao u ostatku prvog poluvremena, ali na odmor se ipak odlazi bez pogodaka u mrežama klubova.

Iako s desetoricom Bayern je već u samom početku nastavka utakmice stigao do rezultatske prednosti. Igrači Kölna neoprezno su izgubili loptu na sredini terena, Müller se sjurio prema kaznenom prostoru, nesebično asistirao slobodnom Gomezu, koji postiže svoj 16 pogodak ove sezone. Gosti su u 56. minuti uspjeli zaprijetiti tek iz kornera, glavni akter prilike bio je Jajalo, ali lopta se na petercu od njega odbija ravno u naručje Neuera.

Kako se pogodak postiže iz gužve nakon kornera demonstrirao je bavarski sastav u 63. minuti utakmice. Ubacio je s lijeve strane Kroos, lopta je prošla kroz mnoštvo igrača na petercu, stigla do druge vratnice, gdje ju spremni Alaba odlučno šalje u mrežu. Mladi Austrijanac Alaba tek je desetak minuta prije postignutog pogotka ušao u igru umjesto asistenta prvog gola Müllera.

Ivica Olić u igru je ušao u 78. minuti umjesto Gomeza, a nakon akcije koju je hrvatski reprezentativac pokrenuo u 89. minuti lopta je stigla do Kroosa, koji jako lijepim udarcem vara obranu gostiju i postiže treći pogodak domaćeg sastava, za konačnih i uvjerljivih 3:0.

Bayern je novom, sigurnom i apsolutno zasluženom pobjedom, makar je sat vremena bio s desetoricom na travnjaku, osvojio 37. ovosezonski bod. Čime je pred zimsku pauzu ostvario nedostižnu prednost pred prvim pratiteljima i tako osigurao naslov jesenskog prvaka, ali i sretne božićne i novogodišnje blagdane. Köln će proljeće dočekati u sredini ljestvice, a nastavak bundesligaške sezone, nakon subotnjih i nedjeljnih utakmica 17. kola, očekuje nas 20. siječnja 2012. godine.