Cagliari ranio Staru damu

Branimir Markota • nedjelja, 15.01.2012.

Odigrano je šest poslijepodnevnih utakmica 18. kola elitnog razreda talijanskog nogometa. Velika iznenađenja dogodila su se u Torinu gdje je Cagliari otkinuo bod Juventusu te u Firenci gdje je Lecce uzeo sva tri boda domaćinu. Najzanimljivije je bilo u Genovi gdje je istoimeni domaćin preokretom u drugom dijelu svladao Udinesea.

Stara dama je na domaćem terenu dočekala uvijek neugodni Cagliari. Bianconeri su tražili nova tri boda kako bi bar privremeno do večerašnjeg gradskog derbija u Milanu sami zasjeli na čelo Serie A. Već u sedmoj minuti susreta Juventus je došao do priželjkivanog ranog vodstva. Sjajnom biljarskom akcijom Conteovi izabranici izigrali su Cagliarijevu obranu, te je Mirko Vučinić na asistenciju Lichtsteinera lakoćom savladao nemoćnog Agazzija.

No, tu nisu stali napadi raspoložene Stare dame. U 12. minuti Torinezi su mogli poduplati vodstvo, ali Matrijev udarac odlazi pored Cagliarijevog gola. Pet minuta kasnije, De Ceglie testira Agazzija, no vratar momčadi sa Sardinije uz male poteškoće otklanja opasnost. U 24. minuti odlična akcija Juventusa, no obrana Cagliarija je u posljednji trenutak spriječila Vidala u postizanju pogotka.

Do kraja prvog poluvremena Juventus je malo smanjio gas, pa su i gosti došli do daha. Cossu i Ibarbo su se našli u povoljnim pozicijama, no obrana Bianconera bila je na visini zadatka. Imao je Cossu dobar pokušaj i u posljednjim trenucima prvog dijela, no njegov udarac se od Pirla odbija u korner.

Početkom nastavka gosti sa Sardinije su šokirali Torino. U 48. minuti nakon jednog odbijanca na rubu Juventusovog kaznenog prostora, loptu je odlično poklopio Cossu i pogodio nebranjeni desni kut Buffonove mreže. Nakon izjednačenja Juventus je sve karte bacio u napad, dok su se gosti, zadovoljni bodom, povukli i vrebali priliku iz kontre.

Do kraja utakmice Juventus je svim silama pokušao postići pogodak za tri dragocjena boda, no čvrsti gosti uspjeli su odoljeti svim napadima i putuju pjevajući na Sardiniju.

Zanimljivu utakmicu odigrali su u Genovi, domaća Genoa i trećeplasirani Udinese. Nakon prvog dijela gosti su imali više razloga za zadovoljstvo jer ih je Ferronetti u 14. minuti doveo u vodstvo. U nastavku su domaćini režirali preokret u samo dvije minute i na kraju su došli do zaslužena tri boda. Izjednačio je Granqvist u 49. minuti da bi dvije minute kasnije Janković još jednom šokirao goste. Povećanje na 3:1 donosi Palacio u 70. minuti, a gosti su u 75. minuti uspjeli smanjiti na 3:2 preko Di Natalea iz kaznenog udarca, ali do kraja, unatoč brojčanom višku zbog isključenja Rossija, gosti nisu uspjeli doći do boda.

Fiorentina je na Artemio Franchiju još jednom razočarala svoje navijače i ostala bez ijednog boda protiv fenjeraša Leccea, Jedini pogodak za goste postigao je Di Michele iz kaznenog udarca. Chievo je do važna tri boda u Veroni došao protiv Palerma, a jedini strijelac na utakmici bio je Sammarco u 50. minuti susreta.

Identične pobjede od 3:1 na domaćim terenima izborili su Cesena protiv Novare te Parma protiv Siene. Mutu je bio dvostruki strijelac za Cesenu, a sve nade gostima je odnio njihov Rinaudo pospremivši loptu u vlastitu mrežu. Morimoto je tek ublažio poraz u posljednjim trenucima susreta. Strijelci za Parmu bili su Biabiany u 24., Valiani u 66. i Giovinco u 90. minuti. Jedini pogodak za goste djelo je Grossija u 79. minuti susreta.