Euro 2012. - Skupina II, 2. kolo, 24.01.2012, 16:10 h
Španjolska 31:26 Island
Island

Španjolci preko Islanda do polufinala

Zvonka Keliš • utorak, 24.01.2012.

Europsko rukometno prvenstvo u Srbiji stiglo je do drugog kola drugog kruga koje je u skupini II donijelo dvoboj reprezentacija Španjolske i Islanda. Nakon što su Španjolci u nedjelju slavili protiv glavnih konkurenata u drugom krugu, Hrvata, u SPENS dvorani u Novom Sadu sada je pred njima bilo potvrđivanje prvog mjesta u skupini te prolaska u polufinale. Na tom im se putu našao Island koji je na koncu poražen s pet pogodaka razlike, 31:26.

Drugo kolo drugog kruga, točnije, natjecanja po skupinama I i II, u Novom je Sadu, u sklopu Europskog rukometnog prvenstva, donijelo susret svjetske bronce, Španjolaca te europske bronce, Islanđana. Odmah na startu susreta Španjolci su pokazali što znaju te su nakon ostvarene prednosti od sedam pogodaka mogli samo mirno privesti susret kraju. Prijetili su Islanđani pred kraj prvoga dijela kada su se približili na samo tri gola zaostatka, no bliže od toga ni kasnije nisu stigli. Konačno, Španjolci u SPENS dvorani slave pobjedu 31:26 i plasman u polufinale turnira.

Susret u novosadskoj SPENS dvorani bolje je otvorila španjolska momčad koja je odmah na startu, pogotkom Juanina Garcie, povela 1:0. Odlične obrane Hombradosa zaustavile su islandski put prema prvom pogotku, dok s druge strane uspješan biva Iker Romero koji postavlja 2:0. Uspijevaju potom Islanđani postići svoj prvi pogodak preko Palmarssona, no Španjolci tada pokazuju što znaju te u desetoj minuti utakmice imaju +4 i 6:2.

Sredinom prvoga dijela, trećim pogotkom Aguinagaldea, aktualni brončani sa Svjetskog prvenstva u Švedskoj prošle godine, odlaze na osjetnijih i velikih sedam pogodaka prednosti (10:3) što je nagnalo islandskog izbornika, Gudmundura Gudmundssona, da pozove minutu predaha. Španjolci ne posustaju te do 20. minute održavaju prednost od šest pogodaka (11:5). Međutim, tada kreće približavanje Islanđana koje pokreće Sigurdsson pogotkom za 11:6, dok Palmarsson to smanjuje na 11:7.

Najefikasniji i najbolji

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Aguinagalde s pet postignutih pogodaka, dok je Romero zabio njih četiri. Najbolji kod Islanda bio je Sigurdsson sa šest golova, dok je Karason dodao njih četiri. Na koncu cijele priče Romero i Karason izabrani su i za najkorisnije igrače svojih momčadi.

Valero Rivera to shvaća kao upozorenje te zove time-out kako bi posložio redove svoje momčadi koja potom uspješno drži Island na distanci, točnije, na tri, odnosno, četiri gola razlike (12:9, 15:11). Posljednje minute prvoga dijela ponovno su obilježili Španjolci koji se brzim kontrama vraćaju na +5 (17:12), no u posljednjoj minuti Islanđani smanjuju na 17:13, rezultat s kojim se potom odlazi na predah.

Prve minute nastavka ponovno su obilježili Španjolci koji su nastavili svoju dominaciju te su s dva uzastopna pogotka svoju prednost vratili na +6 (19:13). Iako se Islanđani unatoč novom povećem zaostatku nisu predali već su se u narednim minutama uspjeli i približiti, naime, stigli su na -4 (20:16, 22:18), Španjolci su ponovno pokazali svoju nadmoć te su s raspoloženim Sierrom na golu, kao i odličnim pogocima Gurbinda, Parronda, Tomasa i ostatka ekipe došli do najveće prednosti u susretu, od čak osam pogodaka (28:20).

Posljednjih deset minuta susreta otvaraju Kristjansson, Karason i Sigurdsson mini-serijom od tri pogotka kojom Island približavaju na +5 (28:23), dok četiri minute prije kraja zaostaju i četiri pogotka (29:25). Canellas potom kao pravo osvježenje upada s dva pogotka kao odgovor na šesti pogodak Sigurdssona za konačnih 31:16. Kako pobjeda Španjolske u nijednom trenutku nije bila upitna tako je ona i dobro proslavljena na isteku 60. minute budući da su Španjolci ovim slavljem osigurali mjesto među najbolje četiri momčadi Europe.

Španjolska se sada u skupini II nalazi na uvjerljivom prvom mjestu sa sedam sakupljenih bodova te je siguran putnik u polufinale Europskog prvenstva u Srbiji, dok s druge strane, Island sa svoja dva boda može početi planirati povratak kući.