Premiership, 1. kolo, 11.01.2012, 20:45 h
Tottenham
Tottenham 2:0 Everton
Everton

Marko Domljanović • srijeda, 11.01.2012.

Tottenham je u zaostaloj utakmici prvog kola Premiershipa ugostio Everton i prilično sigurno stigao do pobjede. Gosti nisu pokazivali posebnu želju da ugroze mrežu Spursa, koji su s nova tri boda dostigli Manchester United na drugom mjestu prvenstvene ljestvice.

Dvoboj na White Hart Laneu bolje su otvorili gosti iz Liverpoola koji prijete već iz prvog napada kada Donovan prolazi po boku i ubacuje u kazneni prostor. Lopta dolazi do Sahe, ali udarac francuskog napadača odlazi malo pored vratnice. Domaćini nakon toga preuzimaju kontrolu nad igrom, a u 12. minuti stiže i prva prilika kada Adebayor prebacuje gostujuća vrata nakon pogreške Donovana.

Deset minuta kasnije i Modrić je isprobao svoj udarac, ali prilično neprecizno, a u 25. minuti Bale još jednom ubacuje za Adebayora koji se opet ne snalazi u kaznenom prostoru i nova prilika odlazi u nepovrat. Nakon još pet minuta Togoanac je opet u prilici kada je ubacio Assou-Ekotto, ali i ovaj put lopta odlazi pored gola. U 34. minuti atraktivno je pokušao i Van der Vaart čiji volej završava na mreži iza grede.

I onda - 1:0. U 35. minuti Lennon se fino riješio Bainesa na desnoj strani i lijevom nogom pogodio bliži kut Tima Howarda za potpuno zasluženo vodstvo Spursa. Bila je to i posljednja prilika u prvom dijelu pa je Harry Redknapp ipak na predah mogao otići zadovoljan - njegova momčad bila apsolutno bolji protivnik, a Everton nije davao znakove oporavka.

I drugi dio je počeo u istom tonu pa se nakon pet minuta Bale sjurio gostujućom polovicom terena i snažno odapeo, ali Howard je na mjestu. Već u 53. minuti stiže nova velika prilika kada je još jednom ubacio Assou-Ekotto, a Lennon je na drugoj vratnici loše zahvatio loptu glavom. Tada je Everton konačno odlučio uzvratiti pa slijede pokušaji Sahe i Fellainija koji nisu previše zabrinuli Friedela.

U 63. minuti Assou-Ekotto izvodi potez utakmice - neumorni Kamerunac francuskog podrijetla uzeo je loptu na tridesetak metara od gostujućih vrata, naciljao i fantastično pogodio kut Howardovih vrata. Čini se da je bilo lopta u letu dodirnula Cahilla, ali bez obzira na to radi se o prekrasnom pogotku koji je u korijenu sasjekao sva nadanja Evertona da bi ovdje možda mogao do boda.

U 82. minuti gostujući igrači su tražili najstrožu kaznu nakon što je Kaboul srušio Drenthea u kaznenom prostoru domaćina, no sudac Atkinson samo je odmahnuo rukom. Posljednja minuta donijela je i posljednju priliku na utakmici nakon što se Saha našao u odličnoj prilici, ali njegov udarac je bio prilično slab i nije predstavljao veću opasnost za Friedela.

Na kraju su Modrić i društvo upisali sasvim zaslužena tri boda koja ih dovode na diobu drugog mjesta na prvenstvenoj tablici sa Manchester United. Luka Modrić još je jednom odradio cijeli susret u redovima Spursa i pružio vrlo dobru partiju sigurno kormilareći Tottenhamovim veznim redom.