Premiership, 25. kolo, 11.02.2012, 13:45 h
Manchester United
Manchester United 2:1 Liverpool
Liverpool

Damir Žbulj • subota, 11.02.2012.

U prvom susretu 25. kola engleskog Premiershipa Manchester United je na svom Old Traffordu dočekao velike rivale, ekipu Liverpoola. Nakon izjednačenog prvog poluvremena, koje je završilo bez pogodaka, u nastavku dvoboja samo su tri minute bile dovoljne da United golovima Waynea Rooneyja stigne do nedostižne prednosti. Deset minuta prije kraja Liverpoolu je nadu vratio Suarez, ali do kraja dvoboja domaći nogometaši ipak su sačuvali stečeno vodstvo...

Nakon što je Liverpool prije samo dva tjedna svladao Manchester na Anfieldu u četvrtom kolu FA Kupa, United je u prvenstvenom dvoboju imao priliku za uzvrat, ali i priliku da važnim bodovima i pobjedom barem privremeno preuzme vrh premierligaškog poretka, dok City iščekuje svoj nedjeljni dvoboj kod Aston Ville.

Liverpool je u 'najveći dvoboj engleskog nogometa' ušao sa sedme pozicije, sa četiri boda zaostatka za pozicijom koja vodi u Ligu prvaka, što im je sigurno, bez obzira na dobra izdanja u Kup natjecanjima, glavni cilj ove sezone. Trener gostiju Kenny Dalglish na Old Trafford izveo je momčad u zatvorenijoj formaciji s kapetanom Gerrardom kao predvodnikom na sredini terena te Suarezom, kao jedinim isturenim napadačem.

Ruka pomirenja

Nakon odrađene suspenzije od osam utakmica zbog rasističkog vrijeđanja Evre, čekao se ponovni susret Luisa Suareza i kapetana Uniteda. Iako je Evra pružio ruku pomirenja prema urugvajskom reprezentativcu, Suarez nije prihvatio gestu Francuza te je pozdravio vratara De Geu, prvog sljedećeg igrača Uniteda u vrsti. Naravno, uz veliko negodovanje publike na Old Traffordu, koja je Suareza čitavu utakmicu 'častila' zvižducima kada god je primio loptu. No, niti gostujući navijači nisu ostali dužni te su na isti način 'častili' Evru, u svakom njegovom pokušaju na terenu.

Sir Alex Ferguson od prve minute priliku je dao i Scholesu i Giggsu, koji je prije par dana produljio ugovor s Unitedom na još godinu dana. U napadu Crvenih vragova zaigrali su Rooney i Welbeck, koji su trebali biti stalna prijetnja posljednjoj liniji Redsa.

Dvoboj je započeo u žestokom ritmu, a već su se u prvim minutama u središtu pažnje našli i Suarez i Evra, ali i Ferdinand. Nakon starta urugvajskog napadača i sudara dvojice braniča Uniteda, deblji kraj izvukao je Ferdinand. No, ipak se oporavio i nastavio igru. U otvaranju dvoboja domaći nogometaši imali su inicijativu, ali prvu veliku priliku imali su gosti iz Liverpoola, koje je nakon odličnog solo prodora u vodstvo umalo doveo Glen Johnson. Međutim, njegov pokušaj prohujao je pored desne vratnice Unitedova gola.

Početnih pola sata nije prošlo u nekom nezaboravnom i atraktivnom nogometu, no pokušaj Valencije i slaba reakcija Welbecka u 19. minuti bili su dobar uvod u ono što je čekalo igrače Liverpoola u posljednjih 15 minuta prvog dijela. Odlična kombinatorna akcija Crvenih vragova, zaključena je ubačajem Giggsa s lijeve strane kaznenog prostora. Lopta je fantastično pronašla Scholesa na samo nekoliko metara od Reine, ali pokušaj legende Uniteda glavom završio je ravno u rukama španjolskog vratara.

Nastavio se pritisak domaćih igrača i u narednim minutama, mogao je i kapetan Evra glavom bolje pucati u 34. minuti, ali gosti su ipak do kraja poluvremena uspostavili ravnotežu i sačuvali početnih 0:0. No, pred sam odlazak na odmor mora se spomenuti i kontroverzni start Ferdinanda na Suarezu, koji je krenuo sam prema vratima domaćina, ali sudac Dowd nije svirao niti prekršaj na urugvajskom reprezentativcu, makar je Suarez tražio i isključenje braniča Uniteda.

Nastavak utakmice bio je idealan za domaće igrače. U samo tri minute, nakon dva 'poklona' veznih gostujućih igrača, Rooney je torpedirao Liverpool i usmjerio tijek utakmice na stranu Uniteda. Prvo je u 47. minuti, nakon kornera Giggsa, Henderson glavom prebacio loptu ravno na nogu napadača Crvenih vragova, koji je iz neposredne blizine zakucao loptu u mrežu. Samo tri minute kasnije veliku pogrešku na sredini terena napravio je Spearing loptu mu oduzima Valencia, pronalazi Rooneya u kaznenom prostoru, koji hladnokrvno, smireno i precizno posprema loptu ispod Reine.

Dalglish je u posljednjoj trećini utakmice pokušao uvođenjem Carrolla, Bellamyja i Adama vratiti svojoj ekipi šansu u povoljan rezultat, a nadu je iznenada Liverpoolu vratio baš Suarez. Iskoristio je ubacivanje Adama, ali i lošu procjenu i reakciju Evansa i Ferdinanda te je iz neposredne blizine svladao Španjolca na vratima Uniteda.

U sudačkoj nadoknadi još je jedino udarac Johnsona iz daljine bio opasan za vrata domaćina, ali pobjeda i važna tri boda ostali su ipak na Old Traffordu, kojima je Manchester od gradskog rivala Cityja barem na 24 sata preuzeo vrh premierligaškog poretka.

• Obrisan korisnik12.02.2012. u 02:22
    Gledao sam utakmicu i mogu reći zaslužena pobjeda Manchester Uniteda. Mogao je Liverpool i gore proći. Na kraju sam ipak ostao zadovoljan viđenim. Bar od strane Uniteda. Liverpool? Mogli bi se ozbiljno zapitati što im neki igrači tamo rade u momčadi.A "igrokaz" Evra - Suarez, to nije bilo potrebno... [više na forumu]
  • Rege11.02.2012. u 18:30
    A, primjerice Bridge je bio kažnjen zbog odbijanja rukovanja s Terryjem, je l' tako? I FA nije napravio presedan prije koji tjedan kad je ukinuo rukovanje prije dvoboja QPR - Chelsea zbog mogućeg odbijanja Ferdinanda? Očiti primjer licemjerstva, kad je stranac u pitanju onda udri po njemu, a kada... [više na forumu]