Bavčević startao pobjedom

Sa Gripa:Bernard Jurišić • subota, 21.01.2012.

Novi trener, stare pobjedničke navike. Košarkaši Splita produžili su pobjednički niz na svojim Gripama ove sezone i uzvratili Križevcima za poraz u prvom dijelu prvenstva...

Nije bio lagan start novom treneru Splita Nikši Bavčeviću. Katić i Dijan u civilu su sjedili iza klupe, Grgurević je otpao neposredno prije početka susreta, a Markulin je bio u zapisniku, ali nespreman zaigrati. A pobjeda je na premijeri bila apsolutni imperativ.

Povratak klupskih legendi

Puno je novih lica bilo na Gripama ove subote. Uz novog trenera Nikšu Bavčevića momčad je napokon dobila i pomoćnog trenera, Antu Nazora, a novo lice na klupi je i fizioterapeut Frane Plazibat.

Zanimljivo je bilo i na "galeriji", koja je bila neuobičajeno dobro popunjena s obzirom da u pitanju nije bila nikakva "velika" utakmica. Posebnu pozornost privukao je dolazak klupskih legendi Rate Tvrdića, Damira Šolmana i novog pomoćnika ministra sporta Petra Skansija, koji su utakmicu gledali u društvu bivšeg klupskog tajnika Josipa Bilića.

Znakovit je povratak velikih imena klupske povijesti, koji su minulih sezona uglavnom zaobilazili klupske prostorije i utakmice Splita. Sportski direktor Nikola Vujčić najavio je kako na Gripe želi vratiti ljude koji su proslavili taj klub u prošlosti, a zajednički dolazak Tvrdića, Šolmana i Skansija jasna je poruka kako Vujčić u svojim planovima ima punu podršku klupskih legendi.

S Križevcima su Splićani imali neke "neraščišćene dugove", s obzirom da su im novi prvoligaši nanijeli prvi poraz ove sezone. Pobjeda je bila nužna i za povratak samopouzdanja nakon uvjerljivog poraza od Sonik Puntamike prošlog vikenda.

Utakmicu su rafalnom paljbom otvorili Mimica s jedne i Žitko s druge strane, ubacivši svaki po 12 poena u prvoj, izjednačenoj četvrtini. Križevački Splićanin Glavinić tricom uz dodatno bacanje odveo je goste do prednosti 26:30 na otvaranju druge četvrtine, a šut je iznimno dobro služio goste.

No, podizanje Subotića u višu brzinu i 10 ubačaja u drugoj četvrtini, uz odličnu pratnju Sobina Splićane je vratilo u rezultatsku prednost, koju do kraja više nisu ispuštali. U 18. minuti bilo je 47:38, a dvije minute prije kraja treće četvrtine Žuti su imali maksimalnih 66:53.

Iskusna križevačka momčad nije se predavala, na krilima još jednog Splićanina Luke Žitka smanjili su domaću prednost na 68:64 na početku četvrte četvrtine, a potom i na 77:74 dvije minute prije kraja. Ipak, Mimica i Subotić priveli su utakmicu kraju i zapečatili novu, desetu splitsku pobjedu.

Mimica je bio prvi strijelac susreta s 28 poena, Sobin je dodao 22, Subotić 17. Dobru rolu u posljednjoj četvrtini odigrao je Najev, a prvu značajniju minutažu ove sezone dobio je i 18-godišnji Danac Reinholt. Kod Križevaca Žitko je bio prvo ime s 25 poena, pet skokova i tri asistencije.