Pobjeda Borussije, nova ozljeda Reusa

Damir Žbulj • nedjelja, 18.12.2011.

Odigrana su posljednja dva susreta 17. kola, ali i jesenske polusezone u njemačkoj nogometnoj Bundesligi. Kaiserslautern i Hannover podijelili su bodove, dok je Borussia u Mönchengladbachu minimalno porazila Mainz i tako zadržala priključak s vrhom poretka.

Kaiserslautern, ali i Hannover nastavili su svoj niz utakmica bez pobjeda. Obje ekipe su prije međusobnog dvoboja čak pet susreta bez slavlja, a neodlučenim ishodom niti jedni niti drugi nisu si uljepšali Božićne i novogodišnje blagdane.

Kaiserslautern je bodom osvojenim u prošlom kolu na gostovanju kod aktualnih prvaka dortmundske Borussije najavio povratak u bolju formu, ali u dvoboju 17. kola nisu uspjeli na svom travnjaku slomiti otpor neugodnog Hannovera.

Gosti su pod vodstvom trenera Mirka Slomke prije tri dana u Europskoj ligi pobjedom nad ukrajinskom Vorsklom potvrdili prolazak u iduću fazu natjecanja, gdje ih očekuje Club Brugge. Hannover je bolje otvorio susret, a do vodstva su stigli nakon samo 13. minuta igre. Dugačku loptu Chaheda i pogreške domaćeg obrambenog igrača Abela, najbolje se snalazi norveški internacionalac Abdellaoue, koji je spretno poslao lotu u mrežu.

Domaćin se od šoka oporavljao čitavo poluvrijeme, a u narednih pola sata, prividnu dominaciju, ali i inicijativu nisu uspjeli pretvoriti u izjednačujući pogodak. Gosti us nakon sretnog pogotka zatvorili sve prilaze svojim vratima te organizirano čuvali stečenu prednost.

U nastavku utakmice domaći trener Kurz pokušao je izmjenama napraviti pozitivan utjecaj na svoj sastav, što se kasnije ispostavilo i ključnim potezom. Nemec, koji je ušao na poluvremenu, u 68. minuti utakmice uspio je poravnati rezultata na 1:1. Sahan je ispremiješao obranu gostiju na lijevoj strani terena, povratnom loptom pronašao Nemeca, koji odmjerenim udarcem s 15-ak metara vara suparničkog vratara i izjednačuje rezultat.

Domaći nogometaši imali su inicijativu sve do završnice utakmice, prilike su propustili i Fortounis i Shechter i Sahan, ali nije bilo promjene rezultata. Kaiserslauternov Shechter uspio je jedino tri minute prije kraja, zbog sukoba i nasrtaja na Schmiedebacha zaraditi izravan crveni karton, ali do pobjede, koju su možda prema prikazanoj igri i zaslužili, nisu uspjeli stići.

Kaiserslautern još prije zimske pauze u srijedu očekuje dvoboj njemačkog Kupa s Herthom u Berlinu, dok u nastavku sezone 20. siječnja borbu za opstanak nastavljaju kod Werdera. Hannover će na zasluženi odmor sa sedme pozicije na ljestvici, dok ih u prvom bundesligaškom dvoboju iduće godine očekuje Hoffenheim.

Borussia je u Mönchengladbachu dočekala Mainz, nadajući se kako bi pobjedom zaokružila fantastični prvi dio sezone, koji ih je i dove pri sam vrh bundesligaškog poretka.

Domaćim nogometašima se nakon pauze zbog ozljede vratio i Marco Reus, njihov ponajbolji igrač, što se odmah vidjelo u igri Borussije. Već je u petom minuti upravo Reus sudjelovao u akciji za gol, odlično je asistirao za Herrmanna, koji je provukao loptu ispod gostujućeg vratara. U nastavku poluvremena, bez obzira na pokušaje s obje strane terena, rezultat se više nije mijenjao pa se na odmor otišlo minimalnim vodstvom domaćina.

U drugom poluvremenu Borussia se koncentrirala na čuvanje vlastite mreže. Uspješno su zaustavljali sve pokušaje Mainza, prijetili su suparniku iz kontranapada, no, na kraju su mogli biti zadovoljni što su upisali minimalnu, ali izuzetno važno pobjedu. trenera Borussije Favrea jedino može zabrinuti nova ozljeda Reusa, koji je zbog problema s koljenom u samoj završnici utakmice morao napustiti travnjak.

Sastav iz Mönchengladbacha odigrao je odličnu polusezonu, osvojili su 33 boda, četiri manje od vodećeg Bayerna, i tako zauzeli četvrtu poziciju. Mainz, s druge strane, ne može biti zadovoljan, jer su s 18 bodova vrlo blizu opasne zone te ih očekuje neizvjesna 2012. godina i vjerojatna borba za opstanak.

Obje ekipe još u srijedu očekuju obveze u osmini finala njemačkog Kupa, gdje Borussia dočekuje Schalke, a Mainz gostuje kod niželigaša Kiela.